Badania i raporty
Między pasją a pracą
Raport z badania „Między pasją a pracą. Studenci i kadra wyższych szkół artystycznych wobec rozwoju sektora kreatywnego w województwie łódzkim" pragniemy skierować do wszystkich tych Czytelników którzy, z własnej ciekawości bądź zawodowego obowiązku, poszukują wiedzy na temat skali wielkości oraz struktury zasobów ludzkich mogących w najbliższej przyszłości stanowić trzon naturalnego zaplecza kadrowego dla rozwoju przemysłów kreatywnych w województwie łódzkim. Szczególnie polecamy go natomiast osobom zawodowo zaangażowanym we wdrażanie rozmaitych planów i strategii mających wspomagać rozwój działalności twórczych w regionie.
Praca nierejestrowana...
Problem pracy nierejestrowanej, bez względu na typ gospodarki dotyczy wszystkich krajów na całym świecie. Stanowi istotny element rynku pracy również w naszym kraju. Praca w szarej strefie cieszy się ciągle sporym przyzwoleniem społecznym. Prezentowany raport pozwala określić skalę zjawiska „szarej strefy" w województwie łódzkim. Przedstawia okoliczności zaistnienia pracy nierejestrowanej na lokalnym rynku pracy co stanowi ciekawe uzupełnienie obrazu realnego zapotrzebowania na pracę w województwie łódzkim oraz tło dla opisu aktualnych problemów na lokalnym rynku pracy.
Od biznesplanu do własnej firmy - działalność inkubatorów wspierająca przedsiębiorczość mieszkańców województwa łódzkiego
Raport przybliża zasady funkcjonowania inkubatorów jako podmiotów wspierających przedsiębiorczość w regionie. Uzupełnieniem opracowania jest lista instytucji działających w obszarze inkubowania nowych inicjatyw w województwie łódzkim.
Potencjał rynku pracy województwa łódzkiego w obszarze srebrnej gospodarki
Wyzwania związane ze zjawiskiem starzenia się społeczeństwa koncentrują się na uwzględnianiu potrzeb osób starszych zarówno tych wymagających opieki jak i tych, które pozostają samodzielne i aktywnie społecznie. Prezentowane badanie pozwoliło uzupełnić obraz zapotrzebowania na pracę w województwie łódzkim w kontekście obecnej sytuacji demograficznej regionu. Zidentyfikowane zostały „białe miejsca pracy" funkcjonujące w obszarze usług opiekuńczo-medycznych dla osób starszych oraz miejsca pracy związane z usługami spełniającymi potrzeby aktywnych społecznie seniorów.
Potencjał rynku pracy województwa łódzkiego w obszarze zielonej gospodarki
Ekologizacja gospodarki to jedno z głównych wyzwań jakie stoją przed Unią Europejską. Niniejsze eksploracyjne badanie dotyka problematyki „zielonego wzrostu". Jego głównym efektem jest rozpoznanie działań podejmowanych w obszarze zielonej gospodarki w województwie łódzkim. Przeprowadzony rekonesans branż i dziedzin działalności umożliwił dotarcie do zawodów i specjalności identyfikowanych z zielonymi miejscami pracy. Konsekwencją obranego kierunku poszukiwań jest nakreślenie zbioru umiejętności i kwalifikacji zawodowych, które wydają się być niezbędne dla procesu przejścia na zrównoważony ze środowiskiem naturalnym rozwój gospodarczy naszego województwa.