Z roku na rok wzrasta w Polsce liczba zatrudnianych obcokrajowców. Najczęściej są to obywatele państw leżących za naszą wschodnią granicą, głównie Ukraińcy. W obliczu rosnących deficytów siły roboczej na regionalnych rynkach pracy osoby takie muszą być postrzegane jako cenny zasób, w części przynajmniej zdolny równoważyć odczuwalne braki rodzimych pracowników. Dokonując charakterystyki owego zasobu zwraca się w pierwszej kolejności uwagę na jego cechy ilościowe – porównując liczby napływających cudzoziemców do wielkości zgłaszanego przez przedsiębiorców zapotrzebowania na pracowników. Osobną, choć niewątpliwie trudniejszą sprawą jest jednak poznanie jego cech jakościowych, przede wszystkim tych obejmujących umiejętności i kwalifikacje zawodowe. Zdobycie takiej wiedzy wymaga, oprócz usystematyzowania dostępnych już informacji, także sięgnięcia po dane pierwotne, czyli pochodzące bezpośrednio od osób i firm działających na regionalnym rynku pracy.
Dlatego też Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi zainicjował przeprowadzenie badania pod nazwą „Zatrudnianie cudzoziemców ze Wschodu a potrzeby uzupełnienia niedoborów podaży pracy w województwie łódzkim". Wykonawcą badania została firma IBC Advisory S.A.
Powstały w wyniku prac badawczych raport końcowy zawiera wyniki analiz dotyczących wielorakich aspektów relacji pomiędzy podażą pracowników zza wschodniej granicy a popytem na określone typy umiejętności i kwalifikacji zawodowych, zgłaszanym przez pracodawców działających w województwie łódzkim. Na szczególną uwagę zasługuje w tym kontekście zwrócenie uwagi na bariery i ograniczenia utrudniające pełne wykorzystanie możliwości tej coraz liczniejszej grupy osób o bardzo różnych, a niekiedy też bardzo poszukiwanych cechach kompetencyjnych. Jest to wiedza mogąca stanowić podstawę działania nie tylko bezpośrednio dla doradców zawodowych, lecz także – w szerszym zakresie – dla osób zaangażowanych w tworzenie bądź wdrażanie rozmaitych planów i strategii nakierowanych na rozwijanie przedsiębiorczości w regionie łódzkim.
Badania i raporty
Zatrudnianie cudzoziemców ze Wschodu a potrzeby uzupełnienia niedoborów podaży pracy w województwie łódzkim
Popyt na pracę w obszarze zielonej gospodarki II. Analiza dla województwa łódzkiego
Raport przedstawia wyniki badania nawiązującego swym tytułem oraz podjętą problematyką do wcześniejszego; zrealizowanego w 2016 r. na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi projektu badawczego. Zasadniczą intencją jego autorów było zebranie i zaktualizowanie najbardziej istotnych informacji o rynku pracy w sektorze zielonej gospodarki, w tym również w odniesieniu do zielonych miejsc pracy. Na tej podstawie podjęta została próba oszacowania rozmiaru oraz struktury zawodowej (rozpatrywanej również jako układ kompetencji miękkich) popytu na pracę zgłaszanego zarówno przez podmioty gospodarcze „zielonego" sektora, jak i te posiadające potencjał do tworzenia zielonych miejsc pracy. Przyjęcie formuły kontynuacji pozwoliło także twórcom raportu przedstawić swym czytelnikom m.in. zaktualizowane informacje na temat „zielonych" stanowisk pracy, w których najczęściej obserwować można deficyty kadrowe. Zarysowany w opracowaniu obraz skali „zielonego" zatrudnienia, czy też ogólnie „zazielenienia" rynku pracy, umożliwia również Czytelnikowi nabycie wiedzy na temat stopnia i kierunków angażowania się instytucji województwa łódzkiego we wprowadzanie zmian, jakie niesie ze sobą przejście na zrównoważony ze środowiskiem naturalnym rozwój gospodarczy.
Rynek pracy branży IT w województwie łódzkim. Stan obecny i ocena możliwości rozwoju w sytuacji globalnych zagrożeń gospodarczych
W Raporcie wskazano cechy branży IT, które przekładają się na specyficzne, w porównaniu do ogółu przedsiębiorstw (w Polsce i województwie łódzkim) wymogi wobec pracowników, co z kolei skutkuje specyficzną strukturą zatrudnienia w wymiarze poziomu wykształcenia, zawodowym (według grup zawodów KZiS), czy funkcjonalnym. Równocześnie okazuje się, że przedsiębiorstwa z branży IT (a także
pozostałe firmy) działające na obszarze województwa łódzkiego dość zachowawczo podchodzą do inwestowania w kapitał ludzki poprzez szkolenia dla swoich pracowników. Ta obserwacja wskazywałaby, że pracownicy nie są postrzegani jako kluczowy zasób firmy warunkujący jej innowacyjność, konkurencyjność i pozycję rynkową.
dr hab. Łukasz Arendt, z recenzji raportu
pozostałe firmy) działające na obszarze województwa łódzkiego dość zachowawczo podchodzą do inwestowania w kapitał ludzki poprzez szkolenia dla swoich pracowników. Ta obserwacja wskazywałaby, że pracownicy nie są postrzegani jako kluczowy zasób firmy warunkujący jej innowacyjność, konkurencyjność i pozycję rynkową.
dr hab. Łukasz Arendt, z recenzji raportu
Rynek pracy branży rolno-spożywczej w województwie łódzkim. Stan obecny i ocena możliwości rozwoju w sytuacji globalnych zagrożeń gospodarczych.
Raport przedstawia najbardziej charakterystyczne cechy rynku pracy w województwie łódzkim w branży „rolno - spożywczej". Omawia także szersze okoliczności w jakich rynek ten funkcjonuje. Czytelnik znajdzie w nim informacje m. in. na temat potrzeb kadrowych i edukacyjnych pracodawców; zawodów deficytowych oraz najbardziej poszukiwanych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Ma też okazję dowiedzieć się, co zdaniem lokalnych przedsiębiorców wpływa bądź może wpływać na podaż pracy i popyt na pracę w objętych analizą obszarach działalności gospodarczej.
Lokalne rynki pracy w województwie łódzkim. Ocena stanu i analiza warunków rozwoju.
Badanie miało na celu dokonanie metodycznego opisu poszczególnych powiatów województwa łódzkiego na podstawie różnych ich cech związanych bezpośrednio bądź pośrednio z funkcjonowaniem rynku pracy. Autorzy omówili w tych ramach m.in.: osiągnięcia i sukcesy lokalnych społeczności; przedsiębiorczość, rozwój technologiczny, zagadnienia związane z podażą pracy oraz popytem na nią; zagadnienia związane z edukacją itd. W efekcie powstało coś na kształt opisowej mapy województwa, odwzorowującej układ czynników kształtujących lokalne rynki pracy. Zaprezentowany raport stanowi zbiór 24 monografii – dla wszystkich powiatów z osobna – zwieńczony reasumpcją zawierającą najważniejsze informacje na temat wybranych zewnętrznych (tj. przyrodniczych, demograficznych, społecznych i gospodarczych) czynników mających wpływ na kształtowanie się lokalnych rynków pracy województwa łódzkiego. Każda z uzyskanych monografii, mimo że oparta jest na analogicznej co pozostałe osi koncepcyjnej, zachowuje jednak swe silnie indywidualne cechy. Razem czy osobno, mogą one stanowić ciekawy przedmiot indywidualnych studiów, jak również materiał do pracy o charakterze seminaryjnym czy warsztatowym.