Często zadawane pytania - Poddziałanie IX.2.1 (2/2021) - Regionalny Program Operacyjny WUP Łódź


Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie IX.2.1 (2/2021)

Pozostałe

Czy jako wnioskodawcę należy wskazać właściwy Ośrodek Pomocy Społecznej "łamane" na gminę (przykładowo: "Ośrodek Pomocy Społecznej w XYZ / Gmina XYZ")?

Zgodnie z zapisami na str. 33  Załącznika nr 2 do Regulamin konkursu Instrukcja wypełnienia wniosku, w pkt. 2.1 wniosku powinno zostać wpisane „nazwa JST/ nazwa jednostki organizacyjnej", czyli nazwa gminy XYZ / Ośrodek Pomocy Społecznej w XYZ.

Czy w ramach konkursu liderem może być gmina, przy założeniu zaangażowania PCPR jako partnera?

Regulamin konkursu nie określa jaki podmiot ma być liderem projektu. Projekt jedynie musi być realizowany w partnerstwie jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów ekonomii społecznej. W skład partnerstwa projektu realizowanego na terenie jednego powiatu, musi wchodzić:
  • powiat (PCPR) lub miasto na prawach powiatu
  • wszystkie lub część gmin (co najmniej jedna) w obrębie tego powiatu (OPS) oraz
  • co najmniej jeden podmiot ekonomii społecznej. 
Dokonując wyboru lidera powinno się uwzględniać:
  • potencjał kadrowy do zarządzania projektem
  • doświadczenie podmiotu w realizacji projektów unijnych i w ich rozliczaniu
  • gotowość do pełnienia tej roli.

Czy można zaangażować do projektu jako partnera gminę, która po otrzymaniu środków zleci realizację zadań np. stowarzyszeniu?

Tak. Partnerem w projekcie może być gmina, która zleci podmiotowi zewnętrznemu, na zasadach określonych w Rozdziale 6.5 Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020, realizację zadań merytorycznych w projekcie.

W prezentacji dot. konkursu mowa jest o Centrum Usług Środowiskowych. W Dokumentacji nie widnieją jednak zapisy obligujące zorganizowanie wsparcia w formie CUŚ. Czy działania projektowe obowiązkowo muszą być zorganizowane w formie CUŚ? Jak definiowany jest CUŚ?

Pojawiające się w kontekście konkursu nr RPLD.09.02.01-IP.01-10-002/21 Centra Usług Środowiskowych nie są to prawnie zdefiniowane podmioty.
W założeniu IOK, CUŚ to określony sposób realizacji projektu. To projekt partnerski, w który zaangażowany jest powiat i co najmniej jedna gmina z terenu tego powiatu oraz minimum jeden podmiot ekonomii społecznej, realizowany na rzecz lokalnej społeczności w celu zapewnienia wysokiej jakości, dopasowanych do indywidualnych potrzeb usług społecznych i usług zdrowotnych.
Koncepcja ta jest w ostatnich latach silnie promowana w regionie. Większość samorządów z województwa, a także lokalnych podmiotów ekonomii społecznej spotkała się z przedmiotowym modelem realizacji usług. Szczegółowe informacje o CUŚ są przedstawione na stronie WUP w Łodzi - tutaj.

W związku z czym, w Dokumentacji konkursowej nie definiuje się pojęcia Centrum Usług Środowiskowych. Natomiast dzięki poszczególnym szczegółowym kryteriom dostępu zapewniona jest realizacja projektu w przedmiotowej formule. Przede wszystkim jest to kryterium nr 4Realizacja projektu w partnerstwie" obligujące do zawarcia określonego partnerstwa i kryterium nr 2 Obszar realizacji" wskazujące, że projekt realizowany jest na obszarze nie więcej niż jednego powiatu.
Ponadto zgodnie z kryterium nr 3Ograniczenie terytorialne" zawężono terytorium, na którym może być realizowany projekt do obszarów na których nie nawiązały się wcześniej partnerstwa CUŚ tj. do powiatów: kutnowskiego, łęczyckiego, łowickiego, poddębickiego, zduńskowolskiego, łaskiego, pajęczańskiego, radomszczańskiego.
Dodatkowo na podstawie kryterium nr 7 Zakres wsparcia usług społecznych" wymagane jest świadczenie szerokiego katalogu usług opiekuńczych/ usług asystenckich/ usług w mieszkaniach chronionych lub wspomaganych na podstawie partycypacyjnej diagnozy opracowanej na potrzeby projektu.

Czy obligatoryjne jest partnerstwo z trzema podmiotami: na szczeblu powiatu - PCPR, na szczeblu gminy - OPS oraz podmiot ekonomii społecznej z danego powiatu?

Zgodnie ze szczegółowym kryterium dostępu nr 4Realizacja projektu w partnerstwie" wymagane jest, aby projekt był realizowany w partnerstwie jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów ekonomii społecznej. W skład partnerstwa wchodzi:
  • powiat (PCPR) lub miasto na prawach powiatu,
  • wszystkie lub część gmin (co najmniej jedna) w obrębie tego powiatu (OPS) oraz
  • co najmniej jeden podmiot ekonomii społecznej (PES).
Dlatego partnerstwo musi składać się co najmniej z trzech podmiotów.

Należy mieć na uwadze, że zgodnie ze szczegółowym kryterium dostępu nr 3Ograniczenie terytorialne", projekt realizowany jest na terenie powiatów, na których do tej pory nie powstał CUS/ CUŚ, tj. na terenie powiatów: kutnowskiego, łęczyckiego, łowickiego, poddębickiego, zduńskowolskiego, łaskiego, pajęczańskiego, radomszczańskiego. W związku z czym, w skład danego partnerstwa musi wchodzić powiat ze wskazanych terenów, co najmniej jedna gmin z terenu tego powiatu. Natomiast nie ma obowiązku, aby podmiot ekonomii społecznej również miał siedzibę na terenie danego powiatu. Dany PES musi jednak mieć możliwość statutowo realizacji działań na rzecz mieszkańców danego obszaru. Ponadto weryfikowane będzie na etapie oceny doświadczenie danego podmiotu w realizacji wsparcia na rzecz grupy docelowej, do której skierowany będzie projekt oraz na określonym terytorium, którego będzie dotyczyć realizacja projektu.

Czy powiat (PCPR) w ramach projektu może pełnić funkcje jedynie informacyjno-promocyjne - informując potencjalnych uczestników projektu o oferowanym wsparciu, przedstawiając możliwości i korzyści z uczestnictwa, dystrybuując materiały informacyjne?

Regulamin konkursu nie narzuca powiatowi realizacji konkretnych działań w ramach projektu. Z diagnozy potrzeb oraz potencjału poszczególnych partnerów powinna wynikać ich rola i zaangażowanie w projekt oraz przypisany im rodzaj realizowanego wsparcia.

Czy w ramach projektu można zakupić lokal mieszkalny, w którym ma funkcjonować mieszkanie wspomagane/chronione?

Co do zasady w ramach konkursu, nie przewiduje się możliwości zakupu lokali mieszkalnych na potrzeby tworzenia mieszkań wspomaganych lub chronionych.

Czy w ramach projektu można zakupić środek transportu?

Tak, w ramach projektu jest możliwy zakup środka transportu.

Czy jeśli projekt jest komplementarny z programem rządowym Senior+, to czy wkład własny wnoszony przez JST do projektu może pochodzić ze środków Senior+?

Wkładem własnym są środki zabezpieczone przez wnioskodawcę, które zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków kwalifikowalnych w projekcie, co za tym idzie powiązane są z realizowanym projektem i dotyczą grupy docelowej projektu.
Wkład własny może pochodzić ze środków rządowego programu Senior+. Należy mieć jednak na uwadze, że zgodnie z założeniami rządowego programu Senior+ uczestnikami tego projektu są osoby po 60 r.ż. zaś grupę docelową klubu seniora dofinansowywanego w ramach konkursu nr RPLD.09.02.01-IP.01-10-002/21 stanowią osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

Czy jeżeli wnioskodawca chciałby pobierać symboliczne opłaty za wypożyczenie sprzętu to już na etapie pisania wniosku powinien przewidzieć jaka to będzie kwota i ująć ją we wniosku jako wkład własny?

W przypadku zaplanowania pobierania za wypożyczenie sprzętu symbolicznych opłat należy w budżecie szczegółowym wykazać jakie konkretne wydatki zostaną z nich sfinansowane np. wynagrodzenie osoby pracującej w wypożyczalni, czy zakup nowego sprzętu i oznaczyć je jako wkład własny. Wskazana kwota będzie szacunkiem i w trakcie realizacji projektu może ulec ona zwiększeniu, bądź obniżeniu. Nieprawidłowym rozwiązaniem będzie przedstawienie w budżecie pozycji: „opłaty od uczestników".
Przypominamy, że zgodnie z dokumentacją konkursową opłaty powinny być symboliczne i nie stanowić istotnej bariery uczestnictwa w projekcie.

Czy wnioski składane w ramach konkursu nr RPLD.09.02.01-IP.01-10-002/21 muszą być obowiązkowo wnioskami partnerskimi?

Zgodnie ze szczegółowym kryterium dostępu nr 4 „Realizacja projektu w partnerstwie", projekt musi być realizowany w partnerstwie jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów ekonomii społecznej.
W skład partnerstwa wchodzi:
  • powiat (PCPR) lub miasto na prawach powiatu,
  • wszystkie lub część gmin (co najmniej jedna) w obrębie tego powiatu (OPS) oraz
  • co najmniej jeden podmiot ekonomii społecznej.
W przypadku realizacji projektu na terenie dwóch lub więcej powiatów w skład partnerstwa wchodzą:
  • dwa lub więcej powiaty (PCPR)
  • wszystkie lub część gmin z terenu tych powiatów (co najmniej jedna z każdego powiatu) oraz
  • co najmniej jeden podmiot ekonomii społecznej. 
Należy jednak zauważyć, że ze względu na szczegółowe kryterium dostępu nr 3 „Ograniczenie terytorialne", projekt musi być realizowany na terenie powiatów, na których do tej pory nie powstał CUS/CUŚ, tj. na terenie powiatów: kutnowskiego, łęczyckiego, łowickiego, poddębickiego, zduńskowolskiego, łaskiego, pajęczańskiego lub radomszczańskiego oraz z uwagi na szczegółowe kryterium dostępu nr 2 „Obszar realizacji" obszarem realizacji projektu jest cały dany powiat.

wybierz kategorię pytań

 Przejdź na górę