Często zadawane pytania - Poddziałanie IX.2.1 (2/2021) - Regionalny Program Operacyjny WUP Łódź


Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie IX.2.1 (2/2021)

Formy wsparcia

Czy możliwe jest poszerzenie zakresu wsparcia grupy samopomocowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi, bez zwiększania liczby osób, które aktualnie korzystają ze wsparcia grupy?

Grupę docelową w typie operacji „rozwój usług medyczno-opiekuńczych dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym osób starszych lub z niepełnosprawnościami służących zaspokojeniu rosnących potrzeb wynikających z niesamodzielności – w wymiarze społecznym" stanowią osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu i ich otoczenie. Zatem uczestnikami projektu mogą być tylko osoby z zaburzeniami psychicznymi, które zgodnie z definicją osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, nie mogą wykonać jednej z czynności życia codziennego.

Wsparcie grupy samopomocowej nie jest zaliczane do kategorii usług opiekuńczych ani usług asystenckich. Jest to wsparcie uzupełniające w projekcie, zaliczane do usług społecznych (we wskaźniku liczone są miejsca świadczenia usług tzn. osoby prowadzące grupę wsparcia). Zatem nie obowiązują tutaj szczegółowe kryteria dostępu związane z usługami opiekuńczymi i asystenckimi.

Czy w ramach projektu kwalifikowalne są koszty diagnozy wsparcia i rehabilitacji zdrowia psychicznego osób z grupy docelowej (chodzi o oddziaływania opiekuńcze, lecznicze indywidualne i grupowe wykonywane przez psychologów, psychoterapeutów i psychiatrę)?

W ramach konkursu realizowane mogą być usługi społeczne. W ramach usług społecznych może być świadczone wsparcie przez psychologów i psychoterapeutów dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w typie projektu "usługi medyczno-opiekuńcze dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym osób starszych lub z niepełnosprawnościami służące zaspokojeniu rosnących potrzeb wynikających z niesamodzielności". Takie wsparcie może być również świadczone w ramach typu projektu "usługi wsparcia rodziny i pieczy zastępczej", jednakże w tym wypadku podmiotem uprawnionym do realizacji tego typu projektu jest tylko i wyłącznie OPS/PCPR.

W ramach konkursu, rehabilitacja (w tym zdrowia psychicznego) oraz „oddziaływania lecznicze indywidualne i grupowe wykonywane przez lekarza psychiatrę" mogą być świadczona tylko i wyłącznie w ramach specjalistycznych usług opiekuńczych, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 lipca 2006 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych. W ramach projektu nie ma możliwości świadczenia usług zdrowotnych.

Ponadto, na etapie rekrutacji osoby przystępujące do projektu powinny należeć do jednej z kategorii grup docelowych tj. osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu lub osoby lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (podopieczni OPS/PCPR). Zatem powinny być już zdiagnozowane ich potrzeby, a jedynie na wstępnym etapie realizacji projektu można opracować ich indywidualną ścieżkę wsparcia w projekcie.

Czy w ramach konkursu możliwe jest zatrudnienie rehabilitanta, który realizowałby zabiegi rehabilitacyjne w sali do tego przeznaczonej, która jest w posiadaniu gminy?

W ramach konkursu RPLD.09.02.01-IP.01-10-002/21 realizowane są usługi społeczne. Rehabilitacja może być świadczona tylko i wyłącznie w ramach specjalistycznych usług opiekuńczych, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 lipca 2006 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych.

Jak rozumieć kryterium dostępu nr 7? Projekt zakłada świadczenie minimum trzech podstawowych form pomocy z katalogu usług opiekuńczych/ usług asystenckich/ usług w mieszkaniach chronionych lub wspomaganych na podstawie partycypacyjnej diagnozy opracowanej na potrzeby projektu. Czy w związku z tym można w projekcie zaplanować dla uczestników: wsparcie specjalistyczne (poradnictwo psychologiczne), usługi sąsiedzkie oraz zatrudnienie AOON? Czy tworzenie mieszkań chronionych/wspomaganych jest obligatoryjne w świetle założeń dokumentacji? Czy jako forma pomocy jest traktowana każda forma w/w usług (tzn. każda z form usług opiekuńczych, asystenckich, w postaci mieszkań chronionych?

W projekcie muszą być świadczone minimum 3 usługi z katalogu:
  • usług opiekuńczych wymienionych w Rozdziale III.1 w Załączniku nr 6 do Regulaminu konkursu - usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania; specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania; dzienne formy usług opiekuńczych (dzienny dom pomocy, klub seniora); sąsiedzkie usługi opiekuńcze; usługi w postaci krótkookresowego całodobowego i krótkookresowego dziennego pobytu
lub
  • usług asystenckich
lub
  • usług w mieszkaniach chronionych lub wspomaganych.
Zaproponowane wsparcie w projekcie w postaci poradnictwa psychologicznego, sąsiedzkich usług opiekuńczych oraz usług AOON nie spełnia szczegółowego kryterium dostępu nr 7, gdyż poradnictwo psychologiczne zaliczane jest do działań uzupełniających. Przykłady spełnienia tego kryterium to świadczenie w projekcie:
  • 3 różnych usług opiekuńczych (sąsiedzkie usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze, dzienny dom pobytu),
  • usług w mieszkaniu treningowym, usług w dziennym domu pomocy, usług asystenckich,
  • specjalistycznych usług opiekuńczych, usług asystenckich, usług w mieszkaniu chronionym,
  • usług opiekuńczych, usług asystenckich, usług w klubie seniora.
W ramach projektu nie jest obligatoryjne tworzenie mieszkań chronionych/wspieranych.

Czy w ramach projektu można sfinansować wymagane dla osoby prowadzącej klub seniora 20-godzinne szkolenie?

Tak, jednakże osoba ta musi świadczyć usługi w projekcie i na rzecz uczestników projektu.

Czy w ramach opieki wytchnieniowej można finansować zakup usług zewnętrznych w prywatnym domu opieki?

Tak, jednakże usługi te świadczone muszą być w lokalnej społeczności oraz liczba miejsc w prywatnym domu opieki nie może przekraczać 30 osób. Ponadto usługi muszą być świadczone w sposób:
  • zindywidualizowany (dostosowany do potrzeb i możliwości danej osoby) oraz jak najbardziej zbliżony do warunków odpowiadających życiu w środowisku domowym i rodzinnym;
  • umożliwiający odbiorcom tych usług kontrolę nad swoim życiem i nad decyzjami, które ich dotyczą;
  • zapewniający, że odbiorcy usług nie są odizolowani od ogółu społeczności lub nie są zmuszeni do mieszkania razem;
  • gwarantujący, że wymagania organizacyjne związane ze świadczeniem danej usługi nie mają pierwszeństwa przed indywidualnymi potrzebami osoby z niej korzystającej.

Czy w ramach projektu można finansować szkolenia dla kadry placówek wsparcia takich jak Kluby Seniora czy Dzienne Domy Pomocy?

Co do zasady w ramach konkursu nie ma możliwości podnoszenia kompetencji kadry świadczącej usługi społeczne. Jeżeli jednak specyfika projektu wymaga uzupełnienia i dostosowania kwalifikacji  personelu projektu w zakresie specyficznych potrzeb grupy docelowej możliwe jest zaplanowanie szkoleń. Osoby te muszą świadczyć usługi w projekcie i na rzecz uczestników projektu.

Czy możliwe jest finasowanie zajęć dla dzieci i młodzieży w ramach projektu skierowanego na wsparcie rodzin, bez konieczności tworzenia placówki wsparcia dziennego?

Usługi wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej służące pomocy w pokonywaniu trudnych sytuacji życiowych mają prowadzić do ograniczenia umieszczania dzieci w pieczy zastępczej lub do działań prowadzących do odejścia od opieki instytucjonalnej, zatem są ściśle powiązane ze wsparciem dzieci i młodzieży. W ramach tych usług możliwa jest:
  • praca z rodziną, w tym w szczególności asystentura rodzinna, konsultacje i poradnictwo specjalistyczne, terapia i mediacja; usługi dla rodzin z dziećmi, w tym usługi opiekuńcze i specjalistyczne, pomoc prawna, szczególnie w zakresie prawa rodzinnego; organizowanie dla rodzin spotkań, mających na celu wymianę ich doświadczeń oraz zapobieganie izolacji, zwanych „grupami wsparcia" lub „grupami samopomocowymi",
  • pomoc rodzinie w opiece i wychowaniu poprzez wsparcie rodzin wspierających;
  • rodzinna piecza zastępcza oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego do 8 dzieci, a także placówki opiekuńczo-wychowawcze typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno-interwencyjnego do 14 osób.
  • usługi w postaci mieszkań treningowych dla osób opuszczających pieczę zastępczą, o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Czy w ramach projektu można tworzyć całodobowe ośrodki wsparcia, jeśli liczba miejsc nie przekracza 30?

Tak. W ramach projektu można tworzyć całodobowe ośrodki wsparcia, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, o ile liczba miejsc całodobowego  pobytu w tych ośrodkach jest nie większa niż 30.

Jak definiowane jest „miejsce zamieszkania” w przypadku realizacji specjalistycznych usług opiekuńczych? Czy mogą one być realizowane w ośrodku wsparcia/ośrodku rehabilitacyjnym na terenie gminy, w której mieszka uczestnik projektu, czy tylko i wyłącznie w mieszkaniu/domu osoby objętej takim rodzajem wsparcia?

Zgodnie z zapisami Załącznika nr 6 do Regulaminu konkursu specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania obejmują usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności osób nimi objętych oraz są realizowane w oparciu o indywidualny plan pracy z osobą objętą usługą. W związku z powyższym dopuszczalna jest sytuacja świadczenia tych usług poza miejscem zamieszkania o ile są one świadczone w sposób:
  • zindywidualizowany (dostosowany do potrzeb i możliwości danej osoby) oraz jak najbardziej zbliżony do warunków odpowiadających życiu w środowisku domowym i rodzinnym;
  • umożliwiający odbiorcom tych usług kontrolę nad swoim życiem i nad decyzjami, które ich dotyczą;
  • zapewniający, że odbiorcy usług nie są odizolowani od ogółu społeczności lub nie są zmuszeni do mieszkania razem;
  • gwarantujący, że wymagania organizacyjne związane ze świadczeniem danej usługi nie mają pierwszeństwa przed indywidualnymi potrzebami osoby z niej korzystającej.

Czy tworzona w ramach projektu wypożyczalnia sprzętów pielęgnacyjnych musi być przeznaczona tylko i wyłącznie dla osób otrzymujących inne wsparcie w ramach projektu, czy dopuszczalne jest korzystanie z wypożyczalni przez osoby nie objęte innym wsparciem w projekcie?

Korzystanie przez osoby z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i opiekuńczego nie jest uwarunkowane otrzymaniem innego wsparcia w projekcie. Wybór wsparcia dla uczestnika zgodnie ze szczegółowym kryterium dostępu nr 11 „Ścieżka wsparcia", odbywa się na podstawie indywidualnie stworzonej ścieżki wsparcia, obejmującej również indywidualną ocenę sytuacji materialnej i życiowej danej osoby. Należy mieć jednak na uwadze, że wypożyczalnia sprzętu jest działaniem uzupełniającym w ramach kompleksowości projektu, nie zaś wsparciem podstawowym.

wybierz kategorię pytań

 Przejdź na górę