Laborant biochemiczny wykonuje prace techniczne wspomagające biochemików w prowadzeniu eksperymentów poprzez wykonywanie analiz i badań w zakresie procesów chemicznych zachodzących w organizmach żywych, mających zastosowanie w rolnictwie, biotechnologii, produkcji przemysłowej, ochronie zdrowia i środowiska. Wykonuje rutynowe badania laboratoryjne oraz kontroluje przebieg eksperymentów w celu zapewnienia ich zgodności z obowiązującymi procedurami. Jest odpowiedzialny za porządkowanie i segregowanie materiałów laboratoryjnych oraz za zgodne z przepisami sortowanie, gromadzenie i organizowanie utylizacji odpadów laboratoryjnych.
Zadania zawodowe:
- udzielanie wsparcia w zakresie organizacji i prowadzenia eksperymentów;
- ustawianie, obsługa i konserwacja urządzeń i aparatury laboratoryjnej;
- pobieranie próbek, izolowanie badanych związków i ich oczyszczanie;
- przygotowywanie roztworów chemicznych i preparatów;
- wykonywanie rutynowych badań laboratoryjnych;
- kontrola przebiegu eksperymentów w celu zapewnienia zgodności z odpowiednimi procedurami;
- prowadzenie obserwacji badań oraz analizowanie, obliczanie i zapisywanie wyników badań;
- prowadzenie określonych baz danych;
- porządkowanie i magazynowanie materiałów laboratoryjnych.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Do podjęcia pracy w zawodzie wskazane jest wykształcenie średnie (ogólnokształcące lub techniczne) o profilu biologicznym, chemicznym lub wykształcenie wyższe biologiczne, biochemiczne, biotechnologiczne, chemiczne lub pokrewne. Mile widziane są osoby posiadające tytuł technika analityka, technika chemika, technika analityki medycznej oraz potwierdzone świadectwami kwalifikacje cząstkowe: CHM.03 Przygotowywanie sprzętu, odczynników chemicznych i próbek do badań analitycznych oraz CHM.04 Wykonywanie badań analitycznych. Dodatkowym atutem może być też posiadanie certyfikatów znajomości języka obcego.
Wymagania psychofizyczne:
Zawód laboranta wymaga od osoby go wykonującej umiejętności analitycznych, rzetelności, terminowości i odpowiedzialności. Powinien być osobą, która dobrze potrafi zorganizować swoją pracę, wykazywać się dokładnością, systematycznością i precyzją. Nie może poddawać się rutynie i zmęczeniu, ponieważ mogłoby to wpłynąć na złą pracę całego laboratorium bądź złe oznaczenie wyników Praca w tym zawodzie, choć często wykonywana samodzielnie, wymaga również posiadania umiejętności pracy w zespole. W zawodzie tym należy stale podnosić swoje kompetencje, stąd bardzo ważna jest gotowość do ustawicznej nauki, zarówno poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach, jak i samokształcenie.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniami do pracy w tym zawodzie są m.in.: schorzenia układu kostno-stawowego, choroby skóry, alergie i schorzenia układu oddechowego, schorzenia narządu wzroku, zaburzenia zmysłu równowagi, koordynacji i percepcji kształtów, zaburzenia znacznego stopnia sprawności kończyn górnych i dolnych oraz zaburzenia zmysłu dotyku.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Laborant biochemiczny może podjąć pracę w instytutach i ośrodkach naukowo-badawczych zajmujących się zagadnieniami biochemicznymi, wyższych uczelniach prowadzących kształcenie na kierunkach umożliwiających uzyskanie wyższego wykształcenia biochemicznego, instytucjach ochrony zdrowia, placówkach ochrony przyrody i środowiska, zakładach przetwórstwa owocowo-warzywnego, przedsiębiorstwach produkcyjnych z branży kosmetycznej, farmaceutycznej i spożywczej, a także w wojewódzkich i powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz w wojewódzkich inspektoratach ochrony środowiska.
Szkoły:
Technikum dla Młodzieży w Łodzi
kierunek: technik analitykul. Rewolucji 1905 r. 65, 90-221 Łódź
tel. 791 499 755
e-mail: sekretariat@lodz.najlepszetechnikum.pl
https://lodz.najlepszetechnikum.pl/
Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
kierunek: technik analitykAleje Jana Pawła II 1, 99-100 Łęczyca
tel. 24 388 36 10
e-mail: tl2@poczta.onet.pl
http://www.zsimjg.org.pl/
Uniwersytet Łódzki Wydział Chemiczny
kierunek: analityka chemiczna (studia I i II stopnia)ul. Tamka 12, 91-403 Łódź,
tel. 42 635 57 44
e-mail: dziekanat@chemia.uni.lodz.pl
http://www.chemia.uni.lodz.pl/
Politechnika Łódzka Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska
kierunek: inżynieria chemiczna i biochemiczna (studia I i II stopnia)ul. Wólczańska 213, 90-924 Łódź
tel. 42 631 37 00
e-mail: wipos@info.p.lodz.pl
http://www.wipos.p.lodz.pl/
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl