W załączniku nr 10 (str. 7, pkt. 22) znajduje się informacja o możliwości pobierania opłat (symbolicznych) od uczestników projektu, które stanowią wkład własny - na jakiej podstawie i w jaki sposób powinno być to zorganizowane? I czy w związku z tym jest konieczność zbierania zaświadczeń o dochodach, czy tylko oświadczeń o tym, że uczestnik przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego? Czy opłaty dotyczą wszystkich działań tzn. usług opiekuńczych i specjalistycznych i np. udziału w działaniach Klubu Seniora (np. drobne opłaty związane z udziałem w wycieczkach)?
To wnioskodawca określa które usługi i w jakiej wysokości będą odpłatne. Należy pamiętać, że wniesienie opłat nie może być barierą uczestnictwa w projekcie i wysokość opłat powinna być symboliczna. W związku z czym zasadne jest w odniesieniu do poszczególnych usług stworzenie regulaminów, które będą obowiązywały wszystkich uczestników.
W regulaminach powinny zostać określone zasady korzystania z usług, w tym zasady odpłatności.Opłaty powinny zostać zaksięgowane w wyodrębnionej na potrzeby projektu ewidencji księgowej. Nie ma znaczenia czy uczestnik dokona wpłaty w kasie, czy przelewem.
Nie powinno się zbierać od uczestników zaświadczeń o dochodach. Wystarczy by uczestnik podpisał oświadczenie, w którym wskazane będzie czy jego dochody przekraczają bądź nie przekraczają 150% właściwego kryterium dochodowego, o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Uczestnik powinien przedstawić osobie odpowiedzialnej za rekrutację przedmiotowe zaświadczenie i na tej podstawie pracownik Beneficjenta sporządzi notatkę potwierdzającą złożone przez uczestnika oświadczenie.