W załączniku nr 8 do Regulaminu konkursu Wymagania dotyczące standardu oraz cen rynkowych określono natomiast wymagania dotyczące kwalifikacji, wykształcenia oraz doświadczenia osób, które będą świadczyły usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne. Wymagania są różne w zależności od pełnionej w projekcie funkcji oraz rodzaju świadczonej usługi (np. inne dla pielęgniarki, opiekuna medycznego, opiekuna osoby niesamodzielnej, sanitariusza, czy osoby świadczącej sąsiedzkie usługi opiekuńcze).
Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie IX.2.2(1/2016) - Regionalny Program Operacyjny WUP Łódź
W załączniku nr 8 do Regulaminu konkursu Wymagania dotyczące standardu oraz cen rynkowych określono natomiast wymagania dotyczące kwalifikacji, wykształcenia oraz doświadczenia osób, które będą świadczyły usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne. Wymagania są różne w zależności od pełnionej w projekcie funkcji oraz rodzaju świadczonej usługi (np. inne dla pielęgniarki, opiekuna medycznego, opiekuna osoby niesamodzielnej, sanitariusza, czy osoby świadczącej sąsiedzkie usługi opiekuńcze).
W związku z powyższym, nie jest możliwe aby w ramach konkursu RPLD.09.02.02-IP.01-10-001/16 zrealizowane zostały tylko i wyłącznie wskazane przez Państwa formy wsparcia, tj:
- poradnictwo i szkolenia dla opiekunów osób niesamodzielnych prowadzone przez osoby z wykształceniem medycznym oraz
- stworzenie wypożyczalni sprzętu medycznego.
Wydatki na zakup środków trwałych wykorzystywanych w ramach i na rzecz Klubu Seniora mogą być kwalifikowalne wyłącznie w wysokości odpowiadającej odpisom amortyzacyjnym za okres, w którym będą wykorzystywane w projekcie. W ramach projektu rozlicza się wtedy odpisy amortyzacyjne a nie wydatki na zakup środków trwałych i stosuje się warunki oraz procedury określone w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków Podrozdział 6.12.2 Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Powyższe dotyczy wszystkich środków trwałych o wartości powyżej 350 PLN netto.
- osobom lub rodzinom zagrożonym ubóstwem lub wykluczeniem społecznym doświadczającym wielokrotnego wykluczenia społecznego rozumianego jako wykluczenie z powodu więcej niż jednej z przesłanek, o których mowa w Wytycznych;
- osobom z rodzin korzystających z PO PŻ;
- osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
- osobom z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z niepełnosprawnością intelektualną oraz osobom z zaburzeniami psychicznymi.
W przypadku usług społecznych to wnioskodawca określa dokumenty na podstawie, których będą kwalifikować osoby do udziału w projekcie z tytułu niesamodzielności w wykonywaniu jednej z czynności życia codziennego.
Celem konkursu jest zapewnienie osobom niesamodzielnym opieki medycznej wykraczającej poza gwarantowane świadczenia zdrowotne lub zapewnienie gwarantowanych świadczeń w sytuacji, gdy w okresie trwania projektu nie mogą być one udzielone ze środków krajowych (NFZ). Świadczenia powinny być realizowane głównie w warunkach domowych, w środowisku rodzinnym. Wydatkiem kwalifikowalnym jest więc rehabilitacja pod warunkiem, że organizacja wsparcia spełnia powyższe warunki.
Ponadto w ramach kompleksowości projektu możliwe jest:
- stworzenie wypożyczalni sprzętu medycznego,
- poradnictwo i szkolenia dla opiekunów osób niesamodzielnych prowadzone przez osoby z wykształceniem medycznym.
Zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu - strona 44 koszty związane z rekrutacją uczestników projektu (np. spotkania informacyjno-rekrutacyjne, weryfikacja formularzy zgłoszeniowych, rozmowy kwalifikacyjne) co do zasady stanowią koszty pośrednie, tak więc nie należy wykazywać ich w ramach kosztów bezpośrednich projektu. Niemniej jednak w ramach kosztów bezpośrednich możliwe jest rozliczanie wydatków związanych z pogłębioną analizą kandydatów (np. ocena stopnia niesamodzielności z zastosowaniem skali Barthel).
Regulamin konkursu nie określa liczebnego udziału osób niesamodzielnych, które uzyskały 60 pkt. w skali Barthel w ogólnej liczbie uczestników projektu. Jednakże należy mieć na względzie to, że osobom, które uzyskały powyżej 40 pkt. w skali Barthel nie przysługuje gwarantowane świadczenie w ramach opieki długoterminowej finansowanej z NFZ. Zasadne zatem jest, aby osoby, które otrzymały 40-60 pkt. w skali Barthel zostały objęte kompleksowym wsparciem, tj. zarówno gwarantowanymi świadczeniami jak i rehabilitacją.
Zgodnie z „Regulaminem konkursu" w ramach projektu możliwa jest także realizacja świadczeń opieki zdrowotnej (np. rehabilitacja) wykraczających poza gwarantowane świadczenia opieki medycznej. Zatem jeżeli beneficjent realizuje już kontrakt z NFZ w zakresie długoterminowej opieki medycznej możliwe jest sfinansowanie rehabilitacji dla uczestników projektu, jeżeli jest to niezbędne do osiągnięcia celów projektu. Nie ma znaczenia w jakiej proporcji będzie świadczona rehabilitacja w stosunku do innych zadań w projekcie.
Dla zamówień poniżej podmiotowego progu obowiązują ogólne zapisy Wytycznych, w tym w szczególności przejrzystości, racjonalności i efektywności wydatków.
Należy również pamiętać, że wnioskodawca zobowiązany jest do wniesienia wkładu własnego minimum 10% wartości projektu.
Ośrodek pomocy społecznej musi realizować projekt w partnerstwie z podmiotem leczniczym posiadającym wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Wynika to z założeń konkursu określonych w szczegółowym kryterium dostępu nr 7 „Demarkacja usług społecznych i zdrowotnych" oraz nr 2 „Typ beneficjenta".
- treningowego
- wspieranego.
Miasto może być wnioskodawcą projektu a realizatorem mogą być MOPS i Szpital Miejski.
Jeżeli Szpital Miejski jako jednostka organizacyjna Miasta posiada osobowość prawną, to o tym, czy występują/nie występują powiązania w rozumieniu art. 33 ustawy wdrożeniowej decydują m.in. takie elementy jak:
- kto sprawuje nadzór nad Szpitalem,
- kto zapewnie środki na funkcjonowanie Szpitala,
- kto powołuje i odwołuje dyrektora oraz inne okoliczności o charakterze faktycznym.
Organizacje pozarządowe, np. fundacje, mogą ubiegać się o dofinansowanie projektu w ramach niniejszego konkursu jednakże, z uwagi na charakter konkursu oraz szczegółowe kryterium dostępu nr 2 wnioskodawcą lub partnerem w projekcie musi być podmiot wskazany w art. 4, bądź podmiot wykonujący działalność leczniczą zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej i tylko ten podmiot może realizować usługi zdrowotne.
W IV kwartale br. ogłoszony zostanie konkurs w ramach Poddziałania IX.2.1 „Usługi społeczne i zdrowotne", w ramach którego będzie można uzyskać dofinansowanie na tworzenie Centrów Usług Społecznych (możliwość wspólnej realizacji projektów przez organizacje pozarządowe i samorządy). Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo pod adresem:
http://wuplodz.praca.gov.pl/web/rpo-wl/-/2941067-centra-uslug-spolecznych-mozliwosc-wspolnej-realizacji-projektow-przez-organizacje-pozarzadowe-i-samorzady
W przyszłym roku WUP w Łodzi planuje ogłosić szereg konkursów, w których fundacja będzie podmiotem uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie. Szczegółowy harmonogram konkursów planowanych do ogłoszenia w 2017 r. zostanie opublikowany na stronie internetowej WUP w Łodzi w grudniu 2016 r. Zachęcamy do składania wniosków i aplikowania o środki z EFS.