Czym są Centra Usług Społecznych i dlaczego tą ofertą chcemy zainteresować właśnie Państwa?
Centra Usług Społecznych to miejsca, w których odpowiednią pomoc i kompleksowe wsparcie mogą otrzymać mieszkańcy gminy, miasta, powiatu – członkowie całej rodziny. To jednocześnie skuteczna odpowiedź na problemy dotykające osób najbardziej potrzebujących – zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym osób z niepełnosprawnością, rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi oraz osób niesamodzielnych wymagających opieki ze względu na podeszły wiek czy stan zdrowia.
W Centrach mogą pracować m.in. pedagodzy, psycholodzy, terapeuci, asystenci rodzinni i inni specjaliści, a zakres świadczonych usług może obejmować np.:
- usługi asystenckie, usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, specjalistyczne usługi opiekuńcze,
- dzienne formy usług opiekuńczych oraz środowiskowe formy wsparcia w miejscu zamieszkania realizowane przez placówki stacjonarne,
- pomoc sąsiedzką,
- teleopiekę,
- dowożenie posiłków,
- tworzenie miejsc krótkookresowego pobytu w formie całodobowej lub dziennej za opiekunów faktycznych,
- szkolenia i zajęcia praktyczne oraz wymianę doświadczeń dla opiekunów faktycznych, zwiększających ich kompetencje w zakresie opieki nad osobami niesamodzielnymi,
- usługi prawne, informacyjne, doradcze i szkoleniowe,
- poradnictwo,
- wypożyczanie sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niesamodzielnych,
- przewóz do miejsca świadczenia usług,
- mieszkania wspomagane.
W ramach Centrów funkcjonować mogą także placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży prowadzone w formie opiekuńczej, specjalistycznej lub podwórkowej.
Inicjatorem działań zmierzających do tworzenia Centrów Usług Społecznych powinny być samorządy. Co ważne, bardzo często dysponują lokalami, w których Centra mogłyby funkcjonować. Jeżeli wymagają one remontu, przebudowy lub adaptacji, niezbędne koszty będą mogły być pokryte z dofinansowania, przy czym wydatki na infrastrukturę nie mogą przekroczyć 10% wartości całego przedsięwzięcia. Większość środków przeznaczyć bowiem należy na działania ukierunkowane na bezpośrednią pomoc mieszkańcom czyli na realizację usług społecznych, w tym zatrudnienie kadry.
Zachęcamy do nawiązywania partnerstw. O środki unijne na tworzenie i funkcjonowanie Centrów Usług Społecznych może wystąpić grupa samorządów lub partnerstwo jednostki samorządu terytorialnego i lokalnych podmiotów statutowo działających w obszarze świadczenia usług społecznych np. organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych, kościołów, związków wyznaniowych.
Na realizację usług społecznych potrzebne są duże pieniądze. Rozwiązaniem są środki unijne, które są dostępne w ramach Osi IX „Włączenie społeczne" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Inwestycja może otrzymać dofinansowanie na poziomie 90%. Wkład własny w wysokości 10% wartości przedsięwzięcia mogą stanowić m.in. koszty udostępnienia/użyczenia budynków, pomieszczeń, czy wyposażenia na potrzeby Centrum, pracy świadczonej przez wolontariuszy, a także środki pozyskane z innych programów krajowych lub regionalnych np. Senior-Vigor.
Czego oczekujemy?
Tworzone Centra powinny świadczyć na rzecz mieszkańców kompleksowe usługi społeczne tj. minimum trzy typy form pomocy, dostosowane do zdiagnozowanych potrzeb oraz zasobów instytucjonalnych i osobowych danej gminy/miasta/powiatu lub obszaru objętego projektem. Utrzymywanie miejsc w Centrach ze środków unijnych musi trwać nie krócej niż dwa i nie dłużej niż trzy lata. Po okresie dofinansowania, Centra będą zobowiązane do zachowania trwałości miejsc świadczenia usług (z możliwością świadczenia ich w formie odpłatnej), przez okres odpowiadający co najmniej okresowi realizacji projektu.
Nabór wniosków na dofinansowanie przedmiotowych projektów zaplanowany jest na IV kwartał br. i będzie prowadzony przez Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi. Zachęcamy przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządów do rozważenia wspólnego udziału w przedmiotowym konkursie.
Dodatkowych informacji na temat naboru udzielają:
Maja Jacoń-Gawrońska, tel. 42 638-91-54, e-mail: m.gawronska@wup.lodz.pl
Łukasz Chłądzyński, tel. 42 638-91-55, e-mail: l.chladzynski@wup.lodz.pl.
Zapraszamy również do kontaktu z Punktem Informacyjnym EFS w WUP w Łodzi:
Łódź, ul. Wólczańska 49, bud. B, pok. 1.03, tel. 42 638-91-30/39, e-mail: rpo@wup.lodz.pl.