Czy w ramach wsparcia można zaplanować przeprowadzenie szkolenia grupowego z zakresu codziennych czynności życiowych (np. pielęgnacji osób niesamodzielnych), gdyż takie potrzeby zostały nam zgłaszane zarówno przez opiekunów faktycznych, jak i w OPS-ach? - Regionalny Program Operacyjny WUP Łódź

Czy w ramach wsparcia można zaplanować przeprowadzenie szkolenia grupowego z zakresu codziennych czynności życiowych (np. pielęgnacji osób niesamodzielnych), gdyż takie potrzeby zostały nam zgłaszane zarówno przez opiekunów faktycznych, jak i w OPS-ach?

Print Drukuj
W przypadku świadczenia usług społecznych szkolenia i zajęcia praktyczne, a także poradnictwo dla opiekunów faktycznych mogą mieć charakter indywidualny, jak i grupowy. Wybór formy przeprowadzenia wsparcia (indywidualny czy grupowy) zależny jest od potrzeb uczestników i powinien być dopasowanych do ich możliwości.

 W przypadku usług zdrowotnych szkolenia dla opiekunów powinny mieć wymiar indywidualny, co m.in. oznacza, że usługi powinny być realizowane w miejscu świadczenia opieki nad osobą niesamodzielną. Jedną z form ułatwiającą dostęp do wiedzy opiekuńczej może być doradztwo telefoniczne (infolinia), świadczone przez profesjonalną kadrę, najlepiej całodobowo. Jednakże nie wyklucza się spotkań grupowych, jeżeli jest to uzasadnione i dostosowane do potrzeb opiekunów faktycznych.

Ponadto działania informacyjno-edukacyjne dla opiekunów osób niesamodzielnych mogą być prowadzone wyłącznie przez osoby uprawnione do udzielania świadczeń oraz osoby legitymujące się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.

 
Informacje o publikacji dokumentu