Czy zgodnie z załączonym stanowiskiem Ministerstwa Rozwoju, w przypadku realizacji w projekcie subsydiowanego zatrudnienia objętego pomocą publiczną na subsydiowanie zatrudnienia (nie zaś pomocą de minimis), wkład własny przedsiębiorców otrzymujących pomoc publiczną (jeśli nie są nimi projektodawca i partnerzy), nie powinien być ujmowany w szczegółowym budżecie projektu? - Regionalny Program Operacyjny WUP Łódź

Czy zgodnie z załączonym stanowiskiem Ministerstwa Rozwoju, w przypadku realizacji w projekcie subsydiowanego zatrudnienia objętego pomocą publiczną na subsydiowanie zatrudnienia (nie zaś pomocą de minimis), wkład własny przedsiębiorców otrzymujących pomoc publiczną (jeśli nie są nimi projektodawca i partnerzy), nie powinien być ujmowany w szczegółowym budżecie projektu?

Print Drukuj
Wsparcie w postaci zatrudnienia subsydiowanego realizowane w ramach RPO powinno być realizowane na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 2 lipca 2015 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis oraz pomocy publicznej w ramach programów operacyjnych finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020. Na podstawie zapisów w/w rozporządzenia wnioskodawca ma możliwość realizacji subsydiowanego zatrudnienia w ramach pomocy de minimis (do 100% dofinansowania w ramach pomocy de minimis) lub pomocy publicznej (do 75% dofinansowania). Należy wziąć pod uwagę fakt, że preferencje pracodawcy na ogół będą zaś takie by wykorzystać możliwość 100% dofinansowania wynagrodzenia pracownika, bowiem jest to opcja korzystniejsza dla pracodawcy.

Wnioskodawca może oczywiście wybrać subsydiowane zatrudnienia z pomocy publicznej z uwagi na przekroczenie progu pomocy de minimis udzielanej danemu przedsiębiorcy (200 tys. euro w okresie trzech kolejnych lat podatkowych): tj. już na etapie aplikowania o środki beneficjent dokona rozeznania z jakimi podmiotami na rynku będzie nawiązana współpraca, zbada poziom dotychczas uzyskanej pomocy de minimis przez te przedsiębiorstwa i świadomie założy zastosowanie pomocy publicznej z uwagi na przekroczenie dostępnego limitu pomocy de minimis.Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Rozwoju załączonym do Państwa pytania wynagrodzenie wypłacane uczestnikom projektu z tytułu subsydiowanego zatrudnienia w części ponoszonej przez przedsiębiorców, niebędących stroną projektu nie powinno być wykazywane w budżecie projektu jako wkład własny.
Informacje o publikacji dokumentu