Realizacja usług aktywnej integracji o charakterze zawodowym w partnerstwie jest jedną z możliwych opcji (spośród 4 wskazanych) ale nie jedyną dopuszczalną?
Tak. Istnieje możliwość realizacji aktywizacji zawodowej poprzez wybór jednego z czterech wymienionych w Regulaminie sposobów. Należy jednak pamiętać, iż samodzielna realizacja projektu musi koncentrować się na statutowej działalności OPS/PCPR zgodnej m.in. z ustawą o pomocy społecznej czy też ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. OPS/PCPR może zlecić na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wyłącznie te zadania, które są przedmiotem prowadzonej przez niego działalności.
Jednocześnie jeżeli OPS ma wyodrębnioną w strukturach jednostkę organizacyjną realizującą zadania wynikające z ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym tj. CIS/KIS, może on realizować aktywizację zawodową w swoim CIS/KIS. Może także w tej sytuacji (jeśli posiada swój CIS/KIS) zlecić realizację zadania innemu CIS/KIS, jeśli nie chce, bądź nie może realizować tego zadania w swoim CIS/KIS.
Pragniemy nadmienić także, iż działania określone w ustawie o promocji zatrudnienia nie są kierowane bezpośrednio do instytucji pomocy i integracji społecznej z uwagi na co zadania te powinny być realizowane przez jednostki do tego powołane.