• Osoby lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym – katalog osób i rodzin został określony w Wytycznymi w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków EFS i EFRR na lata 2014-2020;
• Otoczenie osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym – zdefiniowane w ww. Wytycznych.
Wsparcie w ramach rozwoju usług medyczno-opiekuńczych dla osób zależnych lub niesamodzielnych w pierwszej kolejności kierowane jest do osób z niepełnosprawnościami i osób niesamodzielnych, których dochód nie przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego (na osobę samotnie gospodarującą lub na osobę w rodzinie), o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Nie oznacza to, że tylko osoby spełniające ww. wymogi mogą brać udział w projekcie (niemniej jednak, powinny być traktowane priorytetowo i mieć zagwarantowany udział w projekcie w pierwszej kolejności).
Względem uczestników projektu nie ma żadnych obostrzeń dotyczących wieku, poziomu wykształcenia, czy posiadanych umiejętności etc. Każdy, kto kwalifikuje się do grupy docelowej określonej w Regulaminie konkursu może wziąć udział w projekcie.
Należy rozróżnić wsparcie, które będzie realizowane w Poddziałaniu IX.2.1 „Usługi społeczne i zdrowotne" od Poddziałania IX.1.1 „Aktywizacja społeczno-zawodowa osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym", w ramach którego realizowane będą projekty mające na celu przywrócenie zdolności do zatrudnienia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
Celem projektów w ramach konkursu jest poprawa dostępu do usług społecznych ograniczających ubóstwo i wykluczenie społeczne realizowanych w regionie.
W omawianym przypadku chodzi o usługi medyczno-opiekuńcze dla osób zależnych lub niesamodzielnych, w tym osób starszych lub niepełnosprawnych służących zaspokojeniu rosnących potrzeb wynikających z niesamodzielności. Zgodnie z ww. Wytycznymi, Wnioskodawca składa wniosek w odpowiedzi na zdiagnozowaną w danym środowisku/ otoczeniu potrzebę zapewnienia określonych usług np. usług asystenckich, opiekuńczych, usług w domu pomocy społecznej etc. Uczestnik projektu korzysta z określonej usługi, tak długo jak potrzebuje. Nie przechodzi ścieżki wsparcia, która musi zakończyć się np. osiągnięciem określonej frekwencji udziału w spotkaniach, uzyskaniem dyplomu, czy certyfikatu. Nawet jednorazowe skorzystanie z określonej formy wsparcia jest już świadczeniem względem tej osoby usługi.
Jednocześnie w trakcie realizacji projektu istnieje możliwość włączenia także do projektu innych osób i objęcia ich usługami realizowanymi w projekcie.