Czy partnerem Miasta i Ośrodka Pomocy Społecznej może być jednostka spoza finansów publicznych, prowadząca placówkę wsparcia dziennego dla dzieci powyżej 3 roku życia, która otrzymuje dotacje na działalność od Miasta zgodnie z przedmiotem rozpisanego konkursu wyboru zleceniobiorcy? - Regionalny Program Operacyjny WUP Łódź

Czy partnerem Miasta i Ośrodka Pomocy Społecznej może być jednostka spoza finansów publicznych, prowadząca placówkę wsparcia dziennego dla dzieci powyżej 3 roku życia, która otrzymuje dotacje na działalność od Miasta zgodnie z przedmiotem rozpisanego konkursu wyboru zleceniobiorcy?

Print Drukuj
Partnerami Miasta/OPS mogą być jednostki spoza sektora finansów publicznych (np.: fundacje, stowarzyszenia), prowadzące placówki wsparcia dziennego dla dzieci powyżej 3 roku życia, którym Miasto przekazuje dotacje na działalność placówek zgodnie z przedmiotem rozpisanego konkursu wyboru zleceniobiorcy.
Przekazanie dotacji dla organizacji będących zleceniobiorcami OPS, nie ma znaczenia w kontekście realizacji projektu partnerskiego realizowanego z udziałem EFS.
W sytuacji, w której zleceniobiorca zostałby, także partnerem OPS do realizacji projektu EFS, istotną kwestią jest zachowanie rozróżnienia między działaniami podejmowanymi na podstawie zawartego partnerstwa do projektu, a działaniami wynikającymi z zlecenia zadań. Oznacza to, iż w ramach projektu współfinansowanego z EFS, nie może wystąpić sytuacja, w której środki krajowe zostaną zastąpione środkami EFS w ramach projektu.
 
Należy pamiętać, iż wybór partnera spoza sektora finansów publicznych do realizacji projektu wymaga stosowania zapisów art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie 2014-2020.
„Podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907, z późn. zm.9), dokonuje wyboru partnerów spoza sektora finansów publicznych z zachowaniem zasady przejrzystości i równego traktowania podmiotów. Podmiot ten, dokonując wyboru, jest obowiązany w szczególności do:
  • ogłoszenia otwartego naboru partnerów na swojej stronie internetowej wraz ze wskazaniem co najmniej 21-dniowego terminu na zgłaszanie się partnerów,
  • uwzględnienia przy wyborze partnerów: zgodności działania potencjalnego partnera z celami partnerstwa, deklarowanego wkładu potencjalnego partnera w realizację celu partnerstwa, doświadczenia w realizacji projektów o podobnym charakterze,
  • podania do publicznej wiadomości na swojej stronie internetowej informacji o podmiotach wybranych do pełnienia funkcji partnera.
Należy także pamiętać o tym, iż:
  • wybór partnera powinien być dokonany przed złożeniem wniosku o dofinansowanie,
  • w ogłoszeniu należy wskazać wymagania wobec partnera oraz kryteria wyboru, do których należeć mogą m.in.: zgodność działania potencjalnego partnera z celami partnerstwa, oferowany wkład potencjalnego partnera w realizację projektu czy doświadczenie w realizacji zadań o podobnym charakterze. 
Informacje o publikacji dokumentu