Potencjał kadrowy beneficjenta - wyjaśnienie

Przedstawiamy stanowisko Ministerstwa Rozwoju - Instytucji Zarządzającej PO WER dotyczące potencjału kadrowego beneficjenta.

Zgodnie z pkt 8 podrozdziału 8.3 Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w zakresie Europejskiego Funduszu Rozwoju Europejskiego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020, Instytucja Zarządzająca PO WER zapewnia, że beneficjent wykazuje we wniosku o dofinasowanie swój potencjał kadrowy, o ile go posiada, przy czym jako potencjał kadrowy rozumie się powiązane z beneficjentem osoby, które zostaną zaangażowane w realizację projektu, w szczególności osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy, które beneficjent oddeleguje do realizacji projektu. Zachowując ww. warunek kwalifikowalności, Instytucja Zarządzająca PO WER w instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach PO WER zawarła zapis, że potencjał kadrowy beneficjenta należy rozumieć w szczególności jako osoby na stałe współpracujące z beneficjentem i planowane do oddelegowania do projektu.

W dalszej części instrukcji doprecyzowano, iż potencjał kadrowy dotyczy w szczególności osób zatrudnionych na umowę o pracę oraz osób trwale współpracujących z wnioskodawcą, np. w przypadku wolontariusza - na podstawie umowy o współpracy, a nie osób, które wnioskodawca dopiero chciałby zaangażować (np. na umowę zlecenie), ponieważ w takich przypadkach może obowiązywać konkurencyjna procedura wyboru (zasada konkurencyjności lub prawo zamówień publicznych). Instrukcja ta zaś wynika z przypisu nr 86 Wytycznych, zgodnie z którym: „Jako potencjaI kadrowy nie są wykazane osoby planowane do zaangażowania w okresie realizacji projektu w oparciu o procedury, o których mowa w podrozdziale 6.5".

Zarówno Wytyczne, ani instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu nie uwzględniają warunku kwalifikowalności poprzedniej perspektywy finansowej na lata 2007-2013 wskazanego w pkt 2 podsekcji 3.1.3.1 Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, tj. wyłączeń ze stosowania zasady konkurencyjności w odniesieniu do zamówień dotyczących zadań wykonywanych przez personel zarządzający projektu lub personel, z którym beneficjent w okresie co najmniej jednego roku przed złożeniem wniosku o dofinansowanie współpracował w sposób ciągły lub powtarzalny. A zatem, w związku z faktem, że jako potencjał kadrowy beneficjenta PO WER rozumie się powiązane z beneficjentem osoby, które zostaną zaangażowane w realizację projektu, w szczególności osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy, które beneficjent oddeleguje do realizacji projektu i jednocześnie w potencjale tym nie można wykazać osób planowanych do zaangażowania w okresie realizacji projektu w oparciu o procedury, o których mowa w podrozdziale 6.5, osoby związane z beneficjentem stosunkiem cywilnoprawnym co do zasady nie będą stanowiły jego potencjału kadrowego.
Należy bowiem zauważyć, iż zaangażowanie osób do projektu, z którymi wnioskodawca zawarł umowy cywilnoprawne przed złożeniem wniosku o dofinansowanie może prowadzić do naruszenia procedur konkurencyjnych przy angażowaniu personelu. A zatem, Instytucja Zarządzająca PO WER stoi na stanowisku, iż beneficjent może wykazać we wniosku o dofinansowanie jako swój potencjał kadrowy osoby z nim powiązane jedynie na podstawie tych form zaangażowania, które nie powodują naruszenia procedur konkurencyjnych (np. stosunek pracy, samozatrudnienie, wolontariat).

Załączniki

stanowisko IZ (potencjał kadrowy beneficjenta, 10 grudnia 2015)
stanowisko IZ (potencjał kadrowy beneficjenta, 10 grudnia 2015).pdf 1112 KB
Informacje o publikacji dokumentu