Taksator to osoba, która wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności dokonuje szacowania wartości mienia oraz ustala wielkości strat powstających wskutek zdarzeń losowych. Zawód taksatora czyli rzeczoznawcy majątkowego jest zawodem interdyscyplinarnym wymagającym wiedzy technicznej, ekonomicznej i prawniczej. Wiedza ta musi być poparta – wyczerpującą przynajmniej podstawowe elementy warsztatowe – praktyką, by można było wykonywać czynności w zakresie szacowania nieruchomości w sposób profesjonalny, rzetelny i niezależny.
Zadania zawodowe:
- dokonywanie oględzin i oceny stanu faktycznego mienia (budynków, maszyn, urządzeń, pojazdów, ładunków, towarów) i w miarę potrzeby fotograficzne dokumentowanie;
- opisywanie konstrukcji, budowy, użytych materiałów, surowców, wyposażenia itp.; sporządzanie odpowiedniej dokumentacji;
- obliczanie lub weryfikowanie wartości mienia;
- ustalanie przyczyn i rozmiaru strat powstałych w wyniku zdarzenia losowego, sporządzanie odpowiednich protokołów;
- obliczanie wysokości ewentualnych odszkodowań;
- stałe uzupełnianie wiedzy w zakresie swojej specjalności.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Taksatorzy (rzeczoznawcy majątkowi) powoływani są na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Do podstawowych warunków, które trzeba spełnić by zostać taksatorem należą: wykształcenia wyższe oraz udokumentowana praktyka zawodowa, potwierdzona przez osoby i/lub instytucje nadzorujące praktykę. Czasem wymagana jest też opinia środowiska zawodowego (stowarzyszenia, izby zawodowej), lub kilku osób posiadających już dany tytuł rzeczoznawcy, przynależność od odpowiedniej organizacji (np. izby zawodowej). Po skończeniu studiów trzeba odbyć staż i zdobyć licencję rzeczoznawcy oraz zdać egzamin państwowy. Licencję otrzymuje się po skończeniu kursów dla rzeczoznawców danej specjalności i odbyciu praktyki w charakterze asystenta rzeczoznawcy. Zawód ten wymaga ciągłego kształcenia się i doskonalenia umiejętności zawodowych. Kandydaci na rzeczoznawców majątkowych otrzymują licencję nadawaną przez prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast na podstawie postępowania kwalifikacyjnego zakończonego pozytywnym wynikiem. Postępowanie kwalifikacyjne prowadzone jest przez Państwową Komisję Kwalifikacyjną.Ustawa deregulacyjna wprowadziła następujące zmiany:
1. Obowiązkowe jest wykształcenie wyższe (nie wymaga się wykształcenia wyższego magisterskiego).
2. Znosi się wymóg ukończenia studiów podyplomowych dla osób posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku obejmującym umiejętności dotyczące wyceny nieruchomości.
3. Skrócenie praktyki zawodowej z 12 do co najmniej 6 miesięcy. Możliwość wliczenia okresu odpowiedniej praktyki studenckiej na uczelni, która zawarła umowę z organizacją zawodową rzeczoznawców majątkowych.
Źródło: http://ms.gov.pl/pl/deregulacjadostepu-do-zawodow/i-transza/lista-zawodow/
Wymagania psychofizyczne:
- dobra ogólna sprawność fizyczna (dobry wzrok, koordynacja wzrokowo-ruchowa)
- niezależność swoich sądów i opinii,
- wytrwałość, cierpliwość, skrupulatność
- samodzielność
- zdolność koncentracji uwagi
- umiejętność podejmowania decyzji
- spostrzegawczość i dobra pamięć
- umiejętność logicznego myślenia
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
W zawodzie rzeczoznawcy nie ma możliwości zatrudnienia osób głuchoniemych, niesłyszących, niedosłyszących, niewidomych, niedowidzących. Przeciwwskazaniem jest także niedorozwój umysłowy, nawet niewielkiego stopnia.Możliwości i szanse zatrudnienia:
Rzeczoznawcy pracują w różnych instytucjach korzystających z usług rzeczoznawców, jak np. firmy ubezpieczeniowe, prokuratura, policja, zrzeszenia rzeczoznawców. Możliwe jest również samozatrudnienie, czyli otwarcie własnej firmy zajmującej się np. wyceną nieruchomości. Zdarza się, że rzeczoznawcy swoją rolę pełnią okazjonalnie, podczas gdy na co dzień pracują w innym zawodzie, najczęściej związanym z dziedziną, w której wydają ekspertyzy.Kształcenie:
Polskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Wyceny Nieruchomości
Oddział Regionalny w Łodzi
90-007 Łódź, pl. Komuny Paryskiej 5atel.: 42 632 89 60 w.25
e-mail: psrwn-lodz@neostrada.pl
http://www.psrwn-lodz.pl/
Polska Izba Rzeczoznawstwa Majątkowego
00-834 Warszawa, ul. Pańska 73 pok. 110tel.: 22 314 71 95
e-mail: sekretariat@pirm.pl
http://www.pirm.pl/
Dane kontaktowe do urzędu:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZICentrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90-608 Łódź
tel. 42 66 30 255, 42 66 30 273, 42 66 30 279
e-mail: centrum@wup.lodz.pl