Agent klarujący działa jako przedstawiciel armatora, podejmując się załatwiania wszelkich czynności związanych z wejściem i wyjściem statku z portu. Zajmuje się też dokumentacją wymaganą przez administrację portową, służbę graniczną i celno-skarbową. Ponadto opiekuje się załogą statku podczas pobytu w porcie, w razie potrzeby załatwia pomoc lekarską i organizuje pobyt w mieście portowym.
Zadania zawodowe:
W ramach swoich obowiązków wykonuje następujące czynności:
- kontaktuje się z armatorem, którego statek będzie wymagał odpraw portowych,
- awizuje przybycie statku do portu, wpisując jego dane do systemu portowego (każdy port morski może posiadać własny system informatyczny),
- przekazuje niezbędne informacje kapitanowi statku wchodzącego do portu,
- przygotowuje dokumentację potrzebną do odpraw portowych statku,
- przygotowuje inne dokumenty wymagane w danym państwie,
- zleca usługi holownicze,
- zleca usługi asysty holowniczej,
- zleca usługi pilotowe,
- uzgadnia miejsce rozładunku i załadunku statku, informując o tym załadowców i odbiorców ładunku,
- zabezpiecza usługi medyczne dla załogi i pasażerów,
- organizuje repatriację pozostałych na lądzie członków załóg po wyjściu statku z portu.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Obecnie do podjęcia pracy w zawodzie agent klarujący wystarczające jest wykształcenie na poziomie średnim (technikum, branżowe szkoły II stopnia, szkoła policealna, liceum ogólnokształcące), np. w zawodach pokrewnych: technik logistyk, technik spedytor, technik eksploatacji portów i terminali. Preferowane natomiast jest wykształcenie wyższe I lub II stopnia, ukierunkowane na transport morski, ekonomię, zarządzanie, logistykę i prawo morskie. W przypadku współpracy z kontrahentami zagranicznymi, wymagana jest od kandydata znajomość języków obcych.
Wymagania psychofizyczne:
Dla pracownika wykonującego zawód agent klarujący ważne są: wysoka ogólna wydolność fizyczna, powinien być spostrzegawczy, posiadać zdolność koncentracji oraz odporność na stres. Realizacja wielu procesów logistycznych równocześnie, wymaga zdolności szybkiego kojarzenia różnych faktów i przetwarzania wielu informacji, podzielności i koncentracji uwagi oraz dobrej organizacji pracy własnej. Praca z ludźmi wymaga wysokiej kultury osobistej, umiejętności komunikowania się, słuchania, jasnego formułowania wypowiedzi, umiejętności pracy w zespole
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniami do wykonywania zawodu są wady narządów ruchu, słaba sprawność fizyczna, wady wzroku i słuchu niepodlegające korekcie, wady wymowy utrudniające kontakty z klientami.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Agent klarujący może uzyskać zatrudnienie w przedsiębiorstwach obrotu portowego różnej wielkości lub podjąć jednoosobową działalność gospodarczą. Ponadto może wykorzystać zdobyte w pracy agenta klarującego doświadczenie, pracując na innych stanowiskach związanych z transportem morskim i wodnym śródlądowym. Agent klarujący pracuje w nienormowanym wymiarze czasu pracy, w zależności od czasu wejścia i wyjścia oraz przebywania statku w porcie. Praca ma charakter zadaniowy z uwzględnieniem harmonogramu pracy portu, zgłaszanych awizacji wejścia i wyjścia statków. Zawód agenta klarującego jest w Polsce deficytowy.
Szkoły:
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Leonarda 12/14, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 648 64 96
e-mail: zsp5@zsp5.piotrkow.pl
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni
ul. Kielecka 7, 81-303 Gdynia
tel. 58 660 74 00
e-mail: sekretariat@wsaib.pl
Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie
ul. Projektowa 4, 20-209 Lublin
tel. 81 749 17 77
e-mail: sekretariat@wsei.lublin.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski,
tel. 44 649 60 87
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl