Nagłówek

Nawigacja po kategoriach

Alfabet

Wydawca treści

Operator aplikacji komputerowych


Operator aplikacji komputerowych obsługuje użytkowe oprogramowanie komputerowe zgodnie z profilem stanowiska w firmach produkcyjnych, usługowych oraz instytucjach publicznych. Celem jego pracy jest zapewnienie bieżącej obsługi firmy lub jej klientów dzięki wykorzystaniu sieci lokalnej, terminali komputerowych oraz serwerów, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa systemów komputerowych. Specyfika zadań zawodowych wymaga również konieczności stosowania zasad zachowania poufności, w szczególności ochrony danych osobowych.
 

Zadania zawodowe:

  • zapewnianie przepływu informacji pochodzących z aplikacji wewnątrz firmy;
  • instalowanie typowych aplikacji;
  • konfigurowanie aplikacji do obsługi urządzeń peryferyjnych;
  • testowanie poprawności instalacji aplikacji;
  • obsługiwanie aplikacji dedykowanych dla danej firmy lub instytucji;
  • zapewnianie bezpieczeństwa systemu komputerowego;
  • wprowadzanie informacji do aplikacji komputerowych;
  • obsługiwanie programów pakietu biurowego oraz podstawowych aplikacji internetowych;
  • aktualizowanie obsługiwanej aplikacji;
  • zgłaszanie oraz raportowanie wszelkich awarii lub nieprawidłowości w działaniu aplikacji;
  • archiwizowanie danych z obsługiwanych aplikacji;
  • organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ochrony środowiska i ergonomii.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Do wykonywania zawodu operatora aplikacji komputerowych preferowane jest wykształcenie średnie, w zależności od obsługiwanych aplikacji - techniczne lub ogólne. Możliwe jest również szkolenie praktyczne (przyuczenie) na stanowisku pracy i zdobywanie doświadczenia w trakcie pracy. Podjęcie pracy ułatwia posiadanie dokumentów potwierdzających umiejętności przydatne w zawodzie, w tym: certyfikat potwierdzający kwalifikację rynkową „Certyfikat umiejętności komputerowych − poziom podstawowy", inne certyfikaty lub zaświadczenia potwierdzające umiejętności obsługi komputera, umiejętności informatyczne potrzebne w pracy z wyspecjalizowanymi aplikacjami użytkowanymi w danej instytucji, dokumenty potwierdzające znajomość języków obcych, w szczególności języka angielskiego. Potencjalny pracodawca może wymagać posiadania dedykowanej wiedzy związanej ze specyfiką działalności firmy (na przykład instytucje finansowe będą wymagać wiedzy z zakresu finansów i rachunkowości).
 

Wymagania psychofizyczne:

 
W pracy operatora aplikacji komputerowych niezbędne są takie cechy, jak zdolność koncentracji, dobra pamięć, umiejętność logicznego myślenia, szybkiej analizy sytuacji i twórcze podejście do problemów. Do wykonywania zadań zawodowych przydaje się umiejętność pracy samodzielnej, indywidualnego podejmowania decyzji oraz brania odpowiedzialności za swoje działania. Ponadto od pracowników w tym zawodzie wymaga się spostrzegawczości, cierpliwości, wytrwałości i opanowania, dokładności i staranności przy wykonywaniu zadań zawodowych. Konieczne są również elastyczność, umiejętność pracy w szybkim tempie oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem. Mile widziane są uzdolnienia techniczne.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Do wykonywania zawodu wymagana jest dobra sprawność górnych kończyn, pozwalająca na wielogodzinne wprowadzanie danych do aplikacji komputerowych. Czynnikami utrudniającymi pracę są znacznego stopnia zaburzenia sprawności kończyn górnych, w szczególności w zręczności palców i rąk, a także wady i dysfunkcje narządu wzroku, które nie mogą być skorygowane szkłami optycznymi lub soczewkami kontaktowymi. Na stanowiskach gdzie wymagany jest kontakt werbalny ze współpracownikami i klientami, trudności mogą mieć osoby z niepełnosprawnością narządu słuchu, która nie może być skorygowana  aparatem słuchowym.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Operator aplikacji komputerowych może znaleźć zatrudnienie m.in. w urzędach i instytucjach użyteczności publicznej, w zakładach produkcyjnych i usługowych we wszystkich dziedzinach gospodarki, w firmach handlowych, bankach i instytucjach finansowych, w placówkach naukowo-badawczych.
 

Szkoły:

 
Do wykonywania zawodu operatora aplikacji komputerowych wymagane jest wykształcenie średnie: techniczne lub ogólnokształcące. Konkretne kwalifikacje można uzyskać dzięki różnorodnym szkoleniom i kursom związanym z IT, pozwalającym uzyskać certyfikaty umiejętności komputerowych ECDL (European Computer Driving Licence) czy certyfikaty potwierdzające kompetencje informatyczne.
Szkolenia oferują także producenci sprzętu teleinformatycznego oraz oprogramowania.
 

Polskie Biuro ECDL - Polskie Towarzystwo Informatyczne

ul. Solec 38 lok. 103, 00-394 Warszawa
tel. 22 636 18 47
e-mail: biuro@ecdl.pl
https://ecdl.pl/
 

Dane kontaktowe: 

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Jarosława Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Operator aplikacji komputerowych 2021
Operator aplikacji komputerowych 2021.pdf 513 KB

Informacje o publikacji dokumentu