Renowator mebli artystycznych wykonuje usługi w zakresie renowacji i konserwacji mebli współczesnych, zabytkowych oraz artystycznych. Zajmuje się naprawami (np. pęknięć, wypaczeń) oraz wzmacnianiem konstrukcji mebli, rekonstrukcją i uzupełnianiem brakujących elementów i podzespołów mebli, impregnacją drewna oraz eliminowaniem niszczących je owadów. Wykorzystuje przy tym wiedzę nie tylko z zakresu stolarstwa, ale również m.in. historii sztuki, ornamentyki i styloznawstwa.
Zadania zawodowe:
- przyjmowanie mebli do renowacji oraz ocenianie ich stanu technicznego;
- opracowywanie planu prac renowacyjnych;
- ustalanie kosztów usług renowacyjnych oraz rozliczanie kosztów zużytego materiału ;
- dobieranie odpowiednich materiałów, technologii i obliczanie zapotrzebowania materiałowego;
- czytanie rysunków roboczych i sporządzanie szkiców odręcznych;
- konserwacja i renowacja mebli współczesnych i zabytkowych;
- obsługiwanie maszyn, elektronarzędzi oraz narzędzi niezbędnych do prac renowacyjnych oraz ich konserwowanie;
- sporządzanie dokumentacji rysunkowej, fotograficznej oraz pisemnej ilustrującej przebieg prac renowacyjnych w przypadku mebli zabytkowych;
- organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami BHP, ochrony ppoż. i ochrony środowiska.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Zawód renowatora mebli artystycznych można zdobyć na drodze kształcenia rzemieślniczego. W zawodzie mogą pracować również osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz średnim technicznym po kierunkach związanych z przemysłem stolarskim (np. stolarz meblowy), po odpowiednim przeszkoleniu w zakresie konserwacji i renowacji mebli. Możliwe jest również przyuczenie do zawodu na stanowisku pracy i zdobywanie doświadczenia w trakcie pracy. Do pracy nad renowacją mebli zabytkowych niezbędne jest doświadczenie i rozległa wiedza na temat mebli zabytkowych, technologii ich wytwarzania oraz konserwacji wraz ze znajomością stolarstwa i stosowania substancji chemicznych niezbędnych do wykonywania prac renowacyjnych.
Wymagania psychofizyczne:
Wykonywanie zawodu renowatora mebli artystycznych wymaga predyspozycji manualnych oraz dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Renowator powinien mieć dobry wzrok, odróżniać barwy, mieć sprawny zmysł dotyku. W pracy bardzo ważna jest dokładność, rzetelność oraz dbałość o czystość i porządek. Bardzo pożądane jest posiadanie wyobraźni (w tym przestrzennej), uzdolnień artystycznych oraz umiejętności twórczego myślenia. Specyfika zawodu wymaga także uzdolnień technicznych i dużej cierpliwości a przy tym elastyczności i samodzielności, gdyż w zawodzie występują częste zmiany wykonywanych czynności.Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Czynnikiem utrudniającym pracę w zawodzie są dysfunkcje znacznego stopnia kończyn dolnych oraz dysfunkcje niewielkiego i znacznego stopnia kończyn górnych, w szczególności w zakresie zręczności palców i rąk, zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz zaburzenia zmysłu dotyku. Trudności mogą mieć też osoby z dysfunkcjami wzroku, które nie mogą być skorygowane szkłami optycznymi lub soczewkami kontaktowymi. Na niektórych stanowiskach pracy nie mogą pracować osoby z alergią kontaktową lub wziewną na stosowane materiały, farby, lakiery i inne związki chemiczne, a także z chorobami skóry rąk.Możliwości i szanse zatrudnienia:
Miejscem pracy renowatora jest zwykle zakład rzemieślniczy (najczęściej własna działalność gospodarcza) - pracownia renowacyjna lub stolarska przystosowana do wykonywania prac renowatorskich, która realizuje zamówienia od klientów indywidualnych, firm (zajmujących się handlem antykami) i instytucji: muzeów, galerii mebli antycznych itp.Szkoły:
Obecnie kandydatów do pracy w zawodzie renowator mebli artystycznych kształci się w systemie nauki zawodu w rzemiośle. Kompetencje w tym zawodzie potwierdzają Izby Rzemieślnicze.
Kompetencje przydatne do wykonywania zawodu można również uzyskać w:
- szkole plastycznej (ogólnokształcąca szkoła sztuk pięknych, liceum plastyczne, policealna szkoła plastyczna), zwłaszcza w zakresie specjalizacji: renowacja elementów architektury, renowacja mebli i wyrobów snycerskich,
- szkole policealnej w zawodzie pokrewnym stolarz.
Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin we Wrocławiu
ul. Dubois 33-35a, 50-207 Wrocławtel. 606 797 710
e-mail: biuro@krzywykomin.pl
https://www.krzywykomin.pl/kontakt
"Akant" Ośrodek Restauracji Mebli i Stolarki Budowlanej
ul. Zakrzowska 21, 51-415 Wrocławtel. 608 489 168
e-mail: akant@meblestylowe.biz.pl
www.meblestylowe.biz.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl