Dróżnik przejazdowy wykonuje czynności obsługi i strzeżenia przejazdów kolejowych wyposażonych w rogatki, a także przy ich braku, w celu zagwarantowania bezpieczeństwa ruchu pociągów oraz pojazdów drogowych i osób pieszych, za pomocą urządzeń sygnalizacyjnych i łączności.
Zadania zawodowe:
- obsługa rogatek na przejazdach kolejowych strzeżonych;
- obserwowanie przejeżdżającego taboru kolejowego pod kątem jego prawidłowego osygnalizowania oraz usterek w pracy podwozia i nadwozia;
- informowanie najbliższego posterunku ruchu o zauważonych usterkach w przejeżdżającym taborze kolejowym;
- dbanie o prawidłowe działanie wszystkich urządzeń znajdujących się w obrębie przejazdu kolejowego;
- utrzymywanie w należytym stanie przyborów sygnałowych, tarcz, wskaźników i podstawowych narzędzi do konserwacji torów;
- wykonywanie prostych prac przy konserwacji toru kolejowego w obrębie przejazdu;
- osygnalizowanie miejsc uszkodzeń toru oraz innych przeszkód na torze, zagrażających bezpieczeństwu ruchu pociągów;
- utrzymywanie w czystości i porządku powierzonego przejazdu, a w okresie zimowym posypywanie piaskiem drogi kołowej i odśnieżanie powierzonego terenu;
- posługiwanie się instrukcjami dróżnika przejazdowego i obchodowego o budowie i utrzymaniu nawierzchni kolejowej.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Dróżnik przejazdowy jest zawodem regulowanym. Warunki pracy w zawodzie określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 30.12.2014r. w sprawie pracowników zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego oraz prowadzeniem określonych rodzajów pojazdów kolejowych (Dz.U z 2015r., poz. 46). Do podjęcia pracy jako dróżnik przejazdowy wymagane jest wykształcenie zasadnicze zawodowe, (co najmniej branżowa szkoła I stopnia), odbycie organizowanego przez pracodawcę przygotowania zawodowego, (zakończonego egzaminem kwalifikacyjnym) oraz uzyskanie autoryzacji i upoważnienia do wykonywania czynności w w/w zawodzie. Do podjęcia pracy na stanowisku dróżnika przejazdowego niezbędne jest również posiadanie ważnego zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie kierowania ruchem na skrzyżowaniu w obrębie przejazdu kolejowego, wydanego przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.
Wymagania psychofizyczne:
Od osób pracujących w tym zawodzie wymaga się:
- poczucia odpowiedzialności za wykonywane czynności,
- obowiązkowości,
- cierpliwości,
- dokładności,
- samodyscypliny.
- refleksu,
- podzielności uwagi,
- spostrzegawczości,
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniami do wykonywania zawodu dróżnika przejazdowego są nie dające się wyeliminować wady słuchu i wzroku, widzenia stereoskopowego, choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego oraz nerwowego. A także upośledzenie umysłowe.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Podjęcie pracy w zawodzie dróżnika przejazdowego możliwe jest u zarządców linii kolejowych oraz użytkowników bocznic kolejowych. Miejscem pracy dróżnika przejazdowego jest budka przylegająca do przejazdu kolejowego, oraz teren wokół niego.
Szkoły:
Nie ma obecnie szkół kształcących w zawodzie dróżnika przejazdowego. Do podjęcia pracy w tym zawodzie wymagane jest wykształcenie zasadnicze zawodowe, (co najmniej branżowa szkoła I stopnia), odbycie organizowanego przez pracodawcę przygotowania zawodowego, (zakończonego egzaminem kwalifikacyjnym) oraz uzyskanie autoryzacji i upoważnienia do wykonywania czynności w wyżej wymienionym zawodzie. Do podjęcia pracy na stanowisku dróżnika przejazdowego niezbędne jest również posiadanie ważnego zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie kierowania ruchem na skrzyżowaniu w obrębie przejazdu kolejowego, wydanego przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Skierniewicach
ul. Senatorska 10, 96-100 Skierniewice
tel. 46 833 39 74, 833 36 50
e.mail:centrumsk@wup.lodz.pl