Nagłówek

Wydawca treści

Refleksolog

 
Refleksologia· to nauka o refleksach które znajdują się w stopach i dłoniach i mają bezpośrednie połączenie ze wszystkimi gruczołami, organami i częściami ciała.
Refleksolog wykonuje zabiegi terapeutyczne polegające na oddziaływaniu kciukiem i palcami na refleksy (punkty) znajdujące się na stopach, rękach i dłoniach oraz twarzy i głowie, odpowiadające poszczególnym gruczołom, organom i częściom ciała, w celu aktywizacji sił obronnych organizmu i poprawy jego funkcjonowania. Zabieg refleksologii stosowany jest w celach profilaktycznych, relaksacyjnych lub wspomagających leczenie.

Zadania zawodowe:

  • przeprowadzanie rozmowy z klientem (pacjentem) w celu uzyskania informacji na temat jego samopoczucia i dręczących go dolegliwości oraz wyjaśnianie istoty i celu zabiegów;
  • wykonywanie zabiegów refleksologii stóp techniką „chodzenia" w odpowiedni sposób kciukiem i palcami po całej powierzchni stopy, mających na celu wyciszenie organów i układów nadaktywnych oraz pobudzenie organów i układów „uśpionych", a przez to doprowadzenie organizmu do równowagi wewnętrznej (homeostazy), usprawnienie cyrkulacji krwi i limfy, likwidację bólu itp.;
  • rozpoznawanie przypuszczalnych dysfunkcji organizmu klienta na podstawie wyglądu jego stóp i bolesnych odczuć w trakcie zabiegu; informowanie klienta o swoich spostrzeżeniach i sugerowanie odbycia wizyty u lekarza oraz ustalanie z klientem pożądanej częstotliwości zabiegów;
  • wykonywanie zabiegów refleksologii na rękach i dłoniach;
  •  wykonywanie zabiegów refleksologii twarzy i głowy techniką uciskania palcami znajdujących się tam refleksów w celu uzyskania efektów podanych wyżej, a szczególnie w celu wyciszenia systemu nerwowego;
  • zalecanie i omawianie z klientem działań zapobiegawczych i usprawniających samopoczucie do wykonywania ich we własnym zakresie;
  • prowadzenie dokładnych kartotek klientów z opisem ich przypadków w celu monitorowania efektów prowadzonych zabiegów oraz wykorzystania zdobytych doświadczeń w pracy terapeutycznej z innymi klientami
  • Dodatkowymi zadaniami jest szkolenie praktyczne kandydatów na refreksologów.                                                                           

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

Refleksologiem może zostać osoba zainteresowana zagadnieniami zdrowotnymi oraz odczuwająca empatię dla osób chorych i cierpiących. System kształcenia zawodowego nie przygotowuje się kandydatów do pracy w opisywanym zawodzie. Do podjęcia pracy wskazane jest posiadanie wykształcenia co najmniej średniego oraz ukończenie kursów w zakresie refleksologii. Mogą być to zarówno osoby niemające do tej pory żadnego kontaktu z leczeniem, jak również specjaliści. Refleksologia może być pomocna w pracy lekarza, fizjoterapeuty, naturoterapeuty, masażysty, pielęgniarki lub kosmetyczki.
Po ukończeniu cyklu szkoleń ( I̊°, II° i III°) absolwenci stają się profesjonalnymi Refleksologami. Ponadto niezbędne jest posiadanie książeczki do celów sanitarno – epidemiologicznych.

Wymagania psychofizyczne:

Aby móc podjąć pracę w zawodzie Refleksologa niezbędny jest dobry stan zdrowia, dobra kondycja fizyczna oraz sprawny układ kostno – stawowy.  Konieczna jest duża sprawność dłoni oraz czucie dotykowe.

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

Czynnikiem utrudniającym pracę w zawodzie są między innymi zaburzenia sprawności kończyn górnych znacznego stopnia, w szczególności w zakresie zręcznościowym palców i rąk, a także zaburzeniami koordynacji wzrokowo-ruchowej. Podjęcie pracy uniemożliwiają zaburzenia psychiczne oraz choroby skóry włosów i paznokci.                           

Możliwości i szanse zatrudnienia:

Osoby, które potwierdziły wszystkie kwalifikacje zawodowe, mogą podjąć zatrudnienie w różnego rodzaju gabinetach, np. masażu, refleksologii. Może być ona wykonywana indywidualnie lub w zespole. Usługi wykonywane są w bezpośrednim kontakcie z klientem. Istnieje również możliwość pracy w ramach własnej działalności gospodarczej.
Praca Refleksologa odbywa się w systemie jedno- lub dwuzmianowym. Może być świadczona stacjonarnie lub z dojazdem do klienta. O czasie pracy decyduje harmonogram indywidualnie ustalonych wizyt. W przypadku samozatrudnienia praca może być wykonywana w nienormowanym czasie pracy, również w czasie dni wolnych.
Przy wykonywaniu zabiegów refleksologii niezbędne jest indywidualne podejście do klienta i zdolność rozwiązywania problemów. W związku z tym świadczona praca może być stresująca i wymagająca dużej odporności psychicznej.

Kształcenie:

Międzynarodowa Akademia Refleksologii i Terapii Meridianowej
01-383 Warszawa, ul. Sternicza 57
tel. 517 617 046
e-mail: biuro@refleksoterapia.pl
www.refleksoterapia.pl

Polski Instytut Refleksologii
22-600 Tomaszów Lubelski ul. T. Zamojskiego 41/8
e-mail: biuro@refleksologia.com
https://refleksologia.com/

Dane kontaktowe do urzędu:

WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
90-608 Łódź, ul. Wólczańska 49,
tel. 42 66 30 255, 42 66 30 273, 42 66 30 279
e-mail: centrum@wup.lodz.pl

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej

Załączniki

Refleksolog 2020
Refleksolog 2020.pdf 415 KB

Informacje o publikacji dokumentu