Dydaktyk multimedialny zajmuje się kompleksowym przekształceniem treści przygotowanych przez eksperta (w dziedzinie stanowiącej przedmiot szkolenia),
w elektroniczny kurs z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania komputerowego. Innymi słowy dydaktyk medialny współtworzy platformę e-learningową nadając atrakcyjną i wydajną formę dla treści przekazywanych w ramach danego kursu lub szkolenia.
Zadania zawodowe:
Dydaktyk medialny organizuje cały proces tworzenia e-kursu; do jego zadań zawodowych należą:- opanowanie programu (-ów) komputerowego służącego do tworzenia e-szkoleń;
- współpraca z ekspertami takimi jak dydaktyk;
- zapoznanie się z merytoryczną stroną e-kursu;
- stworzenie ogólnej koncepcji e-kursu;
- przygotowanie i uporządkowanie wszystkich potrzebnych materiałów;
- bazując na powyższych dydaktyk multimedialny jest odpowiedzialny za zaprojektowanie możliwych sposobów przerabiania zawartego w kursie materiału (kolejności, powtórzeń, metod sprawdzania wiedzy itp.), czyli tak zwanego scenariusza kursu.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Obecnie brak jest kierunków studiów lub szkół średnich, kształcących absolwentów w tym charakterze – dydaktyk multimedialny nie jest zawodem szkolnym. Im większą wiedzę informatyczną posiada, tym bardziej atrakcyjne szkolenie będzie w stanie stworzyć. Zatem preferowani będą absolwenci kierunków technicznych – informatyki i temu podobnych. Niemniej istotne jest także doświadczenie w opracowywaniu platform e-learningowych lub działalności pokrewnych związanych z programowaniem interaktywnych systemów przekazywania treści, etc. Przydatne są zdolności projektowania grafiki komputerowej oraz praktyczne umiejętności pedagogiczne i wiedza psychologiczna.Wymagania psychofizyczne:
Do najważniejszych należą:- dobry słuch, wzrok;
- spostrzegawczość, zdolność koncentracji uwagi i jednocześnie jej podzielność;
- pożądane są: twórcza wyobraźnia oraz wyczucie estetyki;
- cierpliwość, wytrwałość oraz odpowiedzialność (zarówno za podwładnych jak i za powierzony sprzęt, za jakość pracy);
- ze względu na pracę zespołową wskazane jest posiadanie rozwiniętych kompetencji społecznych;
- zdolności kierownicze i organizacyjne.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Choroby organiczne układu nerwowego ujawniające się w postaci trwałych postępujących niedowładów kończyn górnych oraz dolnych. Przeszkodą może być dysortografia i dyskalkulia.Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu dydaktyka multimedialnego mogą być wady wzroku, których nie można skorygować okularami, choroby ograniczające sprawność ruchową i manualną (obsługa komputera).
Ze względu na siedzący tryb pracy (wymuszona pozycja) przeciwwskazaniem mogą być także wady kręgosłupa.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Dydaktyk multimedialny może podejmować pracę organizacjach, placówkach oświatowych i firmach zajmujących się przygotowaniem i prowadzeniem szkoleń i kursów e-learningowych. Może również podjąć zatrudnienie na uczelniach wyższych inwestujących w elektroniczny kanał edukacji.Szkoły:
Zawód dydaktyka multimedialnego nie jest zawodem szkolnym. Dostępne są kursy a także studia podyplomowe w tym zakresie.Studia podyplomowe:
Instytut Studiów Podyplomowych
Sienkiewicza 1, 43-100 Tychy
tel. 32 787 57 47 lub 517 137 727
e-mail: isp@podyplomowka.edu.pl
www.podyplomowka.edu.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZICentrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90-608 Łódź,
tel. 42 66 30 255, 66 30 273
e-mail: centrum@wup.lodz.pl