Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie IX.2.1 (2/2015) - Regionalny Program Operacyjny WUP Łódź


Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie IX.2.1 (2/2015)

Grupy docelowe

Czy usługa asystencka może być kierowana również do osób, których dochód przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego (na osobę samotnie gospodarującą lub na osobę w rodzinie), o którym mowa w ustawie o pomocy społecznej?

Tak, wsparcie w ramach konkursu nr RPLD.09.02.01-IP.01-10-002/15 może być skierowane do osób z niepełnosprawnościami i osób niesamodzielnych, których dochód przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego (na osobę samotnie gospodarującą lub na osobę w rodzinie, o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej). Jednakże w pierwszej kolejności należy skierować usługi do osób, których dochód nie przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego.

Na podstawie jakiego dokumentu należy uznać kwalifikowalność uczestników?

Projekt kierowany powinien być do dzieci (powyżej 3 roku życia) i młodzieży zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Kwalifikowalność uczestników tj. zagrożenie ubóstwem lub wykluczeniem społecznym może następować m.in. na podstawie oświadczenia uczestników, w którym stwierdzają, że są zagrożone wykluczeniem lub  ubóstwem.
Szczegółowy katalog osób zagrożonych wykluczeniem lub ubóstwem został przedstawiony w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków EFS i EFRR na lata 2014-2020.

Czy na zajęciach w świetlicy muszą być stali uczestnicy?

We wniosku o dofinansowanie należy przedstawić łączną liczbę uczestników projektu, czyli liczbę dzieci i młodzieży, które w ramach projektu skorzystały ze wsparcia. Nie oznacza to jednak, że w każdych zajęciach musi wziąć udział z góry określona ta sama liczba osób. Wnioskodawca powinien uwzględnić, że w trakcie realizacji projektu mogą nastąpić zmiany wśród uczestników projektu związane z odejściem niektórych dzieci z projektu i pojawieniem się nowych uczestników. Ponadto, na każdym etapie realizacji usługi Wnioskodawca może objąć wsparciem dodatkowe dzieci (powyżej 3 roku życia) i młodzież, dla której to wsparcie jest niezbędne. Wówczas stosowne zapisy należy wprowadzić we wniosku o płatność podczas rozliczania wniosku o dofinansowanie.

Czy placówki wsparcia dziennego , które mają pod opieką dzieci w wieku szkolnym mogą mieć więcej niż 14 dzieci?

Tak, placówki wsparcia dziennego mogą liczyć więcej niż 14 osób. Liczba osób w placówce została ograniczona na poziomie grupy, tzn. pod opieką jednego wychowawcy w tym samym czasie może przebywać nie więcej niż 15 dzieci. Zapis ten dotyczy także alternatywnych form opieki, które zgodnie z zapisami regulaminu konkursu również mogą być objęte wsparciem.
Nie należy mylić placówek opiekuńczo-wychowawczych do 14 osób, z placówkami wsparcia dziennego.
Pragniemy zwrócić uwagę, iż działania na rzecz placówek wsparcia dziennego są przedmiotem konkursu nr RPLD.09.02.01-IP.01-10-002/15 i mają na celu rozwój usług placówek wsparcia dziennego oraz innych alternatywnych form opieki dla dzieci (powyżej 3 roku życia) i młodzieży służące integracji społecznej oraz zapobieganiu patologiom.
Wsparcie placówek opiekuńczo-wychowawczych do 14 osób, jest przedmiotem konkursu nr RPLD.09.02.01-IP.01-10-001/15, skierowanego wyłącznie do OPS/PCPR, których celem jest rozwój usług wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, służących pomocy w pokonywaniu trudnych sytuacji życiowych.
Szczegółowe zasady realizacji wsparcia określone zostały w załączniku nr 7 do Regulaminu konkursu Wymagania dotyczące standardu oraz cen rynkowych.

Niektóre osoby przekroczają kryterium dochodowe na osobę samotnie gospodarujacą lub osobę prowadzącą wspólne gospodarstwo domowe. Są to osoby niepełnosprawne umysłowo i mogą w trakcie realizacji projektu zrezygnować z uczestnictwa . Czy na miejsce osoby rezygnującej z uczestnictwa w projecie należy pozyskiwać kolejne osoby ? Czy w trakcie realizacji projektu konieczne jest zwiększenie liczby uczestników ?

Grupę docelową w projektach składanych w konkursie mogą stanowić: 
• Osoby lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym – katalog osób i rodzin został określony w Wytycznymi w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków EFS i EFRR na lata 2014-2020;
• Otoczenie osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym – zdefiniowane w  ww. Wytycznych.
 
Wsparcie w ramach rozwoju usług medyczno-opiekuńczych dla osób zależnych lub niesamodzielnych w pierwszej kolejności kierowane jest do osób z niepełnosprawnościami i osób niesamodzielnych, których dochód nie przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego (na osobę samotnie gospodarującą lub na osobę w rodzinie), o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Nie oznacza to, że tylko osoby spełniające ww. wymogi mogą brać udział w projekcie (niemniej jednak, powinny być traktowane priorytetowo i mieć zagwarantowany udział w projekcie w pierwszej kolejności).
 
Względem uczestników projektu nie ma żadnych obostrzeń dotyczących wieku, poziomu wykształcenia, czy posiadanych umiejętności etc. Każdy, kto kwalifikuje się do grupy docelowej określonej w Regulaminie konkursu może wziąć udział w projekcie.
 
Należy rozróżnić wsparcie, które będzie realizowane w Poddziałaniu IX.2.1 „Usługi społeczne i zdrowotne" od Poddziałania IX.1.1 „Aktywizacja społeczno-zawodowa osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym", w ramach którego realizowane będą projekty mające na celu przywrócenie zdolności do zatrudnienia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
Celem projektów w ramach konkursu jest poprawa dostępu do usług społecznych ograniczających ubóstwo i wykluczenie społeczne realizowanych w regionie.
 
W omawianym przypadku chodzi o usługi medyczno-opiekuńcze dla osób zależnych lub niesamodzielnych, w tym osób starszych lub niepełnosprawnych służących zaspokojeniu rosnących potrzeb wynikających z niesamodzielności. Zgodnie z ww. Wytycznymi, Wnioskodawca składa wniosek w odpowiedzi na zdiagnozowaną w danym środowisku/ otoczeniu potrzebę zapewnienia określonych usług np. usług asystenckich, opiekuńczych, usług w domu pomocy społecznej etc. Uczestnik projektu korzysta z określonej usługi, tak długo jak potrzebuje. Nie przechodzi ścieżki wsparcia, która musi zakończyć się np. osiągnięciem określonej frekwencji udziału w spotkaniach, uzyskaniem dyplomu, czy certyfikatu. Nawet jednorazowe skorzystanie z określonej formy wsparcia jest już świadczeniem względem tej osoby usługi.
Jednocześnie w trakcie realizacji projektu istnieje możliwość włączenia także do projektu innych osób i objęcia ich usługami realizowanymi w projekcie.

Czy w projekcie mogą brać udział podopieczni mieszkający w domu pomocy społecznej (w domu pomocy społecznej jest 100 pensjonariuszy)?

Dom Pomocy Społecznej, który liczy 100 pensjonariuszy zaliczany jest do podmiotów prowadzących opiekę instytucjonalną. Zgodnie z Wytycznymi w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włącznie społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków EFS, EFRR na lata 2014-2020 możliwe jest wsparcie osób będących w opiece instytucjonalnej, tj. w placówkach opiekuńczo-pobytowych, jednakże wyłącznie w celu przejścia tych osób do opieki realizowanej w ramach usług świadczonych w lokalnej społeczności, o ile przyczynia się to do zwiększenia liczby miejsc świadczenia usług opiekuńczych w postaci usług świadczonych w lokalnej społeczności.
Możliwe jest w tym zakresie sfinansowanie m.in.:
  • usług asystenckich,
  • usług asystenckich i opiekuńczych w miejscu zamieszkania (w tym także usługi pielęgnacyjne, higieniczne, sanitarne), także w celu umożliwienia opiekunom faktycznym funkcjonowania społecznego, zawodowego albo edukacyjnego,
  • wsparcia dla opiekunów faktycznych w postaci kształcenia, w tym szkolenia i zajęcia praktyczne oraz wymiana doświadczeń dla opiekunów faktycznych, zwiększających ich umiejętności w zakresie opieki nad osobami niesamodzielnymi,
  • wsparcia dla opiekunów faktycznych w postaci poradnictwa, w tym psychologicznego oraz pomocy w uzyskaniu informacji umożliwiających poruszanie się po różnych systemach wsparcia, z których korzystanie jest niezbędne dla sprawowania wysokiej jakości opieki i odciążenia opiekunów faktycznych,
  • usług treningowych w zakresie uczenia i rozwijania umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia.
Definicja usług świadczonych w lokalnej społeczności została zawarta w Rozdziale 3 Słownik pojęć, ww. Wytycznych, zaś szczegółowy katalog przykładowych form pomocy oraz sposób ich realizacji został opisany w Załączniku nr 7 Wymagania dotyczące standardu oraz cen rynkowych do Regulaminu konkursu.

Czy pracownicy placówek wsparcia dziennego traktowani jako otoczenie osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym mogą wziąć udział w szkoleniach w ramach projektu z Poddziałania IX.2.1?

Zgodnie z Umową  partnerstwa przedsięwzięcia w zakresie włączenia społecznego i walki z ubóstwem są realizowane zarówno na poziomie krajowym, jak regionalnym. Na  poziomie krajowym realizowane są działania związane  z poprawą ram funkcjonowania w obszarze pomocy i integracji społecznej oraz podnoszenie kwalifikacji pracowników instytucji działających w tym obszarze (POWER). Wsparcie skierowane do osób i rodzin jest realizowane w programach regionalnych.

Z uwagi na powyższe, projekty finansowane z EFS realizowane w ramach IX Osi RPO WŁ 2014-2020 nie mogą mieć w swoich założeniach rozwoju oraz podnoszenia kwalifikacji pracowników instytucji funkcjonujących w obszarze włączenia społecznego (tzn. wsparcie nie może być ukierunkowane na rozwój podmiotów i ich kadr). Nie mniej jednak w ramach projektów kwalifikowalne są koszty związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych personelu projektu pod warunkiem, że jest to niezbędne dla prawidłowej jego realizacji.
 Przejdź na górę