Jakie osoby obejmuje definicja osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu? W jaki sposób można ich określić? Czy grupą docelową mogą być wyłącznie osoby niepełnosprawne z orzeczeniem? Czy preferowane są np. kobiety, osoby z obszarów miejsko-wiejskich, w starszym wieku, z orzeczeniem o niepełnosprawności? - Regionalny Program Operacyjny WUP Łódź

Jakie osoby obejmuje definicja osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu? W jaki sposób można ich określić? Czy grupą docelową mogą być wyłącznie osoby niepełnosprawne z orzeczeniem? Czy preferowane są np. kobiety, osoby z obszarów miejsko-wiejskich, w starszym wieku, z orzeczeniem o niepełnosprawności?

Print Drukuj
Grupę docelową w ramach konkursu stanowią:
  • osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu,
  • otoczenie osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu*.
* Wsparciem można objąć otoczenie osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, o ile jest ono niezbędne dla skutecznego wsparcia tych osób.
 
Definicja osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu przedstawiona została w Regulaminie konkursu na str. 8. Są to osoby, które ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego.
Decyzję o sposobie zakwalifikowania uczestnika do projektu jako osoby potrzebującej wsparcia podejmuje wnioskodawca. Wnioskodawca planuje i odpowiada za rekrutację i przygotowanie regulaminu uczestnictwa w projekcie (w którym samodzielnie może określić dodatkowe kryteria premiujące).
 
W Regulaminie konkursu nie ma zawężeń dotyczących obowiązku objęcia wsparciem w projekcie określonych grup docelowych np. osób niepełnoprawnych, kobiet itp. Przewidziane są jedynie zgodnie ze szczegółowym kryterium dostępu nr 10 preferencje w dostępie do usług dla:
  • osób i rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznych doświadczających wielokrotnego wykluczenia społecznego,
  • osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osób z niepełnosprawnością sprzężoną, osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym osób z niepełnosprawnością intelektualną i osób z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi,
  • osób korzystających ze wsparcia Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (o ile dotyczy).
Pierwszeństwo przed wyżej wymienionymi mają osoby z niepełnosprawnościami i osoby niesamodzielne, których dochód nie przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego (na osobę samotnie gospodarującą lub osobę w rodzinie), o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Oznacza to, że osoby najuboższe mają pierwszeństwo do udziału w projekcie.
 
Ponadto należy mieć na uwadze, że realizacja określonych rodzajów usług (np. usług asystenckich) skierowana jest do precyzyjnie określonej grupy osób tj. osób z niepełnosprawnościami, spełniających jednocześnie przesłankę osoby potrzebującej wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

Szczegółowe informacje o uczestnikach projektu i kwestiach z nimi związanych np. kryterium dochodowym itp. przedstawiono w  Regulaminie konkursu w rozdziale 2.5, a także w Załączniku nr 6 - Wymagania dotyczące standardu oraz cen rynkowych.
Informacje o publikacji dokumentu