Czy członek rodziny (córka, żona) może świadczyć usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania dla swojego krewnego, będąc zatrudnionym jako opiekun przez OPS? - Regionalny Program Operacyjny WUP Łódź

Czy członek rodziny (córka, żona) może świadczyć usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania dla swojego krewnego, będąc zatrudnionym jako opiekun przez OPS?

Print Drukuj
W Regulaminie konkursu wskazano, że opiekun faktyczny to osoba pełnoletnia opiekująca się osobą potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, niebędąca opiekunem zawodowym i niepobierająca wynagrodzenia z tytułu sprawowania takiej opieki, najczęściej jest to członek rodziny. Nie jest założeniem konkursu by najbliższa rodzina np. córka, żona sprawująca opiekę nad swoimi rodzicami, mężem itp. dostawała z tego tytułu wynagrodzenie. W polskim systemie, gdy najbliższy członek rodziny nie podejmuje, albo rezygnuje z pracy zawodowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności, chorym dzieckiem itp. może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek opiekuńczy.

Nie każdy może świadczyć w ramach projektu profesjonalne, zdefiniowane w konkursie usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania. W Załączniku nr 6 do Regulaminu konkursu - Wymagania dotyczące standardu oraz cen rynkowych wskazano, że usługa opiekuńcza świadczona jest przez:
  • osobę, która posiada kwalifikacje do wykonywania jednego z zawodów: opiekun środowiskowy, AON, pielęgniarz, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, opiekun kwalifikowany w domu pomocy społecznej,
  • osobę, która posiada doświadczenie w realizacji usług opiekuńczych, w tym zawodowe, wolontariackie lub osobiste wynikające z pełnienia roli opiekuna faktycznego i odbyła minimum 80-godzinne szkolenie z zakresu realizowanej usługi, w tym udzielania pierwszej pomocy lub pomocy przedmedycznej.
Informacje o publikacji dokumentu