W projekcie złożonym w ramach konkursu Wnioskodawca może zawęzić grupę docelową do osób zamierzających podjąć działalność w określonej branży.
Pamiętać jednak należy, aby wybrana przez Wnioskodawcę grupa docelowa była zgodna z wymogami Szczegółowego Opisu osi priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 oraz Regulaminu konkursu.
Ponadto Wnioskodawca zobowiązany jest do uzasadnienia wyboru grupy docelowej. A zatem w części 3.2 wniosku należy wyczerpująco uzasadnić zawężenie grupy docelowej do osób zamierzających podjąć działalność w branży modowej.
Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie VIII.3.1 (1/2015)
Grupy docelowe
Czy w ramach projektu możemy zawęzić grupę docelową do osób chcących się związać z branżą modową?
Czy uczestnikiem projektu może być osoba niezdolna do pracy (np: posiadająca grupę inwalidzką), pobierająca jakiś zasiłek (rente) - czy taka osoba może prowadzić własną działalność gospodarczą?
Czy uczestnikiem projektu może być kobieta będąca na urlopie wychowawczym, zatrudniona w firmie, a więc wykazana w zusie, ale nie pobierająca żadnych środków finansowych z tego tytułu, chcąca założyć własną działalność gospodarczą?
W związku z powyższym kobieta będąca na urlopie wychowawczym nie pobierająca z tego tytułu żadnych świadczeń pieniężnych wpisuje się w definicję osób biernych zawodowo i zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu i SzOOP RPO WŁ może być uczestnikiem projektu realizowanego w poddziałaniu VIII.3.1., o ile jednocześnie spełnia wymagane kryterium wiekowe, tzn. jest osobą po 29 roku życia.
Czy uczestnikiem projektu może być osoba ubezpieczona w KRUS i zarejestrowana jednocześnie w PUP jako osoba bezrobotna (posiadająca gospodarstwo rolne do 2ha przeliczeniowych)?
Zgodnie ze Standardem udzielania wsparcia w ramach Poddziałania VIII.3.1 Wsparcie przedsiębiorczości w formach bezzwrotnych, stanowiącym Załącznik nr 6 do Regulaminu konkursu, uczestnikiem projektu nie może być osoba będąca rolnikiem lub domownikiem w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników. Chodzi zatem o osoby, o których mowa w art. 6 pkt 1 i 2 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.
W naszej ocenie ubezpieczenie w KRUS rolnika posiadającego gospodarstwo rolne do 2 ha przeliczeniowych/domownika takiego rolnika (zarejestrowanego jednocześnie jako osoba bezrobotna w PUP) wyłącza możliwość udziału w projekcie w Poddziałaniu VIII.3.1 RPO WŁ. Wynika to z zasady zachowania rozdzielności między programami operacyjnymi, realizowanymi w latach 2014-2020. Nadmieniamy, że w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich mogą być udzielane środki na podjęcie pozarolniczej działalności gospodarczej osobom ubezpieczonym w KRUS.