Czy Beneficjentem może być osoba/oragnizacja, która nie miała obrotów i dopiero co rozpoczeła swoją działalność? - Regionalny Program Operacyjny WUP Łódź

Czy Beneficjentem może być osoba/oragnizacja, która nie miała obrotów i dopiero co rozpoczeła swoją działalność?

Print Drukuj
Zgodnie z informacją uwzględnioną w Regulaminie konkursu o dofinansowanie projektu mogą ubiegać się wszystkie podmioty – z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych).
Ponadto w Regulaminie konkursu zawarta została informacja, iż zgodnie z ogólnym kryterium zero-jedynkowym – bezwarunkowym: „Potencjał finansowy wnioskodawcy i partnerów (jeśli dotyczy)" wnioskodawca oraz partnerzy (o ile dotyczy), ponoszący wydatki w danym projekcie z EFS, muszą posiadać łączny obrót za ostatni zatwierdzony rok obrotowy zgodnie z ustawą o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. lub za ostatni zamknięty i zatwierdzony rok kalendarzowy równy lub wyższy od łącznych rocznych wydatków w ocenianym projekcie w roku kalendarzowym, w którym wydatki są najwyższe.
Zgodnie z informacją uwzględnioną w Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu:
W sytuacji, gdy podmiot ubiegający się o dofinansowanie (lub jego partner) funkcjonuje krócej niż rok, jako obrót powinien on wskazać wartość właściwą dla typu podmiotu (jedną z trzech opisanych poniżej) odnoszącą się do okresu liczonego od rozpoczęcia przez niego działalności do momentu zamknięcia roku obrotowego, w którym tę działalność rozpoczął. Oznacza to, że podczas oceny potencjału finansowego nie można pominąć obrotu podmiotu, który, mimo że funkcjonuje krócej niż rok, wykazał dane za zamknięty rok obrotowy i którego wydatki ujęto w budżecie. Nie jest, bowiem konieczne, aby okres, którego te dane dotyczą trwał pełnych 12 miesięcy. Istotne jest natomiast, aby kończył się on w momencie zamknięcia roku obrotowego podmiotu. Ponadto, podczas weryfikacji spełnienia kryterium finansowego nie jest możliwe stosowanie proporcji - tzn. w przypadku, gdy beneficjent wykazuje obrót za okres krótszy niż rok, należy go odnieść zawsze do pełnej wartości wydatków w roku, gdy są one najwyższe. Analogicznie należy postąpić w sytuacji, w której najwyższa wartość wydatków pojawia się w roku, w którym projekt realizowany jest krócej niż 12 miesięcy. W tym przypadku, do wartości wydatków odnosi się wykazany przez uprawnione do tego podmioty (tzn. te, których wydatki ujęto w budżecie) obrót w pełnej wysokości.
W związku z powyższy Wnioskodawca, który nie wykaże obrotu, nie spełni powyższego kryterium, a wniosek zostanie odrzucony na etapie oceny formalno-merytorycznej.
Przypominamy, iż Wnioskodawca powinien przygotowując projekt wziąć pod uwagę m.in. zapisy Regulaminu konkursu, Instrukcji wypełniania wniosku oraz kryteria oceny formalno-merytorycznej.
Informacje o publikacji dokumentu