Czas na decyzję o wspólnej realizacji projektu

W marcu ogłoszone zostaną pierwsze konkursy na dofinansowanie projektów. Instytucje chcące ubiegać się o unijne środki powinny już teraz podjąć decyzję czy chcą realizować przedsięwzięcie samodzielnie czy też wspólnie z innym podmiotem. Partnerstwo powinno być bowiem zainicjowane przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu. Wybór partnera nie może być przypadkowy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wymogi i ograniczenia.
 
Kto może być partnerem
Partner powinien przede wszystkim posiadać doświadczenie w realizacji przedsięwzięć o charakterze podobnym do zakresu działań projektowych. Musi także wnieść do projektu zasoby: ludzkie (np. pracownicy o odpowiednich kwalifikacjach zaangażowani do realizacji zadań), organizacyjne (np. doświadczenie w zarządzaniu projektami, koncepcja sposobu realizacji zadań), techniczne (np. lokal i sprzęt niezbędne do realizacji zadań) lub finansowe (np. wkład własny finansowy w określonej wysokości).
Nie ma formalnego ograniczenia co do liczby partnerów w projekcie. Należy jednak pamiętać, że podmiot partnerski musi uczestniczyć w realizacji projektu na każdym jego etapie, co oznacza również wspólne przygotowanie wniosku o dofinansowanie oraz wspólne zarządzanie projektem, przy czym partner może uczestniczyć w realizacji tylko części zadań w projekcie.
 
Kto nie może być partnerem
Partnerstwo nie może być zawarte pomiędzy podmiotami powiązanymi lub które pozostają ze sobą w relacji uniemożliwiającej nawiązanie równoprawnych relacji czyli np. pomiędzy podmiotem i jego jednostką organizacyjną.
Partnerem nie może być także podmiot wykluczony z możliwości otrzymania dofinansowania.
 
Sposób wyboru partnera
Wybór partnera musi być dokonany przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu.
Podmioty prywatne nie muszą w tym celu stosować szczególnych procedur, w tym procedur konkurencyjnych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku partnerstwa zawieranego wyłącznie pomiędzy podmiotami sektora finansów publicznych.
Jeżeli natomiast podmiot publiczny chce realizować projekt wspólnie z partnerem spoza tego sektora, musi przestrzegać zasady przejrzystości i równego traktowania tzn.:
  1. musi ogłosić otwarty nabór partnerów (co najmniej na swojej stronie internetowej)
  2. nabór powinien trwać przynajmniej 21 dni
  3. w naborze powinny znajdować się odpowiednio sprecyzowane kryteria:
  • zgodność działalności partnera z celami projektu/partnerstwa
  • doświadczenie w realizacji podobnych projektów
  • deklaracja wniesienia wkładu własnego
  1. informacja o podmiotach wybranych do pełnienia roli partnera musi być podana do publicznej wiadomości na stronie internetowej podmiotu ogłaszającego nabór.
 
W zakresie wymagań dotyczących partnerstwa oraz realizacji projektu z innymi podmiotami wnioskodawca zobowiązany jest stosować w szczególności przepisy ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020, Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków… oraz Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych….
Informacje o publikacji dokumentu