Dodatkowe obowiązki informacyjne przy realizacji zadania ze środków publicznych

Od 25 czerwca 2021 r. obowiązują dodatkowe, nowe regulacje w zakresie działań informacyjnych dla beneficjentów programów finansowanych lub dofinansowanych z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych. Określa je opublikowane 25 maja br. rozporządzenie Rady Ministrów (…pobierz rozporządzenie), które w odniesieniu do art. 35a ust. 1 i art. 35b ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych precyzuje rodzaje działań informacyjnych, sposób ich realizacji, okres w którym mają być realizowane oraz kwotę/kwoty finansowania lub dofinansowania, do wysokości których obowiązek ten nie powstaje.
 
Zgodnie z treścią rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 maja 2021 r. w sprawie określenia działań informacyjnych podejmowanych przez podmioty realizujące zadania finansowane lub dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych, aby poinformować opinię publiczną o uzyskanym dofinansowaniu, beneficjent jest obowiązany do:
  • umieszczenia tablicy informacyjnej w przypadku realizacji projektów w zakresie infrastruktury, prac budowlanych lub zakupu środków trwałych,
  • umieszczenia plakatu informacyjnego w przypadku realizacji projektów badawczo-rozwojowych, edukacyjnych i społecznych,
  • zamieszczenia stosownej informacji na swojej stronie internetowej (jeśli ją posiada). 
Podmiot nie jest zobowiązany do ww. działań informacyjnych, jeśli całkowity udział środków budżetu państwa lub państwowych funduszy celowych w realizacji przedsięwzięcia nie przekracza 50 tys. zł. Obowiązku informacyjnego nie ma także wtedy, gdy podmiot realizuje zadanie przy wsparciu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), w którym wartość wkładu publicznego nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości 500 tys. euro.
 
W załączniku do rozporządzenia znajdują się wzory tablic informacyjnych i plakatów informacyjnych oaz szczegółowe wskazówki techniczne. Należy pamiętać, że wzory są obowiązkowe, tzn. nie można ich modyfikować, dodawać własnych znaków i informacji poza uzupełnianiem treści we wskazanych polach.
 
Szczegóły można znaleźć także na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (przejdź do strony https://www.gov.pl/web/premier/dzialania-informacyjne).
 
Zwracamy uwagę, że ww. obowiązki nie dotyczą komunikacji i zapewnienia widoczności wsparcia z Unii Europejskiej wynikających z „Wytycznych w zakresie informacji i promocji programów operacyjnych polityki spójności na lata 2014-2020" i w „Podręczniku wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności 2014-2020 w zakresie informacji i promocji" oraz w „Księdze identyfikacji wizualnej znaku marki Fundusze Europejskie i znaków programów polityki spójności na lata 2014-2020". Zakres i zasady wypełniania obowiązków w obszarze komunikacji Funduszy Europejskich czy konkretnych programów polityki spójności nie ulegają zatem zmianom.

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu