Technik telekomunikacji

Print Drukuj

 

Technik telekomunikacji montuje, uruchamia i konserwuje urządzenia radiokomunikacyjne, radiolokacyjne, telewizyjne, telekomunikacyjne i radiofoniczne w celu zapewnienia ciągłości ich pracy i zachowania parametrów transmisji sygnałów oraz zajmuje się kontrolą jakości urządzeń w placówkach badawczo-rozwojowych, w pracowniach i biurach konstrukcyjno-technologicznych, projektujących wymienione urządzenia; posługuje się narzędziami monterskimi i elektroniczną aparaturą kontrolno-pomiarową.

 

Zadania zawodowe:

 

·           czytanie i wykonywanie schematów ideowych, blokowych oraz montażowych układów i urządzeń elektronicznych;

·           interpretowanie zjawisk i stosowanie praw z zakresu elektrotechniki i elektroniki oraz analizowanie działania elementów i układów elektronicznych stosowanych w urządzeniach telekomunikacji;

·           posługiwanie się dokumentacją techniczną układów elektronicznych oraz instrukcjami obsługi i dokumentacją serwisową urządzeń telekomunikacyjnych;

·           posługiwanie się techniką komputerową, oprogramowaniem narzędziowym i użytkowym wspomagającym projektowanie i diagnozowanie urządzeń telekomunikacyjnych;

·           montaż, uruchamianie i testowanie układów elektronicznych oraz urządzeń stosowanych w telekomunikacji;

·           posługiwanie się aparaturą pomiarową i diagnostyczną stosowaną w telekomunikacji;

·           przeprowadzanie kontroli technicznej we wszystkich fazach produkcji, uruchamiania i kontroli urządzeń telekomunikacyjnych;

·           obsługiwanie i konserwowanie urządzeń i systemów telekomunikacyjnych;

·           prowadzenie działalności marketingowej w zakresie usług telekomunikacyjnych oraz wypełnianie dokumentów niezbędnych przy zawieraniu umów z klientem.

Dodatkowo może zajmować się też obsługiwaniem urządzeń studia radiowego czy telewizyjnego oraz prowadzeniem zakładu serwisowego dla urządzeń radiofonicznych, telewizyjnych, telefonicznych.

 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 

Kształcenie w tym zawodzie odbywa się w ramach 5-letniej szkoły średniej lub szkoły branżowej II stopnia. Uprawnienia do wykonywania zawodu można uzyskać też dzięki kwalifikacyjnym kursom zawodowym potwierdzonym ukończonym egzaminem w zakresie kwalifikacji: INF.01. Montaż i utrzymanie torów telekomunikacyjnych oraz urządzeń abonenckich oraz INF.09. Uruchamianie i utrzymanie sieci telekomunikacyjnych. Dodatkowymi atutami przy zatrudnieniu są świadectwa kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci telekomunikacyjnych, specjalistyczne uprawnienia do obsługi maszyn i urządzeń telekomunikacyjnych oraz prawo jazdy.

 

Wymagania psychofizyczne:

 

W zależności od specyfiki pracy technik telekomunikacji musi umieć pracować w zespole albo być osobą samodzielną i odpowiedzialną za podejmowane przez siebie decyzje. Praca ta wiąże się ze stresem ze względu na odpowiedzialność za bezawaryjną pracę urządzeń, w związku z czym powinien cechować się dużą samokontrolą i odpornością emocjonalną. Niezbędne jest logiczne rozumowanie, umiejętność wyciągania wniosków, dostrzeganie związków przyczynowo-skutkowych i podejmowanie szybkich i trafnych decyzji. Istotna jest dokładność i precyzja oraz ostrożność przy obsłudze urządzeń pod napięciem. Praca często wiąże się także z długotrwałych wysiłkiem fizycznym, dlatego wymaga dobrej ogólnej sprawności fizycznej. Niezbędne jest widzenie stereoskopowe, prawidłowe rozróżnianie barw, dostrzeganie szczegółów oraz dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa. Przydatny jest prawidłowy zakres pola widzenia. Wymagany jest dobrze funkcjonujący zmysł równowagi.

 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 

Przeciwwskazaniami do pracy są znacznego stopnia dysfunkcje kończyn górnych i kończyn dolnych, zaburzenia zmysłu równowagi oraz zmysłu dotyku, padaczka i choroby prowadzące do zaburzeń świadomości. Pracę utrudniają również dysfunkcje narządu wzroku, których nie można skorygować szkłami optycznymi, niepełnosprawność narządu słuchu, której nie można skorygować aparatem słuchowym, przewlekłe schorzenia układu oddechowego i krążenia powodujące zmniejszenie sprawności fizycznej i ogólnej wydolności – dotyczy to głównie prac konserwacyjnych, remontowych i naprawczych. Przeciwwskazaniem do zatrudnienia jest również lęk wysokości.

 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 

Technik telekomunikacji może znaleźć zatrudnienie w:

·         firmach telekomunikacyjnych;

·         zakładach wykonujących montaż sieci i urządzeń telekomunikacyjnych,

·         zakładach wytwórczych sprzętu i urządzeń dla telekomunikacji,

·         placówkach badawczo-rozwojowych i projektowych telekomunikacji,

·         instytucjach i zakładach posiadających własne sieci oraz systemy łączności;

·         serwisach sprzętu telekomunikacyjnego,

·         placówkach inspekcji i kontroli urządzeń telekomunikacyjnych.

 

Szkoły:

 

Zespół Szkół Łączności w Warszawie Technikum Łączności

kierunek: technik telekomunikacji (technikum)

al. Stanów Zjednoczonych 24, 03-964 Warszawa

tel. 22 671 89 37

e-mail: zsl@zsl.waw.pl

https://zsl.waw.pl/

 

Zespół Szkół Technicznych im. Armii Krajowej w Skarżysku-Kamiennej

kierunek: technik telekomunikacji (technikum)

ul. Tysiąclecia 22, 26-110 Skarżysko-Kamienna

tel. 41 202 08 99

e-mail: sekretariat@zstsk.edu.pl

http://www.zst-skarzysko.pl/

 

Warmińsko Mazurski Zakład Doskonalenia Zawodowego w Olsztynie

kierunek: technik telekomunikacji (szkoła branżowa II stopnia, kwalifikacyjny kurs zawodowy)

ul. Mickiewicza 5, 10-548 Olsztyn

tel. 89 527 67 62

e-mail: kontakt@wmzdz.pl

https://wmzdz.pl/

 

Dane kontaktowe do urzędu:

 

WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI

Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi

Oddział w Piotrkowie Trybunalskim

ul. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski

tel. 44 649 60 87

e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl

 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu