Technik archiwista gromadzi, opracowuje, zabezpiecza i udostępnia materiały archiwalne w archiwach państwowych, archiwach zakładowych lub składnicach akt.
Zadania zawodowe:
· nadzorowanie materiałów archiwalnych w archiwach państwowych, archiwach zakładowych lub składnicach akt,
· prowadzenie archiwów zakładowych,
· porządkowanie zespołu archiwalnego (segregowanie archiwów wg serii, systematyzowanie archiwaliów w seriach, porządkowanie wewnętrzne archiwaliów oraz sygnowanie jednostek archiwalnych),
· inwentaryzowanie zespołu archiwalnego (spisywanie uporządkowanych jednostek wg wytycznych obowiązujących w służbie archiwalnej, zgodnie z zasadami i metodami archiwistyki, tworzenie inwentarza archiwalnego sumarycznego i analitycznego),
· opracowywanie inwentarzy, katalogów, skorowidzów, indeksów, sumariuszy i przewodników archiwalnych,
· udostępnianie materiałów archiwalnych (sporządzenie odpisów dokumentów, kopii, skanów lub wyciągów archiwalnych),
· opracowywanie dokumentacji audiowizualnej,
· brakowanie dokumentacji niearchiwalnej,
· przygotowywanie danych do komputerowego systemu informacji archiwalnej i publikacji wydawnictw źródłowych dla Centralnego Ośrodka Informacji Archiwalnej,
· prowadzenie postępowania w przypadku uszkodzenia, zagubienia i kradzieży dokumentacji archiwalnej lub likwidacji jednostki organizacyjnej,
· stosowanie programów komputerowych wspomagające wykonywanie zadań,
· przestrzeganie zasad etyki, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów prawa dotyczących narodowych zasobów archiwalnych i archiwów, ochrony danych osobowych, ochrony ppoż. oraz ochrony środowiska.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Aby zostać technikiem archiwistą, można rozpocząć od szkoły policealnej na kierunku technik archiwista. Ten program oferuje podstawowe kwalifikacje niezbędne do pracy w archiwach. Kolejnym krokiem mogą być studia licencjackie lub magisterskie, które specjalizują się w archiwistyce, historii lub naukach o informacji (np. administracja). Ważnym elementem pracy archiwisty jest ciągłe doskonalenie swoich umiejętności poprzez udział w kursach i szkoleniach. Pozwala to na bycie na bieżąco z nowymi technologiami i metodami pracy, co jest kluczowe w dynamicznie zmieniającym się środowisku zawodowym.
Wymagania psychofizyczne:
W pracy archiwisty niezwykle ważna jest dokładność i skrupulatność. Praca z delikatnymi i często unikatowymi materiałami wymaga precyzji oraz dbałości o szczegóły, aby zapewnić odpowiednią ochronę i zachowanie dokumentów. Konieczność analizowania i interpretowania różnorodnych materiałów archiwalnych wymaga umiejętności analitycznego myślenia. Archiwista musi posiadać doskonałe umiejętności organizacyjne i systematyczność. Archiwista często musi zrozumieć kontekst historyczny i znaczenie dokumentów, co wymaga zdolności do logicznego myślenia i wnioskowania.
Ponadto umiejętności komunikacyjne, zarówno pisemne, jak i ustne, są kluczowe w pracy archiwisty. Opisanie materiałów, prowadzenie dokumentacji oraz współpraca z innymi pracownikami i badaczami wymagają jasnej i skutecznej komunikacji. Istotna jest również pasja do historii i kultury, która sprzyja pracy w archiwum. Zainteresowanie przeszłością i chęć zgłębiania wiedzy na temat dawnych czasów pomagają archiwiście lepiej zrozumieć i docenić wartość przechowywanych materiałów.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Praca w zawodzie technik archiwista pod względem wydatku energetycznego należy do lekkich. Wymagany jest ogólny dobry stan zdrowia, sprawność nóg, rąk i palców, dobry wzrok, sprawność układu kostno-stawowego.
Przeciwwskazaniami do wykonywania tego zawodu mogą być, z uwagi na wielogodzinną pracę w pozycji siedzącej przy monitorze komputerowym, poważne wady wzroku, niektóre schorzenia układu ruchu, a ze względu na środowisko pracy panujące w magazynach z dokumentami – skłonność do alergii na grzyby i roztocza, zaburzenia równowagi i świadomości oraz padaczka.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Archiwiści mają wiele możliwości zatrudnienia w różnych sektorach, do których zaliczmy sektor państwowy: archiwa państwowe, archiwa zakładowe, biblioteki, muzea oraz w sektorze prywatnym. Archiwiści mogą także pracować w firmach zajmujących się digitalizacją archiwów, konserwacją materiałów archiwalnych i zarządzaniem dokumentami.
Szkoły:
Cosinus
kierunek: technik archiwista
ul. Wólczańska 81, 90-515 Łódź
tel. 42 632 52 20
e-mail: lodz@cosinus.pl
Centrum Nauki i Biznesu Żak Sp. z o.o.
kierunek: technik archiwista
ul. Piotrkowska 278, 90-361 Łódź
tel. 42 241 00 20
e-mail: lodz@zak.edu.pl
Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego
kierunek: technik archiwista (kwalifikacyjny kurs zawodowy)
ul. Wielkopolska 70/72, 91-029 Łódź
tel. 42 651 69 93
e-mail: sekretariat@cre-lodz.edu.pl
Nowoczesna Szkoła Zespół Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego w Łodzi Filia w Piotrkowie Trybunalskim
kierunek: technik archiwista
ul. Piotra Skargi 3, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 42 631 98 48
e-mail: sekretariat@nowoczesnaszkola.edu.pl
https://nowoczesnaszkola.edu.pl
Dane kontaktowe do urzędu:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl