Specjalista zarządzania ryzykiem (underwriter) pracuje nad ograniczeniem prawdopodobieństwa poniesienia straty poprzez minimalizację różnych rodzajów ryzyka w instytucji/przedsiębiorstwie. Głównym zadaniem specjalisty zarządzania ryzykiem (underwritera) jest osiągnięcie jak najniższego poziomu ryzyka w ramach działalności instytucji/przedsiębiorcy.
Zadania zawodowe:
- wypracowywanie planu zarządzania ryzykiem;
- identyfikowanie rodzajów ryzyka dla instytucji/przedsiębiorcy;
- tworzenie polityki i procedur z zakresu zarządzania ryzykiem;
- wdrażanie mechanizmów pomiaru i kontroli ryzyka występującego w instytucji/ działalności przedsiębiorcy;
- monitorowanie poziomu i istotności rodzajów ryzyka w instytucji/działalności przedsiębiorcy;
- ocenianie występujących rodzajów ryzyka w instytucji/działalności przedsiębiorcy;
- sporządzanie sprawozdawczości z zakresu zarządzania ryzykiem;
- zarządzanie ryzykiem we współpracy z innymi jednostkami organizacyjnymi;
- organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ppoż, ergonomii i ochrony środowiska.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Specjalista zarządzania ryzykiem (underwriter) powinien posiadać wykształcenie wyższe pierwszego stopnia. Preferowane kierunki w tym zawodzie to: finanse, rachunkowość, ekonomia, zarządzanie. Kandydat do pracy w zawodzie specjalisty zarządzania ryzykiem (underwritera) powinien znać jeden język obcy zawodowy w stopniu zaawansowanym. W tym zawodzie wiedza i umiejętności nabywane są w trakcie odbywania stażu, praktyki zawodowej, szkoleń oraz pracy zawodowej u danego pracodawcy. Specjalista zarządzania ryzykiem (underwriter) powinien brać udział w szkoleniach wewnętrznych i zewnętrznych podnoszących kompetencje zawodowe, np. certyfikujący kurs zarządzania ryzykiem, kurs dla kandydatów na menagerów zarządzania ryzykiem czy szkolenia z zakresu zarządzania ryzykiem. Może również podnosić swoje kwalifikacje na podyplomowych studiach związanych z zarządzaniem ryzykiem.
Wymagania psychofizyczne:
Wykonywanie zawodu specjalisty zarządzania ryzykiem (underwritera) wymaga umiejętności planistycznych, analitycznych, wyciągania wniosków z przeprowadzonych analiz, dokładności i skrupulatności w wykonywaniu zadań. Istotne są także dbałość o stanowisko pracy, wytrwałości rzetelność przy wykonywaniu zadań. Praca wymaga od specjalisty wysokich zdolności interpersonalnych, pozwalających na efektywną pracę w zespole, a także samodzielności i inicjatywy przejawianej w obszarze prowadzonej działalności. Kluczową cechą jest odporność na stres. Specyfika zawodu wymaga także znajomości metod statystycznych i ekonometrycznych.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Osoba pracująca w zawodzie specjalisty zarządzania ryzykiem powinna charakteryzować się dobrym stanem zdrowia. Pracę w tym zawodzie wykluczają choroby psychiczne, zaburzenia osobowości, niewyraźna wymowa, problemy w porozumiewaniu się z otoczeniem oraz znaczne wady wzroku, które nie mogą być skorygowane.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Stanowisko specjalisty zarządzania ryzykiem (underwritera) funkcjonuje przede wszystkim w instytucjach finansowych. Miejscem pracy specjalisty zarządzania ryzykiem (underwritera) oprócz pionów finansowych są także inne piony w zależności od typu prowadzonej działalności. Praca na tym stanowisku przebiega w systemie jednozmianowym, najczęściej zadaniowym.
Szkoły:
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim
ul. J. Słowackiego 114/118, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 732 74 00
e-mail: filiapt@ujk.edu.pl
Uniwersytet Łódzki
ul. Kopcińskiego nr 8/12, 90-232 Łódź
tel.: 42 635 46 48
e-mail: dziekanat@wpia.uni.lodz.pl
Społeczna Akademia Nauk
ul. Sienkiewicza 9, 90-113 Łódź
tel. 42 664 66 66
e-mail: uczelnia@san.edu.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. J. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl
Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.