Operator myjni

Print Drukuj

Operator myjni zajmuje się czyszczeniem samochodów klientów. Czyszczenie obejmuje zarówno mycie karoserii i okien od strony zewnętrznej jak i wszystkich elementów wewnątrz pojazdu. Czyszczenie może się odbywać albo w myjniach ręcznych, albo automatycznych – od tego zależy zakres obowiązków operatora.

 

Zadania zawodowe:

 

·       przygotowywanie i podstawianie aut do mycia,

·       instruowanie klientów w zakresie właściwego sposobu mycia samochodów,

·       mycie wstępne pojazdów,

·       uruchamianie wybranego przez klienta programu mycia,

·       nadzorowanie przebiegu mycia i w razie konieczności wprowadzanie odpowiednich poprawek,

·       wycieranie progów drzwi i bagażnika,

·       dbanie o poprawną pracę maszyn i urządzeń zainstalowanych w myjni poprzez uzupełnianie środków chemicznych i zgłaszanie wszelkich usterek osobom odpowiedzialnym za serwisowanie sprzętu.

 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 

Dla zawodu operator myjni brak jest określonych wymagań co do wykształcenia .Z uwagi na konieczność obsługi urządzeń oraz utrzymywania relacji z klientami, preferowane jest wykształcenie na poziomie co najmniej szkoły branżowej I stopnia. Atutem jest posiadanie: prawa jazdy kat. B.

Operator myjni może brać udział w szkoleniach organizowanych przez:

·         pracodawcę – dotyczących technik i standardów obsługi klienta, zasad i procedur z bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujących na stanowisku pracy operatora myjni,

·         organizacje branżowe lub producentów urządzeń wykorzystywanych w myjni, jak również producentów chemii samochodowej.

Przykładowa tematyka szkoleń dotyczy: techniki obsługi klienta, rodzajów wykorzystywanych środków chemicznych w myjniach.

Organizatorzy tych szkoleń poświadczają uzyskane przez uczestników kompetencje stosownymi certyfikatami/zaświadczeniami.

Pracodawca może również wydać referencje potwierdzające kompetencje nabywane przez osoby wykonujące zawód operatora myjni w toku uczenia się nieformalnego (na stanowisku pracy).

 

Wymagania psychofizyczne:

 

W zawodzie operatora myjni wymagana jest duża zręczność rąk i palców, a także sprawność kończyn dolnych. Pożądana jest ogólna dobra sprawność fizyczna w zakresie układu krążenia, oddechowego, nerwowego, trawiennego, mięśniowego, kostno-stawowego. Istotne są: dobry wzrok, umożliwiający dostrzeganie szczegółów, prawidłowe pole widzenia oraz widzenie stereoskopowe, koordynacja wzrokowo-ruchowa, sprawność zmysłu równowagi. Równie istotny jest dobrze rozwinięty zmysł dotyku. Operator myjni powinien być spostrzegawczy, aby móc wykonywać swoje zadania dokładnie i z dbałością o szczegóły. Przy obsłudze nieco bardziej skomplikowanych urządzeń przydatny jest szybki refleks. Specyfika pracy wymaga umiejętności pracy w szybkim tempie i wytrzymałości na długotrwały wysiłek. W tych przypadkach, gdy operator myjni ma bezpośredni kontakt z klientami, wymaga się również od niego umiejętności postępowania z ludźmi.

 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 

Czynnikiem utrudniającym pracę w zawodzie operatora myjni są zaburzenia sprawności kończyn górnych, w szczególności w zakresie zręczności palców i rąk niewielkiego i znacznego stopnia, a także dysfunkcja kończyn dolnych znacznego stopnia. Trudności mogą mieć także osoby z wadami i dysfunkcjami narządu wzroku niedającymi się skorygować szkłami optycznymi lub soczewkami kontaktowymi, osoby niewidome oraz osoby z dysfunkcjami narządu wzroku, takimi jak: brak widzenia stereoskopowego, ograniczone pole widzenia, zaburzenia widzenia o zmroku, zaburzeniami koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz percepcji kształtów. Ograniczeniem są zaburzenia zmysłu równowagi i epilepsja. Praca wymagająca bezpośredniego kontaktu z klientami nie jest wskazana dla osób głuchych i głuchoniemych. W zawodzie nie mogą pracować osoby z alergią kontaktową i alergią wziewną na stosowane związki chemiczne ani z chorobami skóry rąk.

 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 

Operator myjni może ubiegać się o pracę w ogólnodostępnych myjniach automatycznych oraz myjniach działających w ramach serwisów i wypożyczalni samochodowych.

 

Szkolenia:

 

Autoklinika

szkolenia dla pracowników myjni

ul. Sianowska 67A, 60-431 Poznań

tel. 500 800 906

e-mail: biuro@autoklinikapoznan.pl

www.autoklinikapoznan.pl

 

DetailKing Ecomyjnia

szkolenie: obsługa myjni parowych

al. Roździeńskiego 188, 40-203 Katowice

tel.: 720 819 720

e-mail: obsluga@dtknggroup.com

www.ecomyjnia.pl

 

Dane kontaktowe do urzędu:

 

WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI

Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi

Oddział w Piotrkowie Trybunalskim

ul. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski

tel. 44 649 60 87

e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl

 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu