Technik zabezpieczeń przeciwkorozyjnych uczestniczy (kieruje) w zespołach pracowników wykonujących zabezpieczenia przeciwkorozyjne różnymi technikami, za pomocą materiałów i tworzyw chemoodpornych oraz sprzętu i przyrządów specjalistycznych.
Zadania zawodowe:
- organizowanie pracy podległych pracowników, nadzorowanie wykonywania zabezpieczeń przeciwkorozyjnych, kontrolowanie przestrzegania instrukcji wykonawczych, przepisów bhp, stosowania środków ochrony osobistej przy posługiwaniu się sprzętem oraz materiałami chemoodpornymi,
- przygotowywanie dokumentacji szkicowej do warsztatowego wykonania zabezpieczeń przeciwkorozyjnych elementów maszyn, urządzeń lub aparatów i wydawanie zaleceń instruktażowych stosowania metod, materiałów i tworzyw chemoodpornych,
- utrzymywanie kontaktów technicznych z innymi służbami ruchu, ustalanie harmonogramów prac zabezpieczeń przeciwkorozyjnych oraz organizowanie dostaw surowców i materiałów chemoodpornych,
- konserwowanie sprzętu, przyrządów i narzędzi stosowanych przy zabezpieczeniach przeciwkorozyjnych, np. masek, aparatów tlenowych, przenośnych wentylatorów, nagrzewnic, dmuchaw, sprężarek powietrza, pomp strumieniowych itp.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Do wykonywania pracy w zawodzie technika zabezpieczeń przeciwkorozyjnych preferowane jest posiadanie wykształcenia chemicznego na poziomie szkoły średniej technicznej, a po zdaniu matury możliwe jest kontynuowanie nauki na uczelni wyższej na kierunku inżynieria korozyjna. Absolwenci technikum powinni posiadać umiejętność posługiwania się wiedzą z zakresu podstawowych zagadnień chemii i technologii chemicznej, opartą na szerokich podstawach matematyki, nauk przyrodniczych i technicznych oraz korzystania z tej wiedzy w pracy zawodowej w szczególności otrzymywania i bezpiecznego stosowania wyrobów chemicznych, postępowania z towarami zużytymi i odpadami. Absolwent powinien znać podstawowe procesy technologiczne – w szczególności procesy przyjazne środowisku, a także posiadać umiejętność interpretacji i ilościowego opisu podstawowych zjawisk fizykochemicznych.
Technik zabezpieczeń przeciwkorozyjnych powinien doskonalić swoje umiejętności zawodowe, ponieważ praca w tym zawodzie jest związana z zastosowaniem coraz to nowszych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz nowych metod analizy surowców, półproduktów i produktów różnych gałęzi przemysłu chemicznego. Powinien brać udział zarówno w szkoleniach zawodowych organizowanych w przedsiębiorstwie, jak i poza nim. Biorąc pod uwagę typowe zadania zawodowe wykonywane w warunkach pracy, technik tej specjalizacji powinien poszerzać warsztat swoich umiejętności związanych z nowymi metodami stosowanymi w analizie chemicznej i uzupełniać wykształcenie w tym zakresie.
Osoba z doświadczeniem zawodowym pod warunkiem posiadania zdolności i umiejętności organizacyjnych, umiejętności pracy z ludźmi – może awansować na stanowiska brygadzisty nadzorującego pracę małego zespołu pracowników, a następnie kierownika grupy, kierownika zmiany, kierownika działu.
Wymagania psychofizyczne:
Osoby wykonujące zawód technika zabezpieczeń przeciwkorozyjnych powinna wyróżniać się takimi umiejętnościami, jak: logiczne rozumowanie, analityczne myślenie, dokładność, pomysłowość, wyobraźnia przestrzenna, koncentracja i podzielność uwagi. Niezwykle istotne są również uzdolnienia techniczne i manualne, w tym umiejętność posługiwania się różnymi narzędziami oraz wykonywania napraw urządzeń. Bardzo ważne są takie cechy, jak sumienność, skrupulatność, rzetelność i dokładność, a także poczucie obowiązkowości i odpowiedzialności za wykonywane zadania. Jako że praca w tym zawodzie ma często charakter zespołowy, przydatna jest umiejętność współpracy oraz umiejętność podporządkowania się i wykonywania czynności według ustalonych reguł i schematów postępowania.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniami do pracy w zawodzie są:
- wady wzroku niedające się skorygować szkłami optycznymi, brak widzenia obuocznego,
- choroby ograniczające ruchy rąk lub nóg np. reumatyzm,
- alergie i uczulenia,
- przewlekłe schorzenia układu oddechowego,
- padaczka, omdlenia,
- wady serca uniemożliwiające wykonywanie ciężkich prac fizycznych,
- zaburzenia równowagi i świadomości.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Technik zabezpieczeń przeciwkorozyjnych mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: przedsiębiorstwach przemysłu chemicznego, zakładach petrochemicznych, przemyśle materiałów budowlanych, przemyśle energetycznym, przedsiębiorstwach zajmujących się utylizacją odpadów, laboratoriach kontrolnych, laboratoriach diagnostycznych, laboratoriach badawczych, instytucjach rządowych i pozarządowych.
Szkoły:
Zespół Szkół Centrum Edukacji w Płocku Technikum Chemiczne
Al. F. Kobylińskiego 25, 09-400 Płocktel. 24 365 86 32
e-mail: zsce@zsce.pl
https://zsce.pl
Bielska Szkoła Przemysłowa
kierunek: technik chemik analitykul. T. Sixta 20, 43-300 Bielsko Biała
tel. 33 822 82 10
e-mail: sekretariat@bsp.edu.pl
https://bsp.edu.pl
Zespół Szkół Chemicznych we Wrocławiu
kierunek: technik technologii technicznejBulwary im. marsz. J. Piłsudskiego 4, 87-800 Włocławek
tel. 54 412 54 21
e-mail: zsch@edukacja.wloclawek.eu
https://www.zsch.wek.pl
Zespół Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej Curie w Krakowie Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska
ul. Krupnicza 44, 31-123 Krakówtel. 12 422 32 20
e-mail: zsch@mjo.krakow.pl
https://zschkrakow.pl
Dane kontaktowe do urzędu:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. J.Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl