Technik utrzymania ruchu odpowiada za utrzymanie w ruchu ciągłym maszyn, urządzeń i instalacji m.in. w halach produkcyjnych zgodnie z ich przeznaczeniem, wykorzystaniem, racjonalnym użytkowaniem energii, bezpieczeństwem obsługi i otoczenia oraz z zachowaniem wymagań ochrony środowiska.
Zadania zawodowe:
- stosowanie procedur i programów utrzymania ruchu oraz posługiwanie się dokumentacją techniczną i serwisową,
- diagnozowanie sprawności technicznej urządzeń technologicznych m.in. stosowanie wibrodiagnostyki, termografii ultradźwięków, pomiarów wartości elektrycznych, mierników oraz systemów diagnostyki i monitorowania poprawności działania urządzeń i maszyn,
- nadzorowanie stosowania przez mechaników i automatyków odpowiednich środków (olejów i smarów) zapewniających wydajność maszyn i ich bezawaryjne działanie,
- przeprowadzanie kontroli gotowości do pracy maszyn i urządzeń oraz linii produkcyjnych we wszystkich fazach produkcji,
- obsługiwanie systemów komputerowego zarządzania utrzymaniem ruchu linii produkcyjnych,
- natychmiastowe reagowanie na awarie maszyn i urządzeń oraz zautomatyzowanych linii produkcyjnych,
- dbałość o minimalizację nieplanowanych przestojów oraz optymalne wykorzystanie maszyn,
- udział w komisjach odbioru technicznego maszyn i urządzeń oraz zautomatyzowanych linii produkcyjnych,
- zlecanie wykonywania planowych przeglądów i remontów maszyn i urządzeń oraz zautomatyzowanych linii produkcyjnych,
- przekazywanie raportów dotyczących postępów wykonywanych prac,
- przestrzeganie przepisów bhp i ppoż.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Technik utrzymania ruchu powinien ukończyć szkołę średnią techniczną na wybranym kierunku: mechanika, produkcja, automatyka, elektronika oraz elektrotechnika. Pracownik zatrudniony na tym stanowisku jest częścią większego zespołu. Musi więc współpracować z innymi specjalistami. Z uwagi na charakter swoich obowiązków zawsze wykonuje je w formie stacjonarnej. Warto przy tym pamiętać, że w ich ramach łączy typowe zadania związane z pracą fizyczną (praca bezpośrednio z maszynami) oraz te odpowiadające pracy biurowej (tworzenie dokumentacji i raportów). Podczas przygotowywania dokumentacji korzysta ze zwykłego komputera lub laptopa. Karierę na stanowisku można rozpocząć od odbycia stażu w dziale utrzymania ruchu. To dobry pomysł zwłaszcza dla młodych osób albo tych, które chcą się przebranżowić. Dzięki temu mają szansę rozwinąć swoje umiejętności, oswoić się z pracą w tym zawodzie i dokładnie poznać jej tajniki pod okiem doświadczonych kolegów i koleżanek. Później mogą zdobyć posadę samodzielnego technika utrzymania ruchu. Po zdobyciu kilkuletniego doświadczenia oraz ukończeniu specjalistycznych kursów może awansować na stanowisko brygadzisty i odpowiadać za nadzór nad pracą grupy podwładnych. Jeżeli pracownik jest gotowy do dokształcania się, może także objąć posadę inżyniera utrzymania ruchu. Taki specjalista, w przeciwieństwie do technika, musi mieć jednak ukończone studia wyższe. Kolejnym szczeblem kariery jest także posada kierownika działu utrzymania ruchu. Takie stanowisko spodoba się tym, którzy poza rozwiniętymi zdolnościami technicznymi czują też powołanie do zarządzania innymi.
Wymagania psychofizyczne:
Dla pracownika wykonującego zawód technika utrzymania ruchu ważne jest dobra ogólna wydolność fizyczna w tym również wysokie zręczność manualna. W obszarze sprawności sensomotorycznej będą to: dobry wzrok, słuch, umiejętność rozróżniania barw, dobry zmysł równowagi, poprawna koordynacja wzrokowo-ruchowa. Ważna będzie dobra spostrzegawczość oraz brak lęku przed wysokością. W pracy przydadzą się też: podzielność uwagi, wyobraźnia przestrzenna, rozumowanie logiczne oraz uzdolnienia techniczne. Jeśli chodzi o cechy osobowościowe, to na tym stanowisku sprawdzą się osoby, które potrafią pracować samodzielnie, przejawiają gotowość do współdziałania i są bardzo dokładane.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniami do pracy w zawodzie technika utrzymania ruchu są: znaczne wady wzroku i słuchu, padaczka, omdlenia, zaburzenia równowagi oraz zaburzenia psychiczne. Nie ma możliwości zatrudnienia na tym stanowisku osób z niepełnosprawnością ruchową.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Technik utrzymania ruchu znajdzie zatrudnienie przede wszystkim w firmach produkcyjnych oraz firmach charakterze transportowym, przemysłowym i przetwórczym.
Co ważne, praca dostępna jest zarówno w dużych, międzynarodowych przedsiębiorstwach, jak i mniejszych, lokalnych podmiotach.
Szkoły:
Technik utrzymania ruchu powinien ukończyć szkołę średnią techniczną na wybranym kierunku: mechanik, produkcja, automatyka, elektronika oraz elektrotechnika.
EMT-Systems Sp. z o.o.
szkolenie: Utrzymanie ruchu - TPMul. Bajkowska 35A, 44-100 Gliwice
tel. 32 411 10 00
e-mail: info@emt-systems.pl
https://emt-systems.pl
Evantis.pl
szkolenie: Utrzymanie ruchu zorientowane na niezawodnośćul. Siennicka 22/22, 04-395 Warszawa
tel. 22 350 66 14
https://eventis.pl
Efect - Ośrodek Szkoleń i Informacji
szkolenie: TPM, 5S i SMED w produkcji i utrzymaniu ruchuAl. Korfantego 19/1, 44-100 Gliwice
tel. 32 335 51 50
e-mail: effect@effect.edu.pl
https://effect.edu.pl
Dane kontaktowe do urzędu:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. J.Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl