Asystent dyrektora zapewnia wsparcie dyrektorowi w zakresie zarządzania organizacją, w tym prowadzenia terminarza, organizowania i uzgadniania czasu pracy dyrektora oraz przygotowywania dla niego raportów, prezentacji, analiz i zestawień.
Zadania zawodowe:
- prowadzenie terminarza, organizowanie i uzgadnianie czasu pracy dyrektora;
- przygotowywanie zestawień, sprawozdań, prezentacji, raportów i analiz na potrzeby dyrektora;
- organizowanie spotkań i konferencji;
- organizowanie podróży służbowych dyrektora;
- sporządzanie projektów pism i korespondencji;
- zapewnianie obiegu dokumentów zgodnego z procedurami i dekretacją;
- prowadzenie obiegu dokumentacji korespondencji przychodzącej;
- obsługiwanie informatyczne i telekomunikacyjne biura;
- organizowanie pracy biura dyrektora;
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Do podjęcia pracy w zawodzie asystent dyrektora wymagane jest co najmniej wykształcenie średnie ogólnokształcące lub średnie zawodowe w zawodach z obszaru kształcenia administracyjno-usługowego. W zależności od branży, może być wymagane wykształcenie kierunkowe techniczne. Pracodawcy preferują osoby z wykształceniem wyższym I i/lub II stopnia na kierunku np. prawo, zarządzanie, marketing, reklama, administracja lub ekonomia. Dla podjęcia pracy w zawodzie asystent dyrektora bardzo istotne jest doświadczenie zawodowe, ponieważ umiejętności wymagane do wykonywania zawodu zdobywa się poprzez przyuczenie na stanowisku pracy. Istotna jest też umiejętność budowania relacji z mediami, w zależności od branży firmy. Pracownik w tym zawodzie powinien biegle obsługiwać komputer i urządzenia biurowe oraz posiadać predyspozycje umożliwiające uczenie się nowych programów i platform internetowych zorientowanych na zarządzanie
Wymagania psychofizyczne:
Osoba aplikująca na stanowisko asystent dyrektora powinna charakteryzować: sprawność układu kostno-stawowego, sprawność narządu wzroku, sprawność narządu słuchu, ostrość słuchu, ostrość wzroku, rozróżnianie barw, koordynacja wzrokowo-ruchowa, dobra pamięć, łatwość wypowiadania się w mowie i/lub w piśmie,łatwość przechodzenia z jednej czynności na drugą, zdolność nawiązywania kontaktu z ludźmi, zdolność utrzymywania pozytywnych relacji ze współpracownikami, asertywność, dbałość o jakość pracy, dokładność, odporność na działanie pod presją czasu, punktualność, kontaktów z klientami, komunikatywność, kontrolowanie własnych emocji, operatywność i skuteczność, lojalność, dyskrecja.
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są wady wzroku i słuchu niepodlegające korekcji oraz wady wymowy w stopniu utrudniającym komunikowanie się. Znaczne upośledzenia narządów ruchu mogą utrudnić wykonywanie podstawowych czynności w zawodzie. Osoby z epilepsją ze względu na specyfikę pracy asystenta dyrektora nie powinny wykonywać tego zawodu, ponieważ wiąże się ona z dużym stresem i napięciem, które mogłyby prowokować napady.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Możliwości zatrudnienia w zawodzie asystent dyrektora stwarzają firmy i instytucje o różnorodnym charakterze prowadzonej działalności. Rynek pracy jest szeroki, najpowszechniejsze są stanowiska asystenckie związane z działalnością biur zarządu, kierownictwa i dyrektorów w firmach o różnym profilu działalności.
Szkoły:
Uniwersytet Łódzki
Wydział Ekonomiczno -Socjologiczny
POW 3/5 (budynek F)90-255 Łódź
tel.: 42 635 53 56
e-mail: eksocul@uni.lodz.pl
www.eksoc.uni.lodz.pl
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
ul. Sterlinga 2690-212 Łódź
tel.: 42 631 58 00
e-mail: uczelnia@ahe.lodz.pl
www.ahe.lodz.pl
Politechnika Łódzka
ul. Żeromskiego 11690-924 Łódź
tel.: 42 631 29 29
e-mail: rekrutacja@info.p.lodz.pl
www.p.lodz.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZICentrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Sieradzu
ul. 3 Maja 7, 98- 200 Sieradz,
tel. 43 822 81 84
e-mail: sieradz@wup.lodz.pl