Tokarz w drewnie zajmuje się toczeniem elementów z drewna przy użyciu przeznaczonych do tego strugarek, tokarek i obtaczarek. Wykonuje z drewna takie elementy jak szpule, uchwyty, stożki, walce, wykorzystywane do budowy np. schodów, mebli różnego rodzaju, elementów zabawek, architektury ogrodowej oraz galanterii drzewnej. Celem pracy tokarza w drewnie jest wykonywanie w/w elementów z zachowaniem zasad technologicznych i norm jakościowych. Do jego zadań należy dobór materiału do toczenia, obsługa maszyn i narzędzi do pracy, ocena jakości gotowego wyrobu, posługiwanie się dokumentacją technologiczną i rysunkową dotyczącą kontroli oraz eksploatacji i konserwacji maszyn.
Zadania zawodowe:
- posługiwanie się dokumentacją technologiczną i rysunkiem technicznym;
- ocenianie jakościowe i ilościowe materiału do toczenia;
- wykonywanie obróbki wstępnej materiału do toczenia;
- dobieranie narzędzi i oprzyrządowania do toczenia;
- obsługiwanie/nadzorowanie maszyn do toczenia;
- ocenianie jakości toczenia;
- prowadzenie dokumentacji dotyczącej toczenia;
- organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ergonomii i ochrony środowiska.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Obecnie w ramach systemu kształcenia zawodowego w Polsce nie przygotowuje się kandydatów do pracy w zawodzie tokarz w drewnie, ale osoba zainteresowana podjęciem pracy w tym zawodzie może: ukończyć branżową szkołę I stopnia w zawodzie pokrewnym stolarz, a następnie kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia i po potwierdzeniu kwalifikacji AU.50 - organizacja i prowadzenie procesów przetwarzania drewna otrzymać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik technologii drewna. Możliwe jest także potwierdzanie kompetencji przydatnych do wykonywania zawodu tokarz w drewnie: przystępując do egzaminu przed Okręgową Komisja Egzaminacyjną potwierdzającego kwalifikację AU.15 wytwarzanie wyrobów stolarskich, właściwą dla zawodów szkolnego (pokrewnego) stolarz lub przystępując do egzaminu czeladniczego lub mistrzowskiego przed Izbą Rzemieślniczą w zawodzie pokrewnym stolarz; do tych egzaminów mogą przystępować zarówno absolwenci nauki zawodu u rzemieślnika, jak również osoby, które kompetencje nabyły poprzez doświadczenie w pracy.
Wymagania psychofizyczne:
Niezbędnymi cechami w zawodzie tokarza w drewnie jest:
- dokładność,
- zainteresowania techniczne,
- wyobraźnia przestrzenna,
- wyobraźnia techniczna,
- łatwość czytania rysunku technicznego,
- szybka orientacja,
- spostrzegawczość,
- podzielność uwagi.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniami do wykonywania zawodu tokarza w drewnie są zaburzenia znacznego stopnia sprawności kończyn górnych, a w szczególności w zakresie zręczności palców i rąk, oraz dysfunkcje znacznego stopnia sprawności kończyn dolnych, wady i dysfunkcje narządu słuchu i wzroku, których nie można skorygować, zaburzenia w zakresie prawidłowego rozpoznawania barw, widzenia stereoskopowego, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz percepcji kształtów, a także zaburzenia zmysłu równowagi i zmysłu dotyku. W zawodzie nie mogą również pracować osoby z alergią wziewną i kontaktową na stosowane związki chemiczne, środki konserwujące drewno oraz osoby z chorobami skóry rąk.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Tokarz w drewnie może znaleźć pracę w fabrykach mebli, warsztatach, zakładach stolarskich i innych zakładach zajmujących się obróbką drewna. Tokarz w drewnie może także prowadzić własną działalność gospodarczą, świadczącą usługi tokarskie lub współpracować z większymi zakładami.
Szkoły:
Obecnie w ramach systemu kształcenia zawodowego w Polsce nie przygotowuje się kandydatów do pracy w zawodzie tokarz w drewnie. Osoba zainteresowana podjęciem pracy w tym zawodzie może: ukończyć branżową szkołę I stopnia w zawodzie pokrewnym stolarz, a następnie kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia i po potwierdzeniu kwalifikacji AU.50 - organizacja i prowadzenie procesów przetwarzania drewna, otrzymać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik technologii drewna. Możliwe jest także potwierdzanie kompetencji przydatnych do wykonywania zawodu tokarz w drewnie przystępując do egzaminu przed Okręgową Komisja Egzaminacyjną potwierdzającego kwalifikację AU.15 wytwarzanie wyrobów stolarskich, właściwą dla zawodów szkolnego (pokrewnego) stolarz lub przystępując do egzaminu czeladniczego lub mistrzowskiego przed Izbą Rzemieślniczą w zawodzie pokrewnym stolarz; do tych egzaminów mogą przystępować zarówno absolwenci nauki zawodu u rzemieślnika, jak również osoby, które kompetencje nabyły poprzez doświadczenie w pracy.Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Skierniewicach
ul. Senatorska 10, 96-100 Skierniewice
tel.46 833 39 74, 833 36 50
e-mail:centrumsk@wup.lodz.pl