Inżynier sprzedaży prowadzi działalność handlową na określonym obszarze (kraj, region, województwo) zależnie od zakresu obowiązków, podróżuje po terenie i oferuje produkty firmy, doradza klientowi w zakresie rozwiązań technicznych i sprzętowych lub aktywnie wspiera swoją wiedzą techniczną dystrybutorów produktów firmy w kwestiach technicznych, organizacyjnych i handlowych.
Zadania zawodowe:
- sprzedaż produktów firmy na obszarze działania,
- kontakty z potencjalnymi klientami,
- przygotowywanie ofert, prezentowanie wyrobów,
- zdobywanie informacji o potrzebach klientów w zakresie produktów oferowanych przez firmę,
- samodzielne rozwiązywanie bieżących problemów technicznych klientów lub prowadzenie negocjacji handlowych, doradzanie klientom w zakresie modelu urządzenia, sposobu kompletowania urządzeń i ich instalacji oraz harmonogramu dostaw i montażu,
- uzupełnianie wiedzy z dziedziny techniki oferowanej przez firmę,
- uczestniczenie w targach, sesjach i konferencjach organizowanych w celu promocji wyrobów firmy,
- szkolenie personelu handlowego,
- organizowanie lub zlecanie akcji reklamowych produktów firmy,
- pilotowanie dostaw do klientów,
- uczestniczenie w obsłudze urządzeń i sprzętu po sprzedaży,
- tworzenie pozytywnego wizerunku firmy i jej produktów,
- analizowanie rynku i możliwości wzrostu sprzedaży oraz działania konkurencji.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Warunkiem podjęcia pracy w zawodzie inżyniera sprzedaży jest najczęściej posiadanie wykształcenia wyższego technicznego, o specjalizacji dostosowanej do specyfiki firmy i branży, w której działa pracodawca, np. automatyka i robotyka, elektronika i telekomunikacja, informatyka, mechanika, budownictwo, inżynieria materiałowa itd. Oraz ukończenie studiów podyplomowych na kierunku zarządzania sprzedażą. W pracy inżyniera sprzedaży istotną rolę odgrywa posiadanie doświadczenia zawodowego w obszarze sprzedaży. Zdarzają się jednak pracodawcy, którzy przyjmują osoby bez takiego doświadczenia. Ważna jest znajomość branży, rynku odbiorców oraz predyspozycje psychologiczne. Wśród pozostałych wymagań znajdują się umiejętność obsługi komputera i innych urządzeń biurowych, a także posiadanie prawa jazdy kat. B. Dodatkowym atutem jest znajomość co najmniej jednego języka obcego, najczęściej angielskiego. Dla dużej grupy pracodawców znajomość języków obcych staje się warunkiem koniecznym. Ukończenie dodatkowych szkoleń specjalistycznych jest mile widziane.
Wymagania psychofizyczne:
Praca inżyniera sprzedaży nastawiona jest na rozwój sprzedaży wybranych produktów. Polega na budowaniu i podtrzymywaniu relacji z klientami. W związku z tym niezbędne jest posiadanie wysokich umiejętności interpersonalnych. Liczą się umiejętności nawiązywania kontaktów oraz utrzymywania dobrych relacji z innymi ludźmi. Jak w każdej działalności w obszarze sprzedaży, istotne są umiejętności przekonywania oraz umiejętności negocjacyjne. Inżynier sprzedaży podkreśla zalety proponowanej oferty handlowej. Bierze również udział w negocjacjach handlowych z klientem, których celem jest pozyskanie klienta i zawarcie z nim umowy o współpracy. W swojej pracy stosuje różne formy prezentacji oferty handlowej, włącznie z organizacją i prowadzeniem szkoleń. W związku z koniecznością stałego zwiększania rynku odbiorców, ważne w pracy są umiejętności analityczne: umiejętność analizy rynku, analizy potrzeb klientów. Pozyskiwanie nowych klientów wymaga również posiadania inicjatywy. Intensywne kontakty społeczne, nierzadko szybkie tempo pracy, decydują o znaczeniu odporności emocjonalnej oraz samokontroli, czyli panowania nad własnymi emocjami. Kluczowe dla wykonywania pracy są zainteresowania techniczne, które pozwalają na dobrą znajomość proponowanych rozwiązań, a przez to większą skuteczność w sprzedaży.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Ze względu na intensywne kontakty z ludźmi, przeszkodę w zatrudnieniu mogą stanowić wszelkie zniekształcenia w wyglądzie zewnętrznym. Barierę stanowią także wady wymowy. Charakter pracy wymaga pełnej sprawności funkcji poznawczych, stąd zaburzenia psychiczne oraz obniżenie sprawności umysłowej stanowią przeciwwskazanie do wykonywania pracy inżyniera sprzedaży.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Zawód inżyniera sprzedaży jest zawodem stosunkowo „młodym" na rynku pracy. Kumulacja miejsc pracy dotyczy regionów rozwiniętych gospodarczo, gdzie funkcjonują centrale firm oraz firmy działające w obszarze B2B (sektor wymiany informacji, towarów i usług między podmiotami gospodarczymi: producenci, dostawcy, hurtownicy, odbiorcy instytucjonalni). Inżynier sprzedaży może znaleźć zatrudnienie bezpośrednio w firmach wykonawczych lub też firmach zajmujących się dystrybucją wyrobów (np. dużych hurtowniach instalacyjnych).
Szkoły:
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
kierunek: Zarządzanie Sprzedażą (studia podyplomowe)al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
tel. 12 617 32 81
e-mail: kbrzoz@agh.edu.pl
https://www.agh.edu.pl
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
kierunek: Zarządzanie Sprzedażą (studia podyplomowe)Al. Niepodległości 10, 61-875 Poznań
tel. 61 856 91 90
e-mail: rekrutacja@ue.poznan.pl
https://rekrutacja.ue.poznan.pl/
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
kierunek: Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży (studia podyplomowe)ul. Jagiellońska 57/59, 03-301 Warszawa
tel. 22 519 23 34
e-mail: kontakt@kozminski.edu.pl
https://www.kozminski.edu.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl