Nagłówek

Nawigacja po kategoriach

Alfabet

Wydawca treści

Operator sprzętu komputerowego


Głównym celem pracy operatora sprzętu komputerowego jest zapewnienie sprawnego działania infrastruktury informatycznej i umożliwienie użytkownikom wykonywanie swojej pracy w oparciu o tę infrastrukturę. Operator sprzętu komputerowego prowadzi analizę wydajności sprzętu komputerowego oraz dokonuje analizy jego podatności na różnego rodzaju zagrożenia, np. nieautoryzowanego dostępu. Ponadto utrzymuje urządzenia peryferyjne w stanie gotowości, zapewnia bezpieczeństwo energetyczne (zasilacze awaryjne) i monitoruje urządzenia sieciowe oraz dostępowe.
 

Zadania zawodowe:

  • diagnozowanie i naprawianie systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych oraz urządzeń sieciowych;
  • instalowanie aktualizacji oprogramowania oraz konserwowanie sprzętu komputerowego;
  • optymalizowanie działania i konfigurowanie sprzętu komputerowego i urządzeń sieciowych;
  • prowadzenie okresowych przeglądów sprzętu komputerowego;
  • zapewnianie bezpieczeństwa pracy systemu komputerowego, sieci lokalnej oraz punktów dostępu do internetu;
  • zapewnianie bezpieczeństwa danych przechowywanych na dyskach sprzętu komputerowego oraz udostępnionych w udziałach sieciowych;
  • zapewnianie bezpieczeństwa usług internetowych;
  • przechowywanie i zabezpieczanie instalacyjnych wersji oprogramowania, danych potrzebnych do instalacji oprogramowania oraz danych osobowych;
  • archiwizowanie i zabezpieczanie kopii danych według ustalonych standardów.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Do podjęcia pracy w zawodzie operatora sieci komputerowych preferowane jest wykształcenie co najmniej średnie w pokrewnych zawodach szkolnych: technik informatyk lub technik teleinformatyk. Podjęcie pracy w tym zawodzie ułatwia posiadanie dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji zawodowych w zawodzie:
  • technik informatyk: EE.08 Montaż i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i sieci (do 2019 roku) lub INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych (od 2019 roku);
  • technik teleinformatyk: EE.10 Montaż, uruchamianie oraz utrzymanie urządzeń i sieci teleinformatycznych, EE.11 Administrowanie sieciowymi systemami operacyjnymi i sieciami komputerowymi (do 2019 roku) lub INF.07. Montaż i konfiguracja lokalnych sieci komputerowych oraz administrowanie systemami operacyjnymi i INF.08. Eksploatacja i konfiguracja oraz administrowanie sieciami rozległymi (od 2019 roku).
Atutami przy zatrudnieniu w tym zawodzie jest posiadanie dokumentów potwierdzających doświadczenie na identycznym lub pokrewnym stanowisku pracy oraz zaświadczeń (certyfikatów) o ukończeniu specjalistycznych kursów i szkoleń związanych z obsługą naprawą sprzętu komputerowego i certyfikaty potwierdzające znajomość języka angielskiego oraz oprogramowania specjalistycznego. Mile widziane jest posiadanie uprawnień do eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci o napięciu do 1 kV.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Operator sprzętu komputerowego powinien cechować się umiejętnością logicznego myślenia i wyciągania wniosków oraz zdolnością podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Konieczna do pracy w tym zawodzie jest umiejętność sprawdzania poprawności zrealizowanych zadań zawodowych zgodnie z przyjętymi w miejscu pracy kryteriami i metodologią. Ze względu na szybki postęp, jaki dokonuje się w dziedzinie informatyki, praca w zawodzie operatora sprzętu komputerowego wymaga stałego poszerzania wiedzy i doskonalenia własnych umiejętności.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu jest poważna wada wymowy, wzroku i słuchu oraz niepełnosprawność intelektualna, które mogą być przeszkodą do wykonywania pracy zgodnie z oczekiwaniami klienta.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Zawód operatora sprzętu komputerowego można wykonywać nie tylko w wyspecjalizowanych firmach informatycznych, ale wszędzie tam, gdzie wdrożono rozwiązania informatyczne, przede wszystkim w urzędach administracji państwowej, samorządowej oraz lokalnej, instytucjach edukacyjnych, przedsiębiorstwach, które wykorzystują w swojej pracy technologie komputerowe, w organizacjach i instytucjach, w których użytkownicy komputera nie mają wystarczającej wiedzy, aby samodzielnie prowadzić czynności związane z utrzymaniem w gotowości systemu informatycznego, w serwisach sprzętu komputerowego, instytucjach, w których funkcjonują serwerownie oraz w centrach danych.
 

Szkoły:

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim Technikum Mechaniczno-Elektryczne

kierunek: technik informatyk
ul. Roosevelta 1, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 732 38 33
e-mail: zsp1@zsp1.piotrkow.pl
http://www.zsp1.piotrkow.pl
 

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim Technikum Budowy Maszyn

kierunki: technik teleinformatyk
ul. Dmowskiego 38, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 732 36 15
e-mail: zsp2@zsp2.piotrkow.pl
http://www.zsp2.piotrkow.pl
 

Zespół Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego w Łodzi

kierunki: technik informatyk, technik teleinformatyk (kwalifikacyjne kursy zawodowe)
ul. Gabriela Narutowicza 122, 90-145 Łódź
tel. 42 631 98 48 wew. 15
e-mail: szkola@nowoczesnaszkola.edu.pl
https://nowoczesnaszkola.edu.pl/
 

Dane kontaktowe: 

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Jarosława Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Operator sprzętu komputerowego 2021
Operator sprzętu komputerowego 2021.pdf 519 KB

Informacje o publikacji dokumentu