Formowacz wyrobów szklanych wytwarza różnego rodzaju przedmioty szklane, jak np. szkło gospodarcze czy wyroby galanterii szklanej. Wymienione wyroby formuje z masy szklanej posługując się przy tym prostymi urządzeniami i narzędziami ręcznymi lub urządzeniami maszynowo-ręcznymi. W zależności od rodzaju wyrobu, jaki mają zamiar uzyskać, pracownicy dobierają odpowiednie narzędzia i urządzenia, a co za tym idzie również odpowiednią metodę formowania: ręczną bądź mechaniczno-ręczną. W przypadku obu metod praca formowacza wyrobów szklanych ma charakter zespołowy – poszczególne czynności są rozdzielone pomiędzy pracowników, będących członkami danego zespołu czy brygady.
Zadania zawodowe:
Pracownik w zawodzie formowacz wyrobów szklanych wykonuje pracę polegającą m.in. na:
- ocenianiu przydatności masy szklanej do formowania wyrobów,
- sprawdzaniu jakości i przydatności do pracy narzędzi ręcznych oraz narzędzi i urządzeń mechanicznych a także form i przedform szklarskich,
- prasowaniu porcji masy szklanej,
- nabieraniu masy szklanej na nabierak w ilości potrzebnej do uformowania danego wyrobu,
- podawaniu masy szklanej do przedformy,
- ucinaniu odpowiedniej porcji masy szklanej,
- formowaniu ustnika bądź obrzeża wytwarzanego przedmiotu,
- wydmuchiwaniu bańki szklanej w przedformie,
- rozdmuchiwaniu bańki szklanej według kształtu w formie właściwej,
- regulowaniu dopływu sprężonego i tłoczącego powietrza do przedformy i formy właściwej,
- ocenianiu jakości wyprodukowanych wyrobów oraz podejmowaniu środków zaradczych w przypadku odchyleń od norm jakościowych,
- organizowaniu bezpiecznego procesu pracy na stanowiskach roboczych poprzez przestrzeganie zarządzeń i instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Do podjęcia pracy w zawodzie formowacz wyrobów szklanych preferowane jest wykształcenie na poziomie szkoły branżowej I stopnia w zawodzie pokrewnym operator urządzeń przemysłu szklarskiego lub ukończenie kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zakresie kwalifikacji AU.05 wytwarzanie wyrobów ze szkła, przewidzianej dla zawodu operator urządzeń przemysłu szklarskiego. Pracę w zawodzie może wykonywać również osoba, która przyuczona do zawodu, uzyskała doświadczenie w trakcie wykonywania pracy. W zawodzie mogą pracować także osoby z wykształceniem średnim technicznym, posiadające kwalifikacje w zawodzie technik technologii szkła.
Wymagania psychofizyczne:
Od formowacza wyrobów szklanych wymaga się siły fizycznej i dobrej kondycji. Wymagane są zręczne palce a także bardzo dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa. Powinien także odznaczać się spostrzegawczością, podzielnością uwagi i szybkim refleksem. Równie ważną cechą jest dokładność w wykonywaniu poszczególnych czynności i precyzja w posługiwaniu się narzędziami. Niezbędne jest również dobre widzenie, bez konieczności stosowania szkieł optycznych, a także sprawność zmysłu równowagi. W tym zawodzie bardzo ważna jest również umiejętność pracy w grupie.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są choroby płuc i oskrzeli, słaba kondycja fizyczna oraz mała tolerancja wysokiej temperatury, a także upośledzenie widzenia w stopniu dużym, zaburzenia w zakresie sprawności kończyn górnych i dolnych. Przeciwwskazaniem bezwzględnym jest astma i przewlekłe schorzenia układu krążenia.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Formowacz wyrobów szklanych może pracować w hutach szkła, specjalizujących się w wytwarzaniu różnego rodzaju wyrobów, w tym szkła gospodarczego, opakowaniowego, laboratoryjnego bądź dekoracyjnego. Miejscem zatrudnienia mogą być również mniejsze przedsiębiorstwa i warsztaty rzemieślnicze.
Szkoły:
Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I Stopnia
pl. Dworcowy 5A, 33-100 Tarnówtel.14 688 87 02
e-mail: szkola@izbarzemieslnicza.tarnow.pl
www.szkolyrzemiosla.tarnow.pl
Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego
ul. Botaniczna 66, 65-392 Zielona Góratel. 68 451 38 38
e-mail: zgzsipkz@wp.pl
www.zsipkz.zgora.pl
Zespół Szkół KKZ w Warszawie
ul. Domaniewska 39 A, 02-672 Warszawatel. 22 481 58 98
e-mail: kontakt@kkz.edu.pl
www.kkz.edu.pl/
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Jarosława Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl