Specjalista poradnictwa psychospołecznego i rodzinnego

Print Drukuj

Specjalista poradnictwa psychospołecznego i rodzinnego prowadzi działania ukierunkowane na wsparcie funkcjonowania osób, małżeństw i rodziny, szczególnie w trudnych sytuacjach życiowych; udziela porad i pomocy w rozwiązywaniu problemów osobistych i rodzinnych.
 

Zadania zawodowe:

  • promowanie rodziny poprzez pogłębianie świadomości niezastąpionej roli rodziny w życiu człowieka i jego relacjach: społecznych, etnicznych, religijnych, państwowych i międzynarodowych;
  • inspirowanie, opracowywanie, wdrażanie, rozwijanie oraz ewaluacja wszelkich działań prewencyjnych, programów profilaktycznych i społecznych ukierunkowanych na pełny rozwój i funkcjonowanie osób i rodzin;
  • prowadzenie poradnictwa w zakresie przygotowania do życia w małżeństwie i rodzinie;
  • udzielanie pomocy w rozwiązywaniu konfliktów małżeńskich;
  • prowadzenie poradnictwa dotyczącego życiowych sytuacji granicznych;
  • prowadzenie poradnictwa w zakresie problematyki uzależnień;
  • prowadzenie poradnictwa mającego na celu pedagogizację rodziców;
  • organizowanie i prowadzenie stowarzyszeń, grup wsparcia i samopomocy wśród małżeństw i rodzin.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Specjalista poradnictwa psychospołecznego i rodzinnego musi posiadać dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych lub wykształcenie wyższe w zakresie pracy socjalnej, pedagogiki, pedagogiki specjalnej, polityki społecznej, psychologii, socjologii lub nauk o rodzinie. Zawód specjalista poradnictwa psychospołecznego i rodzinnego podlega szczegółowym regulacjom prawnym, które obejmują wszystkie zawody z grupy specjalistów do spraw społecznych. Specjalistą poradnictwa psychospołecznego i rodzinnego może zostać osoba, która: ukończyła studia na kierunku praca socjalna oraz posiada minimum 2-letnie doświadczenie zawodowe w pracy pracownika socjalnego, lub do dnia 31 grudnia 2013r. ukończyła studia o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z kierunków: pedagogika, pedagogika specjalna, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie oraz posiada minimum 3-letnie doświadczenie zawodowe w pracy pracownika socjalnego (rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25.01.2008 roku w sprawie specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego realizowanej w szkołach wyższych).
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Ze względu na charakter zawodu pracownika socjalnego powinno cechować przede wszystkim wrażliwość na cudzy los oraz empatia, bo zrozumienie sytuacji drugiej osoby stanowi podstawę jego pracy. Jednakże, niezbędna jest również odporność emocjonalna, gdyż w pracy styka się z problemami i nieszczęściami innych wobec, których trzeba zachować dystans. Wskazana jest cierpliwość i umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz współpracy z innymi. Konieczne są umiejętności komunikacyjne, umiejętność postępowania z ludźmi, przekonywania ich i motywowania do zmiany (postaw, nawyków, stylu życia). Dokonanie prawidłowej diagnozy sytuacji podopiecznego wymaga spostrzegawczości, zdolności analitycznych oraz umiejętności przewidywania konsekwencji podejmowanych działań.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Przeciwwskazaniami do pracy mogą być choroby alergiczne oraz choroby układu krążenia i układu oddechowego (ze względu na przebywanie w miejscach o bardzo złych warunkach środowiskowych). Wszystkie wymienione przeciwwskazania mogą się zmieniać na różnych stanowiskach w zależności od warunków fizycznych, miejsca pracy jak i formy kontaktu z podopiecznymi.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Najczęściej pracownicy w tym zawodzie znajdują zatrudnienie w ośrodkach pomocy społecznej oraz w domach pomocy społecznej. Specjalista poradnictwa psychospołecznego i rodzinnego może być zatrudniony w:
  • jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej,
  • placówkach opiekuńczo-wychowawczych,
  • organizacjach pozarządowych itp.
 

Szkoły:

 

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim

ul. J. Słowackiego 114/118, 97-300 Piotrków Tryb.
tel. 44 732 74 00
e-mail: filiapt@ujk.edu.pl
www.unipt.pl
 

Centrum Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

ul. Narutowicza 60, 90-136 Łódź
tel. 42 272 53 23
e-mail: podyplomowe@umed.lodz.pl
www.okp.umed.pl
 

Centrum Kształcenia Ustawicznego Samorządu Województwa Łódzkiego w Łodzi

Kolegium Pracowników Służb Społecznych
ul. Wielkopolska 70/72, 91-029 Łódź
tel. 42 651 69 93
e-mail: sekretariat@cku-lodz.edu.pl
www.cku-lodz.edu.pl
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Specjalista poradnictwa psychospołecznego i rodzinnego 2021
Specjalista poradnictwa psychospołecznego i rodzinnego 2021.pdf 429 KB
Informacje o publikacji dokumentu