Ewaluator programów edukacji prowadzi badania ewaluacyjne, mające na celu doskonalenie procesu wdrażania różnego typu programów edukacji, w tym programów nauczania i szkolenia, programów profilaktycznych, wychowawczych. Dokonuje ich ewaluacji zgodnie z wyznaczonymi celami, w odniesieniu do określonych kryteriów ewaluacji oraz z wykorzystaniem zróżnicowanych metod badawczych.
Zadania zawodowe:
Ewaluator programów edukacji stosuje metody i procedury polegające m.in. na:
- planowaniu i organizowaniu badań ewaluacyjnych,
- gromadzeniu niezbędnych danych, dokonywaniu ich selekcji oraz analiz,
- opracowywaniu wyników oraz sporządzaniu raportów ewaluacyjnych,
- przygotowywaniu prezentacji wyników przeprowadzonego badania,
- formułowaniu wniosków i rekomendacji służących podniesieniu jakości usług edukacyjnych realizowanych na podstawie ewaluowanych programów.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Dla kandydatów do pracy w zawodzie ewaluatora programów edukacji nie ma ustalonych wymagań odnośnie poziomu wykształcenia. Najczęściej oczekiwane jest wykształcenie wyższe, co najmniej I stopnia. Najlepsze przygotowanie do pracy w zawodzie powinny dać następujące kierunki studiów: socjologia, pedagogika, psychologia, organizacja i zarządzanie, ekonomia.
Jeśli program ukończonych studiów nie obejmował tematyki planowania i prowadzenia badań ewaluacyjnych, zaleca się studia podyplomowe w tym obszarze tematycznym, np. w specjalności: ewaluacja, zapewnianie jakości w edukacji, zarządzanie oświatą, nadzór pedagogiczny.
Wymagania psychofizyczne:
W zawodzie ewaluator programów edukacji wymagane są: dobry (lub odpowiednio skorygowany) wzrok i słuch oraz prawidłowa wymowa. zdolność koncentracji uwagi, rozumowanie logiczne, łatwość wypowiadania się w mowie oraz w piśmie.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniem do pracy w zawodzie jest niepełnosprawność intelektualna i choroby psychiczne. Niepełnosprawność ruchowa ograniczająca mobilność ewaluatora programów edukacji w sposób istotny może być czynnikiem utrudniającym realizację zadań związanych ze zbieraniem danych w terenie.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Ewaluator programów edukacji może być pracownikiem etatowym lub pracować na zlecenie, jako pracownik zewnętrzny. Wykonuje swoje zadania zawodowe w ramach obowiązującego go wymiaru czasu pracy – zgodnie z umową z zatrudniającym lub zleceniodawcą. Działa na zlecenie różnych podmiotów zaangażowanych w zapewnianie jakości programów edukacji.
Szkoły:
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu
kierunek: Organizacja i zarządzanie oświatąul. Powstańców Śląskich 1/201, 53-329 Wrocław
tel. 22 602 01 00
e-mail: kontakt@studia-pedagogiczne.pl
www.studia-pedagogiczne.pl
Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
kierunek: socjologiaul. Sienkiewicza 9, 90-113 Łódź
tel. 42 664 66 66
e-mail: uczelnia@san.edu.pl
www.lodz.san.edu.pl
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
kierunek: pedagogikaul. Sterlinga 26, 90-212 Łódź
tel. 42 631 58 00
e-mail: uczelnia@ahe.lodz.pl
www.ahe.lodz.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl