Monter stolarki budowlanej

Print Drukuj

Monter stolarki budowlanej montuje i demontuje okna, w tym okna dachowe, drzwi balkonowe, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, osłony okienne i drzwiowe. W ramach wykonywanej pracy dokonuje również montażu i demontażu parapetów, schodów modułowych, balustrad i bram garażowych oraz segmentowych i rolowanych bram przemysłowych.
 

Zadania zawodowe:

  • dokonywanie pomiaru i obmiaru robót montażowych,
  • organizowanie działań w zakresie wykonywania robót montera stolarki budowlanej,
  • transportowaniu i składowaniu materiałów i odpadów,
  • dostarczanie materiałów,  narzędzi i sprzętu na stanowisko pracy,
  • montowaniu stolarki budowlanej, na którą składają się okna zewnętrzne i drzwi balkonowe, okna dachowe, drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, bramy garażowe
    i przemysłowe, osłony okienne i drzwiowe oraz schody modułowe,
  • demontowaniu elementów stolarki budowlanej.
     

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Do podjęcia pracy w zawodzie monter stolarki budowlanej preferowane jest wykształcenie na poziomie branżowej szkoły I stopnia  ( zasadnicza szkoła zawodowa). Pracę w w/w zawodzie może wykonywać osoba, która: została przyuczona do zawodu, uzyskała doświadczenie w trakcie wykonywania pracy, odbyła szkolenie zorganizowane w firmie specjalizującej się w usługach montażu stolarki budowlanej lub w wyspecjalizowanym ośrodku szkoleniowym. Podjęcie pracy w zawodzie monter stolarki budowlanej ułatwia: posiadanie dyplomu potwierdzającego kwalifikację BD. 33 oraz BD.20, posiadanie świadectwa czeladniczego lub dyplomu mistrzowskiego w zawodach pokrewnych: technolog robót wykończeniowych w budownictwie, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz uzyskanie certyfikatu potwierdzającego kwalifikację rynkową  „ Montowanie stolarki budowlanej".
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Dla pracownika wykonującego zawód monter stolarki budowlanej ważne są w kategorii wymagań fizycznych: silna budowa ciała, ogólna wydolność fizyczna, sprawność układu kostno- stawowego i układu oddechowego, sprawność narządów wzroku i równowagi. W kategorii sensomotorycznych: koordynacja wzrokowo- ruchowa, zręczność rąk, brak lęku przed wysokością, spostrzegawczość, zmysł równowagi. W kategorii sprawności  i zdolności: wyobraźnia przestrzenna, uzdolnienia techniczne, współdziałanie i współpraca w zespole. W kategorii cech osobowościowych: samokontrola, dokładność, gotowość do pracy w nieprzyjemnych warunkach środowiskowych, wytrzymałość na długotrwały wysiłek fizyczny, gotowość do współdziałania, dbałość o jakość pracy.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

Przeciwwskazaniami do wykonywania zawodu są: lęk wysokości, zaburzenia równowagi, choroby centralnego układu nerwowego, zawroty głowy, wady wzroku wymagające stałego noszenia okularów, brak widzenia obuocznego, schorzenia narządu ruchu.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Monter stolarki budowlanej może podjąć zatrudnienie w przedsiębiorstwach budowlanych, w przedsiębiorstwach handlowo- usługowych, które sprzedają i równocześnie świadczą usługi montażu stolarki budowlanej, spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorstwa produkcyjne. Może także prowadzić własną działalność gospodarczą świadcząc usługi montażu stolarki budowlanej.
 

Szkoły:

Zespół Szkół Budowlano- Technicznych im. dr.  Stefana Kopcińskiego w Łodzi

ul. Kopcińskiego 5/11,  90-242 Łódź
tel. 42 678 19 20
e-mail: zsbt@zsbt-lodz.pl
www.zsbt-lodz.pl
 

Ośrodek Rozwoju Edukacyjnego ORE

Aleje Ujazdowskie 28, 00-478 Warszawa
tel. 22 345 37 00
e-mail: sekretariat@ore.edu.pl
www.ore.edu.pl
 

Dane kontaktowe:

WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Sieradzu
ul. 3 Maja 7, 98- 200 Sieradz,
tel. 43 822 81 84
e-mail: lowusi@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu