Technik technologii szkła nadzoruje oraz kontroluje operacje jednostkowe związane z wytwarzaniem szkła budowlanego, opakowaniowego, gospodarczego i technicznego; opracowuje dokumentację stanowiskową i obiegową dotyczącą wielkości produkcji i warunków, w jakich przebiega proces produkcyjny.
Zadania zawodowe:
- czytanie rysunku technicznego oraz wykonywanie rysunków, schematów maszyn, urządzeń, instalacji;
- opracowywanie dokumentacji technicznej i technologicznej stanowiskowej i obiegowej dotyczącej procesów produkcyjnych;
- organizowanie i nadzorowanie wytwarzania szkła budowlanego, opakowaniowego, gospodarczego i technicznego, w tym jego obróbki i zdobienia;
- kontrolowanie przestrzegania instrukcji technologicznych w poszczególnych fazach procesu produkcyjnego, stosowanie metod okresowych i ciągłych w procesach topienia różnych mas szklanych;
- dobieranie i regulowanie parametrów procesu technologicznego podczas produkcji szkła oraz analizowanie wpływu zalecanych parametrów na jakość wyrobów;
- stosowanie w projektowaniu i realizacji procesów technologicznych techniki komputerowej;
- współdziałanie z plastykami podczas wykańczania i zdobienia różnymi technikami wyrobów szklarskich;
- obliczanie zdolności produkcyjnych różnych urządzeń wykorzystywanych w procesie technologicznym produkcji wyrobów szklarskich;
- organizowanie stanowisk pracy i nadzorowanie utrzymania pomieszczeń, maszyn i urządzeń zgodnie z zasadami ergonomii, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisami przeciwpożarowymi i ochrony środowiska.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Aby zostać technikiem technologii szkła należy ukończyć 5 letnie technikum i zdać egzaminy potwierdzające posiadanie kwalifikacji zawodowych: AU.05 Wytwarzanie wyrobów ze szkła i AU.49 Organizacja procesów wytwarzania wyrobów ze szkła.
Można także, po ukończeniu szkoły branżowej I stopnia w zawodzie np. operator urządzeń przemysłu szklarskiego ukończyć szkołę branżową II stopnia. W zawodzie tym przydatna jest także znajomość języków obcych i odpowiednich programów komputerowych.
Wymagania psychofizyczne:
Od specjalisty w tym zawodzie oczekuje się:
- ogólnej dobrej sprawności fizycznej,
- koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- dobrego wzroku i słuchu, sprawnego zmysłu dotyku,
- wyobraźni przestrzennej i technicznej,
- uzdolnień technicznych,
- zdolności manualnych,
- dokładności, spostrzegawczości, cierpliwości,
- dobrej pamięci wzrokowej,
- zdolności koncentracji uwagi,
- umiejętności pracy w warunkach monotonnych,
- zdolności do pracy w szybkim tempie.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniami do wykonywania zawodu technika technologii szkła są zaburzenia znacznego stopnia sprawności kończyn górnych, w szczególności zręczności palców i rąk oraz sprawności kończyn dolnych. Ponadto wady i dysfunkcje narządu wzroku, których nie można skorygować szkłami optycznymi lub soczewkami kontaktowymi, zaburzenia w zakresie rozróżniania barw, widzenia stereoskopowego, prawidłowego pola widzenia oraz percepcji kształtów. Ograniczeniami są także dysfunkcje narządu słuchu a także zaburzenia zmysłu równowagi. W zawodzie nie mogą pracować osoby z alergią wziewną i kontaktową na stosowane związki chemiczne.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Technik technologii szkła znajdzie zatrudnienie w hutach szkła artystycznego i gospodarczego, przedsiębiorstwach branży szklarskiej produkujących materiały izolacyjne oraz zakładach specjalizujących się w produkcji innych rodzajów szkła, takich jak: szkło oświetleniowe, luksfery (pustaki szklane), szkliste krzemiany i tzw. fryta niezbędna w produkcji glazury.
Szkoły:
W województwie łódzkim nie ma szkół kształcących w zawodzie technika technologii szkła.
Zespół Szkół im. Emilii Sukertowej - Biedrawiny w Malinowie
Malinowo 10, 13-200 Działdowotel. 23 697 4163
e-mail: zs_malinowo@op.pl
www.zsmalinowo.com
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Skierniewicach
ul. Senatorska 10, 96-100 Skierniewice
tel. 46 833 39 74, 833 36 50
e-mail: centrumsk@wup.lodz.pl