Nagłówek

Wydawca treści

Asystent przetwarzania danych


Asystent przetwarzania danych odpowiada za prawidłowe wprowadzanie, przetwarzanie, przechowywanie i wyprowadzanie danych z wykorzystaniem systemów informatycznych, a uzyskane wyniki podsumowuje w formie raportów i prezentacji.
W zawodzie tym można wyróżnić grupy specjalizacji, wynikające z charakteru przetwarzania danych związanych z konkretną branżą, np. może to być rynek nieruchomości, rynek pracy, serwisy internetowe, kartografia, zawody inżynierskie, zbiory literatury i sztuki, elementy grafiki komputerowej itp.
 

Zadania zawodowe:

  • przetwarzanie danych w systemach komputerowych, np. zebranych metodą wywiadów elektronicznych;
  • zarządzanie wprowadzonymi danymi, tj. plikami i katalogami;
  • obsługa podstawowych programów biurowych, tj. arkusz kalkulacyjny, baza danych, program do tworzenia prezentacji multimedialnych, klient poczty, edytor tekstów itp.;
  • wprowadzanie danych za pomocą urządzeń zewnętrznych do edytora tekstów, arkusza kalkulacyjnego lub programów bazodanowych, edytowanie i formatowanie dokumentów merytorycznych;
  • uzupełnianie treści gotowych dokumentów zgodnie z istniejącymi szablonami, np. przetwarzanie wersji papierowych dokumentów na wersje elektroniczne;
  • segregowanie i archiwizowanie dokumentów zgodnie z obowiązującymi normami w tym zakresie;
  • kontrolowanie procesów zarządzania danymi;
  • współdziałanie na poziomie organizacyjnym i administracyjnym z innymi jednostkami organizacyjnymi wykorzystującymi gromadzone i przetwarzane dane;
  • sporządzanie raportów oraz przygotowywanie prezentacji multimedialnych poprzedzone analizą danych wykorzystywanych w danym raporcie lub prezentacji.
Dodatkowo może zajmować się też obsługą oprogramowania służącego do zautomatyzowanego pozyskiwania danych z baz i systemów komputerowych.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Do podjęcia pracy w zawodzie asystenta przetwarzania danych wystarczające jest wykształcenie średnie, najlepiej w zawodach pokrewnych: technik ekonomista, technik rachunkowości, technik prac biurowych lub uzyskanie świadectwa potwierdzającego kwalifikacje: EKA.04 Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej, EKA.06 Wykonywanie prac biurowych czy EKA.07 Prowadzenie rachunkowości. Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby z dyplomem ukończenia studiów (I lub II stopnia) na kierunkach ekonomia, matematyka, informatyka, socjologia, marketing i pokrewnych. Dodatkowym atutem przy zatrudnianiu jest dobra znajomość języka angielskiego oraz posiadanie uprawnień do stosowania narzędzi i metod związanych z przetwarzaniem danych potwierdzone stosownymi certyfikatami.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Osoba pracująca w tym zawodzie powinna odznaczać się dużą odpornością na monotonię pracy. Ze względu na charakter pracy powinna charakteryzować się dobrą pamięcią, podzielnością uwagi, cierpliwością, systematycznością, wytrwałością, sumiennością oraz skrupulatnością w wykonywaniu zadań. W pracy przydają się uzdolnienia informatyczne i analityczne, a także zdolność wypowiadania się w mowie i piśmie.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Przeciwwskazaniami do pracy w zawodzie są m.in. poważne wady wzroku, słuchu, dysfunkcje kręgosłupa uniemożliwiające długą pracę w pozycji siedzącej przy komputerze, a także niektóre choroby psychiczne, które mogą być przeszkodą do wykonywania zadań zawodowych.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Stanowiska pracy asystenta przetwarzania danych są spotykane w przedsiębiorstwach mających do czynienia z dużą ilością stale napływających danych, które muszą być przeanalizowane, przetwarzane oraz przechowywane, a dane niedostępne w formie elektronicznej również wprowadzone do komputerów.
Zatrudnienia w tym zawodzie szukać można w firmach telekomunikacyjnych, bankach i instytucjach finansowych, w instytucjach zajmujących się badaniami statystycznymi i firmach ankieterskich, w ośrodkach badawczo-rozwojowych, firmach kartograficznych oraz firmach zajmujących się obsługą księgową.
 

Szkoły:

Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskich im. Władysława Grabskiego w Łodzi

kierunki: technik ekonomista, technik rachunkowości
ul. Drewnowska 171, 91-008 Łódź
tel. 42 654 00 05
e-mail: kontakt@zseth.elodz.edu.pl
https://zseth.edu.lodz.pl/
 

Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim

kierunki: technik ekonomista, technik rachunkowości
ul. Leonarda 12/14, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 648 64 96
e-mail: zsp5@zsp5.piotrkow.pl
http://www.zsp5.piotrkow.pl/
 

Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Sieradzu

kierunki: technik ekonomista, technik rachunkowości
ul. Zamkowa 15, 98-200 Sieradz
tel. 43 827 15 36
e-mail: zsznr2sieradz@poczta.onet.pl
http://www.zamkowa15.edu.pl/
 

Zespół Szkół Nr 3 w Skierniewicach

kierunki: technik ekonomista, technik rachunkowości
ul. Działkowa 10, 96-100 Skierniewice
tel. 46 833 35 19
e-mail: ekon-sk@wp.pl
https://ekonomik.edu.pl/
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Asystent przetwarzania danych 2021
Asystent przetwarzania danych 2021.pdf 438 KB

Informacje o publikacji dokumentu