Szlifierz szkła płaskiego

Print Drukuj

Szlifierz szkła płaskiego szlifuje i poleruje brzegi, fazy i całe powierzchnie obrabianych tafli szkła. Matuje i wierci otwory w szkle płaskim za pomocą poziomych i pionowych szlifierek oraz wiertarek. 
 

Zadania zawodowe:

  • przygotowywanie tarcz szlifierskich i polerskich oraz innych materiałów ściernych do wykonywanej obróbki;
  • uruchamianie, zatrzymywanie tarcz szlifierskich i regulowanie szybkości ich obrotu;
  • dobieranie i wymienianie tarcz w czasie procesu szlifowania i polerowania oraz ustawianie ich w poziomie;
  • regulowanie i obsługiwanie wiertarki oraz hartowanie i ostrzenie wierteł;
  • szlifowanie brzegów tafli szklanych fasonowych i prostokątnych oraz faz  o dużych rozmiarach;
  • szlifowanie i polerowanie brzegów kółek i szkieł do okularów ochronnych według obowiązujących warunków technicznych;
  • wiercenie w taflach szkła otworów o różnej średnicy bez rys i odprysków, według rysunku technicznego;
  • polerowanie wtórne aparatem polerskim płaszczyzn szkła lustrzanego po polerowaniu maszynowym;
  • dokonywanie oceny jakościowej wykonanych operacji obróbki szkła płaskiego; 
  • czyszczenie i konserwowanie używanych urządzeń i narzędzi znajdujących się na stanowisku roboczym;
  • przestrzeganie zarządzeń i instrukcji bhp i ppoż.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Do podjęcia pracy w zawodzie szlifierza szkła płaskiego nie ma w zasadzie wymogów dotyczących wykształcenia. Wielu pracodawców nie stawia żadnych formalnych warunków przy przyjęciu do pracy – liczą się tylko realne umiejętności. Możliwe jest też przygotowanie młodocianego pracownika w formie nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania prac w zawodzie. Szlifierz szkła płaskiego może doskonalić swoją wiedzę i umiejętności, biorąc udział w szkoleniach (dotyczących np. różnych metod szlifowania szkła) organizowanych przez: placówki kształcenia zawodowego: publiczne i niepubliczne, Izby Rzemieślnicze, prywatne firmy edukacyjne, zakłady doskonalenia zawodowego, oraz przedsiębiorstwa specjalizujące się w przemyśle szklarskim (głównie na potrzeby swoich pracowników i kandydatów do pracy). Organizatorzy tych szkoleń poświadczają uzyskane przez uczestników kompetencje stosownymi certyfikatami lub zaświadczeniami. Szlifierz szkła płaskiego może również doskonalić swoją wiedzę i umiejętności samodzielnie, korzystając ze specjalistycznej literatury oraz czasopism branżowych. Najczęściej przyuczenie do zawodu trwa około trzech miesięcy i w tym okresie osoba zdobywa praktyczne umiejętności szlifierza szkła płaskiego.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
W pracy szlifierza szkła płaskiego wymagana jest wyjątkowa zręczność rąk a także współdziałanie narządu wzroku i ruchu. Ważna jest też spostrzegawczość, szybki refleks, a także duża cierpliwość. Przez rozproszenie uwagi i brak precyzji bardzo łatwo jest bowiem zniszczyć efekt swojej pracy. Praca szlifierza szkła płaskiego zaliczana jest do prac średnio ciężkich i ciężkich. W związku z tym wymaga przede wszystkim wysokiej ogólnej wydolności fizycznej. Przydatna jest duża sprawność układu krążenia i układu kostno – stawowego. 
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Przeciwwskazaniem do pracy w tym zawodzie są alergie i choroby skóry, wady wzroku niepoddające się korekcji, daltonizm oraz choroby ograniczające sprawność manualną oraz płaskostopie.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Możliwości zatrudnienia na  stanowisku szlifierza szkła płaskiego oferują przede wszystkim huty oraz inne firmy i przedsiębiorstwa produkcyjne o charakterze prowadzonej działalności związanej z obróbką szkła płaskiego, a także usługowe zakłady rzemieślnicze. Istnieje również możliwość pracy na własny rachunek – założenie własnego zakładu rzemieślniczego. 
 

Szkoły:

 
Decydując się na zawód  szlifierza szkła płaskiego warto wiedzieć, że obecnie w ramach systemu kształcenia zawodowego w Polsce nie przygotowuje się kandydatów do pracy w zawodzie szlifierz szkła płaskiego, ale osoba zainteresowana zatrudnieniem może:
  • ukończyć branżową szkołę I stopnia w zawodzie pokrewnym operator urządzeń przemysłu szklarskiego,
  • ukończyć kwalifikacyjny kurs zawodowy w zakresie kwalifikacji AU.05 Wytwarzanie wyrobów ze szkła, właściwej dla zawodu szkolnego operator urządzeń przemysłu szklarskiego,
  • zdobyć tytuł czeladnika, a następnie mistrza w zawodzie pokrewnym operator urządzeń przemysłu szklarskiego, nadawane w ramach rzemieślniczego przygotowania zawodowego, po zdaniu egzaminu organizowanego przez Izby Rzemieślnicze.

Centrum Kształcenia Zawodowego  i Ustawicznego w Sosnowcu

ul. Gen. Grota Roweckiego 64, 41-200 Sosnowiec
tel. 32 266 06 82
e-mail: sekretariat@ckziu.com
https://ckziu.com
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu