Pracownik deratyzacji, dezynfekcji i dezynsekcji wykonuje zadania związane z zapobieganiem inwazji oraz likwidacją szkodników sanitarnych i mikroorganizmów szkodliwych dla człowieka, jego działalności lub produktów.
Zadania zawodowe:
- ocenianie zagrożeń dla zdrowia i produktu;
- wykrywanie i lokalizowanie dróg wędrówek szkodników;
- monitorowanie obecności szkodników;
- wykonywanie zabiegów zwalczania szkodników metodami chemicznymi;
- wykonywanie zabiegów zwalczania szkodników metodami fizycznymi;
- instruowanie odbiorców usług o zagrożeniach dla ludzi, wynikających z zastosowania środków chemicznych oraz o działaniach profilaktycznych;
- prowadzenie dokumentacji wykonywanych zabiegów i wystawianie zaświadczeń
- organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ochrony środowiska.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Do podjęcia pracy w zawodzie pracownika deratyzacji, dezynfekcji i dezynsekcji nie ma szczególnych wymagań odnośnie do wykształcenia. Zawód pracownika deratyzacji, dezynfekcji i dezynsekcji można zdobyć poprzez praktykę w zakładzie pracy lub uczestnictwo w specjalistycznych kursach/szkoleniach organizowanych pod merytorycznym nadzorem uczelni, instytucji lub stowarzyszeń kompetentnych w zakresie deratyzacji, dezynfekcji i dezynsekcji. Zakres wykonywania czynności zawodowych pracownika deratyzacji, dezynfekcji i dezynsekcji zwiększa się po ukończeniu wymaganego polskim prawem ( art. 72 ustawy z dnia 8 marca 2013r. o środkach ochrony roślin Dz. U. poz. 455) szkolenia na temat stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji tj. (zwalczanie szkodników np. owadów i gryzoni za pomocą substancji chemicznych w formie dymu, pary lub gazu), które należy powtarzać co pięć lat. Kandydat do wykonywania tego zawodu powinien posiadać prawo jazdy kat. B ze względu na częste wyjazdy służbowe związane z deratyzacją, dezynfekcją i dezynsekcją.
Wymagania psychofizyczne:
Praca dezynsektora zaliczana jest do średnio ciężkich. Kandydat do zawodu powinien mieć dobry wzrok, ponieważ praca często wykonywana jest w warunkach niedostatecznego oświetlenia (korytarze piwniczne itp.). Kontakt z niebezpiecznymi dla zdrowia, a nawet życia chemikaliami stawia poczucie odpowiedzialności na ważnym miejscu pośród pożądanych cech psychologicznych. Chętniej zatrudniani są mężczyźni, ponieważ praca ta wymaga dużej odporności, a niekiedy siły fizycznej.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu jest lęk wysokości i klaustrofobia ze względu na wykonywanie zabiegów na wysokości lub w ciasnych pomieszczeniach, piwnicach i strychach. Przeciwwskazaniem są także choroby skóry, górnych dróg oddechowych, alergie oraz wrażliwość na zapachy ze względu na substancje chemiczne stosowane do wykonywania zabiegów. W zawodzie dezynsektora nie zatrudnia się osób niepełnosprawnych, gdyż praca wymaga od wykonawcy sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Możliwości awansu w zawodzie dezynsektora są niewielkie i zależą od wielkości firmy, w której jest się zatrudnionym. Ponieważ jednak większość firm świadczących w/w usługi to niewielkie, kilkuosobowe spółki, dezynsektor może być w nich zatrudniony w charakterze pracownika. Założenie własnej firmy jest równoznaczne z awansowaniem na kierownika. Sposobem na podniesienie pozycji zawodowej jest dokształcanie się na specjalistycznych kursach, czytanie fachowej prasy (przeważnie obcojęzycznej) oraz nauka języków obcych.
Szkoły:
Kursy/ Szkolenia:
Polskie Stowarzyszenie Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji
ul. Karowa 31, 00-324 Warszawatel. 22 633 60 23
e-mail: biuro@deratyzacja.com.pl
www.pspddd.pl
TEDAN
ul. Górczewska 228B/U4, 01-460 Warszawatel. 22 304 97 18
e-mail: tedan@tedan.pl
www.tedan.pl
"KARAKON" s.c. Zakład Usług Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji
ul. Centralna 41A, 31-586 Krakówtel.12 637 66 22
e-mail: biuro@karakon.pl
www.karakon.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl