Kuśnierz

Print Drukuj

Kuśnierz zajmuje się wytwarzaniem i naprawą różnego rodzaju wyrobów futrzarskich, takich jak nakrycia głowy, kurtki, płaszcze, futra, kożuchy, kamizelki, galanteria futrzana (etole, szale, kołnierze, mufki, rękawice) oraz innych wyrobów z futra. Ponadto odpowiada za właściwe wykorzystanie surowców, jakość wykonanych wyrobów oraz prawidłowe eksploatowanie maszyn i urządzeń. Kuśmierz pracujący na własny rachunek planuje działania związane z nabywaniem surowca do pracy, przyjmowaniem zamówień, jak również sprzedażą gotowych wyrobów. Odpowiedzialny jest za organizację pracy własnej, a także pracowników, których zatrudnia.
 

Zadania zawodowe:

  • wykonywanie rysunków modelowych i technicznych wyrobów kuśnierskich;
  • konstruowanie i modelowanie form wyrobów kuśnierskich;
  • dobieranie skór i materiałów pomocniczych do produkcji wyrobów kuśnierskich;
  • dokonywanie rozkroju, reperacji i łączenia skór w elementy wyrobów kuśnierskich;
  • naprawianie wyrobów kuśnierskich, dobierając metodę naprawy do rodzaju uszkodzenia;
  • wykonywanie przeróbek wyrobów kuśnierskich;
  • przeprowadzanie kontroli jakości wyrobów kuśnierskich w kolejnych etapach produkcji;
  • obsługiwanie maszyn i urządzeń stosowanych w kuśnierstwie oraz posługiwanie się narzędziami kuśnierskimi;
  • organizowanie stanowiska pracy z zachowaniem zasad i przepisów BHP, ochrony ppoż., ergonomii i ochrony środowiska.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Zawód kuśnierza można zdobyć na drodze kształcenia szkolnego lub rzemieślniczego. Możliwe jest również szkolenie praktyczne (przyuczenie) na stanowisku pracy i zdobywanie doświadczenia w trakcie pracy. Nabyte wówczas kompetencje zawodowe można potwierdzić egzaminem czeladniczym i mistrzowskim w organizacji rzemieślniczej. W zawodzie tym istnieją możliwości podjęcia pracy przez osoby w późniejszym wieku, a także takie, które miały pewną przerwę w pracy albo też zdecydowały się później zdobyć kwalifikacje.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Wymagane w zawodzie kuśnierza cechy psychiczne i zdolności to cierpliwość, wytrwałość, dokładność, zdolność koncentracji i podzielność uwagi, umiejętność pracy w warunkach monotonnych, spostrzegawczość, zdolność do pracy w szybkim, wymuszonym tempie, wyobraźnia, uzdolnienia techniczne, uzdolnienia manualne i plastyczne. Przydatne są zdolności organizacyjne, samodyscyplina i umiejętność samodzielnej pracy. Ze względu na kontakt z klientami i innymi pracownikami przydatna jest umiejętność nawiązywania kontaktów, komunikowania się i współpracy.

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Czynnikiem utrudniającym pracę w zawodzie są zaburzenia niewielkiego i znacznego stopnia sprawności kończyn górnych, a w szczególności w zakresie zręczności palców i rąk, zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, zmysłu dotyku oraz równowagi. W zawodzie nie mogą pracować osoby z chorobami skóry rąk oraz alergią kontaktową i wziewną na wykorzystywane skóry zwierzęce  i stosowane związki barwiące.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Miejscem pracy kuśnierza mogą być zakłady rzemieślnicze oraz firmy produkcyjne, wytwarzające wyroby odzieżowe i galanteryjne ze skór futerkowych, a także wyroby, w których stosuje się łączenie skór futerkowych z innymi materiałami. Może zdecydować się również na otwarcie własnej działalności i przyjmowanie zamówień od klientów indywidualnych, hurtowników i handlarzy detalicznych. Ponadto może znaleźć zatrudnienie w zakładach czyszczenia i renowacji odzieży skórzanej oraz w handlu odzieżą skórzaną. Posiadając kompetencje zawodowe w zawodzie kuśnierza można pracować w zawodzie pokrewnym: kożusznik (753104).
 

Szkoły:

 

Zespół Szkół Technicznych nr 2 w Chorzowie

Szkoła Branżowa
ul. Powstańców 6a, 41-500 Chorzów
tel. 32 241 01 29
e-mail: zstnr2@zstnr2.pop.pl
www.zstnr2.plp.pl
 
Można też w tym zawodzie kształcić się w formach pozaszkolnych na kwalifikacyjnym kursie zawodowym w zakresie kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie: A.11. Wykonywanie, naprawa i renowacja wyrobów kuśnierskich.
Informacje o egzaminach czeladniczych oraz mistrzowskich uzyskać można m.in. w:
 

Izba Rzemieślnicza w Łodzi

ul. Brzozowa 3, 93-101 Łódź
tel. 42 632 55 81
e-mail: irlodz@home.pl
http://izbarzem.eu
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Kuśnierz 2020
Kuśnierz 2020.pdf 260 KB
Informacje o publikacji dokumentu