Inżynier rybactwa

Print Drukuj

Inżynier rybactwa kieruje pracami związanymi z hodowlą i produkcją towarową ryb. Prowadzi badania naukowe, eksperymenty i obserwacje, mające na celu intensyfikację gospodarki rybackiej. Organizuje i nadzoruje wszelkie prace związane z hodowlą i produkcją towarową ryb.
 

Zadania zawodowe:

  • prowadzenie badań związanych z produkcją materiału zarybieniowego oraz nadzorowanie wychowu narybku, kroczków hodowlanych i produkcyjnych,
  • prowadzenie prac badawczych, mających na celu intensyfikację produkcji ryb w środowisku naturalnym, jak również w zmienionych warunkach środowiska, określanie potrzeb dotyczących wykonania niezbędnych prac melioracyjnych, badania jakości wody, przydatności zwierząt dennych, roślin i planktonu dla racjonalnej hodowli ryb w danym środowisku,
  • badanie efektywności i opłacalności różnych form rybackiego użytkowania wód śródlądowych,
  • opracowywanie założeń dotyczących unowocześnienia produkcji i hodowli ryb oraz racjonalizacji techniki rybackiej,
  • dokonywanie wyboru odpowiednich gatunków ryb oraz form hodowli lub produkcji dostosowanych do danego środowiska,
  • określanie wielkości zarybienia zbiorników wodnych oraz opracowywanie norm żywieniowych dla ryb zależnie od gatunku, okresu ich rozwoju jak również pór roku,
  • opracowywanie wykazu najważniejszych czynności w gospodarstwie rybackim i kontrolowanie ich realizacji,
  • przeprowadzanie systematycznych kontroli stanu zdrowotności ryb, zapobieganie zagrożeniom chorobowym i zagrożeniom przez szkodniki,
  • organizowanie i nadzorowanie odłowów i połowów ryb oraz ich wstępnej selekcji,
  • nadzorowanie przestrzegania przepisów obowiązujących w gospodarce rybackiej oraz organizowanie akcji zwalczania kłusownictwa.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Do podjęcia pracy w zawodzie inżyniera rybactwa niezbędne jest wykształcenie wyższe. W znalezieniu interesującej pracy mogą pomóc dodatkowe kwalifikacje - umiejętność obsługi agregatów elektrycznych, patent motorowodny, prawo jazdy kat. B.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Inżynier rybactwa stale pozostaje w kontakcie z ludźmi (są to rybacy oraz przedstawiciele różnych instytucji i ośrodków hodowlanych, z którymi utrzymuje kontakty handlowe), dlatego ważną cechą jest w tym zawodzie umiejętność nawiązywania kontaktów i postępowania z ludźmi. Podczas zakupu i selekcji materiału zarybieniowego oraz przygotowywania norm żywieniowych dla ryb wskazana jest dokładność, staranność i spostrzegawczość. Kolejną ważną cechą jest umiejętność samodzielnego planowania i organizowania pracy własnej i podwładnych. Do walki z kłusownikami potrzebne są zdecydowanie, ostrożność i odwaga, gdyż mogą być oni wyposażeni w niebezpieczne narzędzia albo broń palną. Inżynier powinien mieć zainteresowania naukowe, techniczne i przyrodnicze. Naprawę specjalistycznego sprzętu (aparaty natleniające wodę) mogą ułatwić zdolności manualne i zapał do majsterkowania. Pracę inżyniera rybactwa można zaliczyć do średnio ciężkich, dlatego powinien być on w pełni sprawny fizycznie i ruchowo, mieć sprawny układ krążenia, układ kostno-stawowy i narządy równowagi.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu to: choroby układu nerwowego, niewydolność układu krążenia, zaburzenia narządów równowagi, choroby reumatyczne. W placówkach badawczych, administracji, Polskim Związku Wędkarskim, Państwowej Straży Rybackiej mogą pracować osoby niepełnosprawne (np. niedosłyszące oraz dysfunkcją górnych i dolnych kończyn).
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Inżynier rybactwa może pracować w różnych instytucjach związanych z gospodarką rybacką - Polskim Związku Wędkarskim, Państwowej Straży Rybackiej. Inżynier rybactwa ma raczej ograniczone możliwości awansu; może zostać kierownikiem dużego zakładu rybackiego albo założyć własną firmę. Dla osób o aspiracjach naukowych awansem może być podjęcie pracy na uczelni lub w instytucie badawczym.
 

Szkoły:

Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie

Wydział Bioinżynierii Zwierząt
ul. M. Oczapowskiego 5, 10-719 Olsztyn
tel. 89 523 34 05
e-mail: bzw@uwm.edu.pl  
www.uwm.edu.pl
 

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt
Kierunek: zootechnika
Specjalność: gospodarka rybacko-wędkarska i ochrona wód
ul. Mickiewicza 24/28, 30-059 Kraków
tel. 12 662 40 66
e-mail: whbz@urk.edu.pl  
https://whibz.urk.edu.pl
 

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa
ul. Kazimierza Królikiewicza 4, 71-550 Szczecin
tel. 91 449 66 54
e-mail: dziekanat.wnozir@zut.edu.pl
www.wnozir.zut.edu.pl
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu