Nagłówek

Wydawca treści

Dziennikarz


Dziennikarz zbiera informacje o wydarzeniach i zjawiskach we współczesnym świecie, opracowuje je w postaci materiałów prasowych, po czym przekazuje je opinii publicznej w różnych rodzajach mediów.
 

Zadania zawodowe:

  • zbieranie informacji o ludziach, zjawiskach i wydarzeniach, które mogą zainteresować czytelnika (odbiorcę);
  • przetwarzanie zebranych informacji i przekazywanie ich w postaci tekstów pisemnych (artykuły, felietony itp.) lub nagrań audio i audiowizualnych;
  • sprawdzanie wiarygodności źródła informacji;
  • stała obserwacja wydarzeń i gotowość do relacji także ze zdarzeń przypadkowych bądź nieplanowanych;
  • przeprowadzanie adiustacji tekstów przygotowanych do publikacji, tj. naniesienie korekty oraz wskazówek dotyczących formatowania tekstu;
  • dostarczanie odbiorcy wszystkich informacji, jakie są potrzebne do obiektywnej oceny problemu;
  • utrzymywanie kontaktu z odbiorcami w celu poznania ich opinii na temat sposobu i rodzaju prezentowanego przez medium materiału.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Do zawodu najlepiej przygotowują wyższe studia dziennikarskie lub studia podyplomowe. Często jednak media, zwłaszcza branżowe, zatrudniają jako dziennikarzy osoby, które ukończyły zupełnie inne kierunki, ze względu na ich wiedzę merytoryczną. Najważniejszym warunkiem jest duża ciekawość świata oraz umiejętność posługiwania się słowem. Dziennikarze chcący pracować w radiu lub telewizji, powinni poddać fachowej ocenie swój wygląd, emisję głosu oraz dykcję.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Zawód dziennikarza wymaga kreatywności i nieustannej ciekawości otaczającego świata. Konieczna jest też zdolność do rozumienia różnych zjawisk i problemów, umiejętność nawiązywania kontaktu z innymi ludźmi i nakłaniania ich do współpracy. Ważne jest także, by spojrzeć na problem czy wydarzenie z rozmaitych stron. Dziennikarz nie może przy tym zatracić obiektywnego osądu. Dociekliwość i poczucie odpowiedzialności za wykonywaną pracę to kolejne cechy, które charakteryzują dobrego dziennikarza. Niezbędna jest też odporność na stres i umiejętność pracy pod presją czasu.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Osoby niepełnosprawne mogą pracować w zawodzie dziennikarza, jeśli obowiązki zawodowe zostaną dostosowane do ich możliwości, np. niewidomy dziennikarz może być felietonistą radiowym, osoba niesłysząca - pisać artykuły. Praca zdalna daje możliwości pracy osobom mającym trudności w poruszaniu się. Dziennikarze chcący pracować w radiu lub telewizji, powinni brać pod uwagę swój wygląd, emisję głosu oraz dykcję. Bardzo ważne jest też dobre zdrowie psychiczne dziennikarza.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Dziennikarz może pracować w wydawnictwie, redakcji gazety, redakcji pisma, stacji telewizyjnej czy radiowej, a także w portalach internetowych. Wraz z rozwojem Internetu dla dziennikarzy pojawiły się nowe możliwości zarówno jeśli chodzi o miejsce pracy, jak i konieczność przebywania w redakcji. Alternatywą dla etatowego zatrudnienia jest współpraca z różnymi mediami jako tzw. wolny strzelec (freelancer), przygotowujący różne materiały i sprzedający je zainteresowanym nimi mediom.
 

Szkoły:

 

Uniwersytet Łódzki

ul. Pomorska 171/173, 90-236 Łódź
tel.: 42 665 51 06
e-mail: filolog@uni.lodz.pl
www.uni.lodz.pl
 

Społeczna Akademia Nauk

ul. Sienkiewicza 9, 90-113 Łódź
tel. 42 664 66 66,
e-mail: uczelnia@san.edu.pl
www.san.edu.pl
 

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

ul. Sterlinga 26, 90-212 Łódź
tel. 42 631 58 00
e-mail: rekrutacja@ahe.lodz.pl
www.ahe.lodz.pl
 

Uniwersytet Warszawski

Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa
tel. 22 55 24 041
e-mail: rekrutacja@adm.uw.edu.pl
www.uw.edu.pl
 

Dane kontaktowe:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Dziennikarz 2020
Dziennikarz 2020.pdf 324 KB

Informacje o publikacji dokumentu