Celem działania audytora energetycznego jest pomoc osobom i instytucjom zainteresowanym racjonalizacją użytkowania i oszczędzania energii. Audytor dokonuje oceny użytkowania energii w aktualnym stanie i przygotowuje propozycje poprawy tego stanu w sposób najbardziej efektywny ekonomicznie. Opracowania wykonywane przez audytora, czyli audyty energetyczne są dokumentami umożliwiającymi właścicielom obiektów podjęcie racjonalnej decyzji dotyczącej modernizacji, której efektem będzie obniżenie zużycia energii i związanych z tym kosztów.
Zadania zawodowe:
- doradztwo w zakresie podejmowania i realizacji inwestycji mających na celu racjonalizację zużycia energii,
- inwentaryzacja systemu grzewczego, ocena właściwości cieplnych budynku oraz tworzenie charakterystyki energetycznej budynku,
- określanie sposobów termomodernizacji budynku,
- ocena opłacalności metod termomodernizacji,
- sporządzenie zestawienia dla każdego rodzaju modernizacji: koszt, zysk, czas zwrotu kosztów i inne ekonomiczne wskaźniki opłacalności.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Pojęcie audytor energetyczny nie jest tożsame z audytorem efektywności energetycznej, do zostania którym, należy spełnić określone w ustawie o efektywności energetycznej (Dz.U. z 2020 r. poz. 264) warunki. W Polsce nie wprowadzono prawnej formy uprawnień audytora energetycznego, ale z uwagi na poziom skomplikowania obliczeń audytorami zostają osoby z wykształceniem technicznym w zakresie energetyki, inżynierii środowiska, budownictwa oraz osoby, które ukończyły odpowiednie kursy, szkolenia lub studia podyplomowe audytingu energetycznego. Należy rozróżnić wykonywanie audytów energetycznych (które wykonuje się na potrzeby termomodernizacji) od uprawnień do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków i lokali. Osobami uprawnionymi do sporządzenia świadectwa są osoby wpisane na swój wniosek do „Centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków" prowadzonego przez ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Do rejestru mogą być wpisane osoby, które posiadają uprawnienia budowlane, tytuł zawodowy inżyniera (w tym inżyniera architekta, inżyniera pożarnictwa, itp.), lub które skończyły inne studia wyższe oraz dodatkowo studia podyplomowe, których program uwzględnia zagadnienia związane z charakterystyką energetyczną budynków, wykonywaniem audytów energetycznych budynków, budownictwem energooszczędnym i odnawialnymi źródłami energii.
Wymagania psychofizyczne:
- analityczny umysł, zdolność logicznego myślenia,
- dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa,
- dokładność, spostrzegawczość,
- łatwość nawiązywania kontaktów,
- przestrzeganie obowiązujących norm i przepisów technologiczno-budowlanych,
- odpowiedzialność za skutki podejmowanych przez siebie decyzji,
- zainteresowania techniczne.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
• wady wymowy,
• słaby wzrok,
• choroby układu kostno – stawowego
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Audytor energetyczny może znaleźć zatrudnienie w: prywatnych firmach przeprowadzających audyty energetyczne, firmach budowlanych, firmach zajmujących się energetyką, ogrzewnictwem, chłodnictwem, klimatyzacją, fizyką budowli, inżynierią środowiska, bądź mogą założyć własną działalność gospodarczą.
Jak na razie nie jest to dość popularna profesja, tylko dla ok. 40% audytorów praca ta stanowi główne źródło dochodów. Wykonują oni średnio około 20 audytów rocznie. Jednak rosnąca świadomość społeczna na temat efektywności energetycznej powoduje, że rośnie zapotrzebowanie na tego typu specjalistów.
Szkoły:
Studia podyplomowe:
Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu
Centrum Studiów Podyplomowych
ul. Jaracza 74 budynek E pok. 0.3
tel. 513 011 492
e-mail: sekretariat@wsnoz.pl
www.wsnoz.pl
Politechnika Łódzka,
Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Al. Politechniki 6, 90-924 Łódź
tel. 42 631 35 02, 631 35 04
e-mail: akademia.budownictwa@p.lodz.pl
www.p.lodz.pl
Politechnika Warszawska
Zakład Klimatyzacji i Ogrzewnictwa, Wydział Inżynierii Środowiska
ul. Nowowiejska 20, 00-653 Warszawa
tel. 22 234 59 45, 22 234 75 97
sekretariat.wibhis@pw.edu.pl
www.is.pw.edu.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90 - 608 Łódź,
tel. 42 663 02 55
e-mail: centrum@wup.lodz.pl